Saksonia-Anhalt - informacje ogólne

Jeden z krajów związkowych w Niemczech. Stolicą landu jest miasto Magdeburg. Saksonia-Anhalt jest uznawana za krainę, gdzie rozgrywały się jedne z ważniejszych wydarzeń w dziejach Niemiec. Na stosunkowo niewielkim obszarze znalazły się aż cztery obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Zaliczyć do nich możemy piękną zabudowę szachulcową w Quedlinburgu, miejsca związane z życiem i twórczością Marcina Lutra w Eisleben oraz Wittenberdze, gmach Bauhaus i osiedle o nazwie „Domy Mistrzów” w Dessau oraz przepiękny kompleks ogrodów i parków Gartenreich w malowniczym Dessau-Wörlitz. Jeśli interesuje nas kultura romańska to koniecznie musimy się udać Szlakiem Romańskim, który biegnie przez cały land i „łączy” ze sobą 80 romańskich kościołów, katedr, zamków, warowni i klasztorów. Najbardziej znane miejsca z tego szlaku to katedry w Naumburgu oraz w Merseburgu, a ponadto w Halberstadt i Quedlinburgu. Możemy także udać się w podróż śladami życia Lutra. Amatorzy spacerów po parkach mogą się udać na wycieczkę po 43 znamienitych ogrodach, wśród których króluje kompleks Gartenreich w Dessau-Wörlitz. Obowiązkowym punktem programu dla fanów archeologii jest szlak „Himmelswege“ (Niebiańskie Drogi), gdzie można zobaczyć między innymi oryginalny, wpisany na listę Pamięć Świata UNESCO dysk z Nebry oraz zwiedzić imponujące centrum nauki „Arche Nebra“. W dolinie Soławy i Unstruty znajdują się słynne winnice, które przyciągają co roku wielu koneserów wina. W rejonie Altmark co roku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak: Festiwal Händla w malowniczym Halle (Saale), ciekawy festyn miejski „Wesele Lutra“ w Wittenberdze, niezapomniane Święto Cesarza Ottona w Magdeburgu oraz Festiwal Kurta Weilla w Dessau czy na koniec - Lato w Gartenreich w Dessau-Wörlitz. W tym regionie znajdziemy wiele niezapominanych krajobrazów, a wśród nich Park Narodowy Harzu, Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby wpisany na listę UNESCO czy przepiękna, rozbudowana sieć szlaków turystycznych. To wszystko czyni Saksonię-Anhalt znakomitym celem dla amatorów przyrody, aktywnego wypoczynku i relaksu. Czekają nas szlak rowerowy wzdłuż Łaby, a jeśli wolimy piesze wycieczki, zaprasza Szlak Czarownic Harzeńskich lub pielgrzymka śladami świętego Jakuba.

Magdeburg - Stolica Saksonii-Anhaltu

Charakterystyka stolicy

Stolicą landu jest Magdeburg. Otton I Wielki, od 962 roku cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, był tak zachwycony swoją tutejszą siedzibą, że podarował ją w prezencie żonie Edycie. Miejsce pochówku Ottona, Katedra świętego Maurycego i świętej Katarzyny to najważniejszy zabytek miasta. Jest to pierwsza katedra gotycka w Niemczech, bogato zdobiona rzeźbami i płaskorzeźbami. Do innych ciekawych miejsc zaliczyć możemy Zieloną Cytadelę przy rynku Domplatz. Jest to dość kontrowersyjny budynek Friedensreicha Hundertwassera i stanowi duży kontrast na tle pozostałej części miasta. Mieszkańcy Magdeburga dobrze wspominają też innego Ottona - chodzi o Otto von Guericke, wybitnego polityka i naukowca, który przeżył tutaj ciężkie czasy w trakcie i po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. W mieście znajduje się muzeum poświęcone jego pamięci. Poza wyżej wymienionymi warto odwiedzić także Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Sztuki Kloster Unser Lieben Frauen – powstałe w najstarszym budynku Magdeburga – oraz Muzeum Historii Kultury. Ważne są także: zespół klasztorny Norbertanów z romańskim kościołem (Unser Lieben Frauen), wzniesiony w dwóch etapach najpierw od 1120 roku do 1240 roku jako trójnawowa bazylika z potężnym masywem wieżowym, następnie gotycki kościół imienia świętego Jana (Sankt-Johannis z XIV wieku z zachowanymi elementami XV-wiecznymi, w tym z kruchtą z trzema portalami. Niemal doszczętnie zniszczony podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, stał się następnie obiektem badawczym, dzięki czemu odkryto na jego terenie relikty kościoła z czasów ottońskich; kościół św. Sebastiana (Sankt-Sebastian Kirche) z licznie zachowanymi fragmentami architektury romańskiej oraz ratusz. Będąc na Starym Rynku nie możemy przegapić słynnego Jeźdźca Magdeburskiego. Jest to wykonana z brązu wierna kopia pierwszej wolnostojącej pomnikowej rzeźby na obszarze na północ od Alp. Dzieło powstało około roku 1240 i mieszkańcy miasta wierzą, że przedstawia Ottona I. Okolice rynku Hasselbachplatz to magdeburskie zagłębie gastronomiczne z licznymi knajpkami, barami, restauracjami i jedną z najbardziej znanych w Niemczech budką z kiełbaskami - „Curry 54”. Dla osób spragnionych doznań kulturalnych ciekawą atrakcją będzie organizowana dwa razy do roku impreza „Hassel Night Line“, wielkie uliczne widowisko ze sceną operową na wolnym powietrzu. Poza tym jest wiele ofert odnośnie teatru, muzyki poświęconych tradycji dramatopisarza Georga Kaisera, poety Ericha Weinerta i kompozytora Georga Philippa. Kto woli odpoczynek i relaks na świeżym powietrzu tego zapraszamy na spacer po parku Elbauenpark.

Oferty pracy

Saksonia-Anhalt to także region bogaty w oferty pracy, także dla osób z Polski. Firmy budowlane, techniczne, elektroniczne, czy transportowe poszukują pracowników z co najmniej podstawową znajomością języka niemieckiego. Oferty proponują pracę długoterminową, lecz także tymczasową lub wakacyjną, co sprawia, że praca za granicą w regionie Saksonia-Anhalt może być dobrym sposobem na zarobienie dużych pieniędzy także dla studentów i ludzi młodych.

Opieka nad osobami starszymi w Saksonii-Anhalcie również przyniesie wysokie wynagrodzenie i bezcenne doświadczenia. Warto jednak być pewnym, że praca będzie bezpieczna i uczciwa. Uzyskanie tej pewności zagwarantuje współpraca z agencją ProSenior, która zadba o dojazd na miejsce pracy, ubezpieczenie i pomoc w trakcie wykonywania danego zlecenia. Pokażemy Ci, że dobra i dochodowa praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech w regionie Saksonia-Anhalt jest w zasięgu Twojej ręki.

Interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech w regionie Saksonia-Anhalt? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!

Formularz kontaktowy

Wypełnij. Wyślij. Oddzwonimy!
Zgoda rekrutacyjna:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów obecnie prowadzonych rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin


2) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w przyszłych rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin .


Zgoda marketingowa:

1) Wyrażam zgodę na używanie przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

2) Wyrażam zgodę na otrzymywanie od spółek Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) na wskazany przez mnie adres e-mail informacji handlowej rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.