Każdy zawód rządzi się swoimi prawami i wymaga odpowiedniego podejścia. W każdym z nich należy także przestrzegać różnych zasad mających na celu rzetelne pełnienie obowiązków, zapewnienie sobie bezpieczeństwa, a także stworzenie poczucia komfortu. Wykonując daną pracę we właściwy sposób, jesteśmy bardziej zadowoleni i czujemy satysfakcję. A jak wygląda to w przypadku opieki nad osobami starszymi? O czym powinien pamiętać opiekun osób starszych, a czego raczej unikać? Pytania te nurtują wiele osób wyjeżdżających do opieki nad seniorami, dlatego postaramy się na nie odpowiedzieć.


Specjalnie dla wszystkich opiekunów przygotowaliśmy 11 przykazań (zasad/rad), które mogą być przydatne w ich codziennej pracy.

 1. Stawiaj dobro podopiecznego wysoko, jednak nie wyżej niż swoje – opiekując się starszą osobą, należy jak najrzetelniej wykonywać swoje obowiązki, jednak nigdy kosztem własnego zdrowia! Należy unikać zbędnego dźwigania, a czynności takie, jak transfer seniora, wykonywać z wykorzystaniem bezpiecznych technik, bez pośpiechu.
 2. Dbaj o własne zdrowie psychiczne i fizyczne – odpoczywaj, gdy tylko jest ku temu okazja, raz na jakiś czas oderwij się od kwestii związanych z pracą, przestrzegaj zasad higieny (zakładaj rękawiczki ochronne, stosuj płyny dezynfekujące).
 3. Nie bój się rozmawiać – rozmawiaj z podopiecznym tak często, jak to możliwe – szczególnie w obcym języku. W ten sposób poczujesz się pewniej i zacieśnisz więź z daną osobą.
 4. Dokładnie planuj wykonywane czynności – zawsze upewniaj się, że nie szkodzisz podopiecznemu, podajesz mu odpowiednie leki, stosujesz właściwe ćwiczenia lub wdrażasz zalecaną dietę. Gdy nie jesteś czegoś pewien, zapytaj lekarza lub bliskich podopiecznego. Dzięki temu zapewnisz danej osobie dobrą opiekę.
 5. Bądź człowiekiem – nie okazuj podopiecznemu wyższości, nie naśmiewaj się z niego, bądź miły i cierpliwy. W kontakcie z seniorem należy być pewnym siebie i stanowczym, jednak empatycznym i wyrozumiałym. Okazywane dobro szybko wraca, więc drugiego człowieka należy traktować tak, jak sami byśmy sobie tego życzyli.
 6. Nie zniechęcaj się – w pracy opiekuna osób starszych mogą pojawiać się trudne sytuacje związane ze stanem podopiecznego. Nigdy nie należy się poddawać lub obrażać. Zawsze warto postarać się znaleźć wyjście z sytuacji lub poprosić o pomoc – kluczem jest opanowanie.
 7. Nie nadużywaj zaufania pracodawców – opieka nad osobami starszymi to ciągle praca, do której należy podchodzić odpowiedzialnie. W trakcie pracy nie pij alkoholu, nie zostawiaj seniora bez opieki i nie prowokuj sytuacji, przez które pracodawca przestanie Ci ufać.
 8. Dokształcaj się – raz zdobyte umiejętności nie zawsze wystarczają na całe życie. Aby jak najlepiej pełnić obowiązki opiekunki osób starszych, staraj się być na bieżąco w zaleceniach dotyczących opieki. Jeśli wiesz z jaką chorobą zmaga się przyszły podopieczny – poczytaj co nieco i przygotuj się jeszcze zanim podejmiesz pracę.
 9. Podtrzymuj kontakt z rodziną – podejmując pracę w opiece daleko od domu nie zapomnij o podtrzymywaniu kontaktu z bliskimi. Każdy z nas potrzebuje czasem usłyszeć znajomy głos, a gdy go brakuje, trudno jest skupić się na pracy.
 10. Nie zaniedbuj swoich zainteresowań i uprawiaj hobby – czas wolny od pracy staraj się spożytkować na czynności, które przynoszą Ci radość i pozwalają zrelaksować się.
 11. Traktuj pracę poważnie – pamiętaj, że w opiece cała uwaga skupiona powinna być na podopiecznym. Nie staraj się skupić jej na sobie i nie stawiaj niemożliwych do spełnienia wymagań. Jasno określaj swoje priorytety, jednak bądź przy tym rozsądny.

Stosowanie się do konkretnych zasad ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu nie tylko podopiecznemu, lecz także samemu opiekunowi. Praca w opiece polega na stałym kontakcie z drugą osobą, za którą stajemy się odpowiedzialni. Jest to zajęcie, które często stawia nam na drodze wiele wyzwań, więc warto zadbać o to, by pojawiające się w jej trakcie sytuacje nie były źródłem stresu. Jeśli podchodzimy do pracy w opiece odpowiedzialnie, zajęcie to będzie satysfakcjonujące.