Jaki jest pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy? Oczywiście sporządzenie dobrego CV. Dzisiaj jest to pierwszy dokument, za pomocą którego możemy zaprezentować się naszemu potencjalnemu pracodawcy. Można wręcz powiedzieć, że CV to nasza wizytówka, od której zależy, czy dana firma będzie nas chciała bliżej poznać, czy też podziękuje nam już na wstępie. Dlatego do przygotowania CV – a w pełnym brzmieniu Curriculum Vitae – należy podejść bardzo starannie i rzetelnie oraz poświęcić na to tyle czasu, ile potrzeba, by prezentowało się ono najlepiej, jak to możliwe. Jak jednak właściwie powinno wyglądać idealne CV kandydata na opiekuna osób starszych?

Obecnie wysłanie CV wymagane jest przy zgłaszaniu się do każdej pracy, także jeśli chodzi o zawód opiekuna osób starszych w Niemczech – w naszym artykule skupimy się właśnie na nim. W Internecie znaleźć dziś można mnóstwo poradników dotyczących tworzenia tego dokumentu. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej może to doprowadzić do chaosu, ponieważ rady w nich zamieszczone niekiedy mogą być ze sobą sprzeczne. Jedni zalecają, by CV było możliwie jak najbardziej zwięzłe, inni każą zamieszczać w nim wszystkie informacje o naszym życiu zawodowym, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Niektórzy proponują kreatywność, ale gdzie indziej znów natkniemy się na nakaz ścisłego trzymania się odgórnie narzuconych szablonów. Jak więc faktycznie będzie najlepiej? Odpowiednim rozwiązaniem może być znalezienie złotego środka – CV powinno zawierać wszystkie ważne informacje odnośnie naszego wykształcenia i doświadczenia, ale nie możemy sobie też pozwolić na ich nadmiar, ponieważ wtedy pracodawca może zupełnie nie zwrócić uwagi na te najistotniejsze.

Najważniejsze elementy CV opiekuna osób starszych

W prawidłowym CV opiekunki osób starszych, i nie tylko, powinny się znaleźć takie działy, jak: wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności, warto wspomnieć także o zainteresowaniach. Jeżeli chodzi o edukację, skupmy się przede wszystkim na tych jej etapach, które mogą mieć znaczenie dla przyszłej pracy – dużym atutem będzie w niej na przykład wykształcenie medyczne lub kursy z zakresu opieki nad seniorami, jeśli więc możemy się nimi pochwalić, koniecznie to w swoim życiorysie zaznaczmy.

Dla rodzin, które szukają pomocy dla swojego seniora, bardzo ważne jest też doświadczenie potencjalnego opiekuna – to oczywiste, że w roli tej najlepiej sprawdzi się osoba, która już kiedyś w tym zawodzie była zatrudniona. Dlatego jeśli zdarzyło nam się już kiedyś pracować z seniorem, koniecznie w swoim CV o tym wspomnijmy, a na pewno zostanie to odebrane jako duży atut.

Nie zapomnijmy również uzupełnić podpunktu „umiejętności”. Co można w nim zamieścić? Standardowo zaznacza się tam na przykład, jakie znamy języki obce – a jeżeli ubiegamy się o pracę opiekunki w Niemczech, informacja ta będzie miała wręcz kluczowe znaczenie, ponieważ firmy pośredniczące wymagają zazwyczaj przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego.

W tym miejscu można się także pochwalić posiadaniem prawa jazdy, również będącego ogromnym atutem przy ubieganiu się o tego typu zatrudnienie. Opisywanie swoich zainteresowań nie jest obowiązkowe, jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ w ten sposób pokażemy, że jesteśmy ciekawą i aktywną osobą, która seniorowi nie tylko zapewni wspaniałą opiekę, lecz będzie dla niego także interesującym i inspirującym towarzyszem.

Pamiętaj – dobrze sporządzone CV może Ci otworzyć wiele furtek, a to napisane niedbale i „na kolanie” sprawić, że przejdzie Ci koło nosa wiele ciekawych ofert pracy. Dlatego warto się do jego stworzenia przyłożyć, przed wysłaniem gdziekolwiek pokazać przynajmniej kilku osobom, a także na bieżąco je aktualizować – na pewno takie postępowanie przyniesie nam korzyści.