Brandenburgia - informacje ogólne

Brandenburgia jest jednym z krajów związkowych Niemiec. Stolica landu to Poczdam (światowe dziedzictwo UNESCO). Brandenburgia stanowi najbardziej zielony, przesycony naturą obszar Niemiec z ponad 1000 letnią tradycją, znajdujący się niecałą godzinę jazdy samochodem od Berlina. Ponad jedną trzecią część obszaru związkowego zajmują obszary ochrony przyrody, znajdują się tu: Park Narodowy o nazwie Dolina Dolnej Odry, trzy rezerwaty biosfery wpisane na listę - UNESCO i jedenaście niezwykłej urody parków przyrodniczych. Brandenburgia oferuje także możliwość popływania łódką bądź kajakiem po wąskich kanałach Spreewaldu. Na spragnionych ciekawych wrażeń czekają bagna i mokradła Schorfheide. Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą się wybrać na przejażdżkę którąś z liczących ponad 7000 km tras. Wiodą one między innymi wzdłuż rzek Hawela, Odra lub Sprewa. Jest również możliwość dojechania do samej granicy Polski. Poza spędzaniem czasu na świeżym powietrzu możemy zwiedzać ponad 500 zamków i magnackich siedzib. Fascynuje pruska sztuka ogrodowa, przyciągają liczne festiwale i imprezy, takie jak festiwal muzyczny w poczdamskim Sanssouci i brandenburskie koncerty letnie. Brandenburgia to również azyl dla miłośników sportów wodnych. Teren ten należy do największych w Europie jeśli chodzi o wyżej wymienione. Istnieje także możliwość wyruszenia w rejs wycieczkowym parowcem albo popłynięcia barką koło zamku Rheinsberg. Osoby lubiące naturę, wodę , ceniące sobie spokój i zdrowy odpoczynek z pewnością powinny udać się w rejony Brandenburgii.

Brandenburgia - widok Poczdamu

Charakterystyka stolicy

Stolicą tego landu jest Poczdam, miasto położone we wschodnich Niemczech nad rzeką Hawelą. Obszar, na którym położony jest dzisiejszy Poczdam, był zamieszkiwany prawdopodobnie od epoki brązu. Od wieku VII tereny te były zasiedlane przez plemiona słowiańskie. W połowie wieku XII władca Saksonii Albrecht Niedźwiedź zorganizował krucjatę połabską, w czasie której podbił te tereny i stworzył Marchię Brandenburską, będącą częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od roku 1416 do zakończenia I wojny światowej i upadku monarchii w Prusach Poczdam znajdował się w rękach dynastii Hohenzollernów. Miasto zostało zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) oraz przez dwa wielkie pożary. Poczdam to jedno z najokazalszych miast Europy. Już w 1990 roku poczdamski krajobraz kulturowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za tamtych czasów obejmował on obszar parkowo-pałacowy Sanssouci oraz Neuer Garten i Babelsberg, ponadto Glienicke oraz Pawią Wyspę (Pfaueninsel) wraz z jej pałacami. W 1992 roku dołączyły do nich kompleks pałacowo-parkowy Sacrow i Kościół Zbawiciela (Heilandskirche), a w 1999 roku lista została rozszerzona o 14 dalszych zabytków. Są wśród nich pałac i park Lindstedt, Belweder na wzgórzu Pfingstberg, Dworzec Cesarski (Kaiserbahnhof) oraz obserwatorium astronomiczne przy parku Babelsberg. Warto przespacerować się po Starym Rynku. W samym jego środku znajduje się 16-metrowy obelisk przedstawiający poczdamskich architektów – Knobelsdorffa, Schinkela, Gontarda i Persiusa. Za Starym Rynkiem rozpościera się Nowy Rynek z XVII i XVIII wieku, jeden z najlepiej zachowanych barokowych placów w Europie. Nie można zapomnieć o trzech bramach zamykających stary Poczdam. Brama Brandenburska - monumentalny łuk triumfalny wybudowany dla upamiętnienia wojny siedmioletniej, Brama Myśliwska nazwana tak od położonego na północy miasta pałacyku myśliwskiego wzniesionego na polecenie elektora brandenburskiego oraz Brama Naueńska, która prowadzi do Dzielnicy Holenderskiej. Jest to jeden z największych zabytków architektury niderlandzkiej w całej Europie. Znajdują się tu zabytkowe wille, prywatne domy, liczne galerie i kawiarenki. Koniecznie trzeba zobaczyć także Aleksandrówkę, czyli dawną kolonię rosyjską, gdzie obecnie do zwiedzenia są zabytkowe drewniane domki z XIX wieku utrzymane w stylu carskiej Rosji. Będąc w tym mieście koniecznie musimy popłynąć w rejs po jeziorach na jednym z parowców Białej Floty. W Poczdamie znajduje się również największe i zarazem najstarsze w Europie studio filmowe Babelsberg, w którym powstało jak dotąd ponad 3 tysiące filmów kinowych i telewizyjnych.

Oferty pracy

Widać doskonale, że Brandenburgia to region nastawiony na ochronę środowiska i turystykę, dlatego w tym sektorze łatwo znaleźć tam pracę. Jednak poszukiwane są także osoby z doświadczeniem w budownictwie i produkcji spożywczej, a także hydraulicy, kierowcy i operatorzy maszyn. Część ofert nie wymaga biegłego posługiwania się językiem niemieckim, a niezbyt duża odległość od Polski dodatkowo zachęca do poszukania korzystnych propozycji.

Kolejne zajęcie, jakie można znaleźć w Brandenburgii to opieka osób starszych. Jednak w tym wypadku przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest warunkiem koniecznym. Dlatego warto uczyć się tego języka, na przykład z pomocą darmowego kursu dostępnego na stronie ProSenior. Nasza firma nie tylko znajdzie najbardziej dopasowaną do oczekiwań pracownika ofertę pracy za granicą, ale także pomoże w przygotowaniu się do jej wykonywania przez materiały dodatkowe dostępne na stronie internetowej (poradnik dla opiekunki osób starszych, kuchnia niemiecka).

Interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech w regionie Brandenburgia? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!

Formularz kontaktowy

Wypełnij. Wyślij. Oddzwonimy!
Zgoda rekrutacyjna:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów obecnie prowadzonych rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin


2) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w przyszłych rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin .


Zgoda marketingowa:

1) Wyrażam zgodę na używanie przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

2) Wyrażam zgodę na otrzymywanie od spółek Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) na wskazany przez mnie adres e-mail informacji handlowej rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.