Jednym z zadań, jakie staną przed każdym, kto wyjeżdża do Niemiec jako opiekun osób starszych, jest przygotowywanie dla swojego seniora posiłków. Jest to o tyle trudne, że osoby w podeszłym wieku zazwyczaj mają już swoje nawyki kulinarne, zwyczaje i upodobania, które niechętnie zmieniają. Często więc zdarza się, że opiekun musi zmodyfikować swój sposób gotowania tak, by zrobione przez niego potrawy smakowały podopiecznemu, a także dostosować do niego na przykład godziny spożywania obiadów czy kolacji. Niektórzy seniorzy mimo wieku są jednak nadal otwarci na nowości i chętnie poznają obce smaki. Jeżeli trafimy na taką osobę, warto ją namówić, by spróbowała na przykład którejś z tradycyjnych polskich potraw – jest spora szansa, że propozycja ta przypadnie jej do gustu.

Które polskie potrawy zaproponować seniorowi?

Polska kuchnia jest bardzo bogata i różnorodna. My często nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy, ponieważ jesteśmy do niej przyzwyczajeni, ale dla obcokrajowca zapoznawanie się z nią może stanowić nie lada atrakcję. Jakie potrawy przede wszystkim warto podać swojemu seniorowi? Do tych typowo polskich należy na przykład bigos – jedzenie kiszonej kapusty często dziwi osoby spoza naszego kraju, ale po spróbowaniu zazwyczaj się one do niego przekonują. Nie zapomnijmy o dodatkach, takich jak mięso czy grzyby. Kolejnym dobrym pomysłem może być przyrządzenie pierogów, które nam często już spowszedniały, ale dla wielu Niemców będą kulinarną ciekawostką. Tutaj mamy szczególnie duże pole do popisu, ponieważ istnieje przecież sporo ich rodzajów – można je przyrządzić na słodko, słono albo na ostro, każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Dla osób preferujących lżejszą kuchnię dobrą propozycją natomiast mogą być zupy. Zachęcamy do przygotowania zwłaszcza zupy ogórkowej – wiele osób z zagranicy nigdy dotąd jej nie próbowało. Nie można tutaj zapomnieć również oczywiście o żurku, który należy do chyba najbardziej tradycyjnych polskich dań – w większości domów spożywa się go przecież w czasie wielkanocnego śniadania. Jeżeli natomiast chodzi o flaki, niektórzy Niemcy mogą podchodzić do nich początkowo sceptycznie, ale po pierwszej łyżce z pewnością zmienią oni zdanie.

Ciepłe dania to jednak nie wszystko, co nasza kuchnia ma do zaoferowania obcokrajowcom. Oprócz tego w polskiej książce kucharskiej znajdą się również przepisy na wiele przepysznych słodkości, które każdy opiekun koniecznie powinien kiedyś podać swojemu podopiecznemu. Do tradycyjnych polskich deserów należą na przykład przygotowywane zawsze na tłusty czwartek faworki – temu chrupiącemu i oprószonemu cukrem pudrem przysmakowi nie oprze się chyba nikt. Jeżeli chodzi o ciasta, większość obcokrajowców przepada za naszymi makowcami, sernikami oraz babkami, które warto przygotować szczególnie przy okazji Wielkanocy.

Dostosuj dietę do stanu zdrowia swojego seniora!

Planując kulinarne eksperymenty, należy jednak pamiętać, że potrzeby żywieniowe osób starszych bywają specyficzne. Dieta dla seniora zawsze powinna być dostosowana do jego stanu zdrowia, a wszelkie eksperymenty warto skonsultować z lekarzem. Jeżeli na przykład nasz podopieczny cierpi na cukrzycę, podanie mu tradycyjnych polskich deserów czy ciast będzie bardzo złym pomysłem, jeśli natomiast ma on nadwagę – lepiej zrezygnować z wszelkich tłustych potraw. Jednak w przypadku gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, nie bójmy się i przygotujmy naszemu seniorowi jedno z polskich dań, a nawet zaproponujmy mu, by zrobić to wspólnie – w ten sposób nie tylko urozmaicimy spędzony razem czas, ale być może również bardziej się do siebie zbliżymy.