Obecnie znajomość języków obcych to podstawa w ubieganiu się o pracę.  Często sam język angielski już nie wystarcza, trzeba wykazać się dodatkową znajomością innego. Przydaje się ona we wszystkich branżach specjalistycznych, ale także innych dziedzinach, np. opieka, handel, transport, edukacja. Biorąc pod uwagę konkurencję na rynku pracy, znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest już nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem. Nieznajomość języków obcych jest obecnie dość problematyczna. Zwłaszcza jeśli chodzi o język angielski, którym posługuje się 1,6 miliarda osób. Nauka języków obcych może znacznie podnieść kwalifikacje. Warto także pomyśleć nad nauką kolejnego, np. niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Jest wiele korzyści płynących z nauki języków obcych. Znajomość języka obcego daje szansę na poznanie różnych aspektów kultury danego kraju, a także lepsze zrozumienie jego mieszkańców. Niezwykle cenna staje się też dostępność do źródeł w oryginalnym języku, w niezmienionej tłumaczeniem formie, pierwotnej. Można więc czytać dzieła w oryginalnej wersji językowej, oglądać filmy bez napisów lub lektora.

Język obcy jest niezwykle przydatny podczas podróży do danego kraju. Dzięki jego znajomości można poczuć się pewniej i swobodniej, nawiązać ciekawe znajomości, poznać ludzi mieszkających w danym kraju, a także dowiedzieć się od nich ciekawych rzeczy.

Znajomość języka obcego daje też swobodę korzystania z Internetu, obsługi urządzeń i rozumienia ich instrukcji obsługi, która jest niedostępna w języku polskim. Ucząc się języków obcych można rozwijać swoją kreatywność, zdolność kojarzenia, ćwiczyć pamięć krótko- i długoterminową.

W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej otworzyły się nowe rynki pracy. Tylko osoby, które znały języki obce, mogły pozwolić sobie na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Coraz więcej osób wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu pracy za granicą, a bez znajomości języka obcego jest to niemożliwe. Nauka języka obcego może więc dać szansę na zrealizowanie planów związanych z wyjazdem. Dodatkowo znajomość języków ma ogromny wpływ na wysokość zarobków. Wiele firm poszukuje pracowników ze znajomością języka niemieckiego, także na terenie Polski! Spowodowane jest to współpracą z licznymi niemieckimi firmami. To właśnie język niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w krajach Unii Europejskiej. Jego znajomość umożliwia także stypendia i atrakcyjną praktykę w krajach niemieckojęzycznych. Ponadto co 10 książka wydawana jest właśnie w tym języku.

Niezawodne metody

Powstało wiele metod nauczania języków obcych. Liczne kursy: grupowe i indywidualne, zajęcia w szkole. Nie ma jednej uniwersalnej metody, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Podczas nauki języka obcego należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które ją znacznie przyspieszą. Udowodniono, że wybierając 1000 najczęściej używanych słów w danym języku, wystarczają one do swobodnej rozmowy. Wybrane słowa można znaleźć na różnych stronach internetowych. Należy też otoczyć się danym językiem poprzez oglądanie filmów i seriali, czytanie prasy, książek, słuchanie radia. Warto odnaleźć znajomych, którzy uczą się języków obcych i rozmawiać z nimi w danym języku. To pozwala z kolei na przełamanie bariery językowej i zyskanie pewności siebie. Bardzo przydatne są czytniki e-booków z funkcją dotykowego słownika- wystarczy kliknąć na słowo i pojawia się jego natychmiastowe tłumaczenie. Można korzystać również z darmowych kursów językowych. Jeden z nich można znaleźć na stronie ProSenior. Dodatkowo na stronie zamieszczony został test językowy, dzięki któremu można sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego.