Choć na co dzień często nie rzucają się w oczy, seniorzy stanowią znaczną część naszego społeczeństwa. Szacuje się, że w 2020 roku aż jedną czwartą wszystkich obywateli stanowić będą właśnie ludzie starsi. Z pewnością każdy z nas ma w swojej rodzinie przynajmniej jedną osobę w podeszłym wieku, problemy tej grupy dotyczą więc nas wszystkich. Z drugiej jednak strony o seniorach, nawet tych najbliższych, nie myślimy zazwyczaj tyle, ile powinniśmy. Dlatego od kilkunastu lat 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tego dnia oczy całego społeczeństwa zwracają się w stronę tych, którzy zepchnięci są nieco na jego margines.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – co się działo?

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji w wielu mniejszych i większych miejscowościach w naszym kraju odbyły się różne akcje przeznaczone dla seniorów oraz ich rodzin. Były to festyny, koncerty, wystawy, konferencje, a także rozmaite warsztaty. Pozwoliły one starszym osobom wyjść z domu, nawiązać nowe znajomości oraz dowiedzieć się, czym ciekawym mogą się na co dzień zająć w swojej okolicy. Tego typu wydarzenia są więc doskonałą okazją, by zaktywizować seniorów, namówić ich do udzielania się w lokalnej społeczności i pokazać im, że ich życie nie musi się toczyć wyłącznie w czterech ścianach.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – jaki cel?

Jednak oprócz tego Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest również okazją, by zwrócić uwagę całego społeczeństwa na seniorów i ich problemy. Według statystyk, liczba emerytów w naszym kraju (podobnie zresztą jak w całej Europie) już jest bardzo duża, a w najbliższych latach stale będzie rosła. Sytuacja ta jest związana z utrzymującym się niżem demograficznym, a także z tym, że Polacy z roku na rok żyją coraz dłużej. Warto więc poważnie zacząć myśleć oraz dyskutować o kwestiach dotyczących osób starszych i zatroszczyć się, aby jakość ich życia w naszym kraju wzrosła.

Obszary, które najbardziej dotyczą najstarszych obywateli, to ochrona zdrowia, opieka społeczna oraz profilaktyka. Niestety obecnie seniorzy nie zawsze mają zapewniony wystarczający dostęp do lekarzy specjalistów, niezbędnych badań czy też potrzebnych leków. Sporym problemem jest również sytuacja materialna dużej części tej grupy wiekowej. Ponadto starsi ludzie w naszym kraju często czują się osamotnieni i nieco wykluczeni z życia społeczeństwa czy nawet rodziny, pomijani przy różnych okazjach. Wszystko to wymaga podjęcia odpowiednich działań i stopniowego wprowadzania zmian.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych stanowi więc świetną okazję do nagłośnienia tych problemów, uświadomienia ich jak najszerszemu gronu osób i dyskusji. Właśnie dlatego w tym roku w jego ramach odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”, w której wzięła udział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska i na której poruszono wiele ważnych zagadnień.

Warto wiedzieć, że w najbliższym czasie będziemy obchodzić jeszcze dwie podobne okazje: 20 października odbędzie się Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora.