Jadąc za granicę jako opiekunka osób starszych, nie wie się z jakimi kłopotami będzie się miało do czynienia. Jednym z utrudnień w wywiązywaniu się z obowiązków jest zmęczenie. Gdy okazuje się, że podopieczny cierpi na bezsenność, a my nie możemy się wyspać, nasza efektywność spada. Wtedy istnieje większe ryzyko, że senior zrobi sobie krzywdę i tym samym poniesiemy odpowiedzialność za niedopatrzenie.

Pierwsze kroki przy bezsenności osoby starszej

Jedna bezsenna noc to w gruncie rzeczy nic takiego, jednak jeśli są to już trzy noce pod rząd należy zacząć działać. Przede wszystkim, fakt ten powinno się zgłosić do agencji, która nas zatrudnia. Ma ona bowiem obowiązek odnotować to zdarzenie i w razie potrzeby zainterweniować w odpowiedniej chwili. Co więcej, o sytuacji powinna dowiedzieć się rodzina osoby starszej. Jest to niezbędne by ustalić plan działania. Jeśli problem jest poważny, rodzina powinna skonsultować go z lekarzem. I tu rozwiązaniem może być syrop nasenny lub środki nasenne. Na rynku jest wiele odpowiednich preparatów, jednak nie wszystkie działają z takim samym skutkiem. Trzeba także, mieć na uwadze, że senior nie zawsze może brać leki nasenne. Jeśli więc środki te nie działają, albo są nie wskazane, można zastosować inne metody.

Sposoby na bezsenność osoby starszej

Metody homeopatyczne choć dość niekonwencjonalne potrafią pomóc. Chodzi tu głównie o olejek lawendowy. Jest on niezwykle skutecznym usypiaczem. Jedynie osoby chore na cukrzycę powinny unikać jego stosowania. Poza tym, dobrym sposobem na usypianie jest muzykoterapia. Niezwykła moc muzyki potrafi zdziałać cuda. Co może niektórych zdziwić, niezwykle ważnym elementem prawidłowego snu jest aktywność fizyczna. Porządny spacer przed snem jest niezwykle pomocny. Gdy więc podopieczny nie śpi, warto popołudniu lub wieczorem wymyślić mu coś do zrobienia. Wtedy szansa na zdrowy sen rośnie. Oprócz tego, warto także czytać przed snem seniorowi. Najlepiej książkę ze spokojną fabułą. To czy dana metoda zadziała w dużej mierze zależy od tego jakie przyzwyczajenia ma osoba starsza. Czasem jest bardzo trudno zachęcić kogoś do czegoś nowego, a tym samym broń do walki z bezsennością jest mniejsza.

Dieta osoby starszej a bezsenność

Niezwykle ważne jest też, co podopieczny je na kolację. Prawdą jest, że seniorzy nie jedzą obfitych posiłków, jednak nie chodzi o ilość, ale jakość spożywanych rzeczy. Na kolację lepiej przygotować lekkostrawne produkty. Owoce, warzywa, ciemne pieczywo, kasze wszelkiego rodzaju to dobry wybór. Czego unikać? Tłuste mięsa, majonez, kawa, alkohol nie poprawią sytuacji podopiecznego zmagającego się z bezsennością. Warto zatem starannie przygotowywać dania. Oczywiście, wieczorny posiłek nie może stać się nocnym. Podjadanie, czy jedzenie o późnych porach również przegania sen. Walcząc z bezsennością osoby starszej, trzeba wykazać się niezwykłą cierpliwością. Uspokajające herbatki z melisy również mogą pomóc, ale działają dopiero po 2 lub nawet 4 tygodniach regularnego stosowania. Czasem także chodzi o nastawienie podopiecznego, który po prostu nie chce łykać pigułek. W takiej sytuacji należy być stanowczym. Chodzi bowiem nie tylko o dobro własne, ale i osoby za którą ponosimy odpowiedzialność. Odpoczynek jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie należy rezygnować z walki o niego.

Więcej informacji o opiece osób starszych można znaleźć na stronie firmy ProSenior.