W większości domów istnieje wydzielone miejsce, w którym przechowywane są lekarstwa. Jest ono bardzo ważne, gdyż w razie niespodziewanej choroby lub urazu możemy znaleźć tam niezbędne opatrunki, syropy, tabletki oraz inne środki pomocne w powrocie do zdrowia. Jeżeli nie mamy jeszcze nawyku, aby trzymać wszystkie takie produkty w ładzie, zdecydowanie warto jest zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich i stworzyć domową apteczkę. Korzyści z jej posiadania są nieocenione, a jedyne, co trzeba zrobić, to dokładnie zaplanować jej zawartość i skompletować niezbędne elementy. Dowiedzmy się jak należy się do tego zabrać!

Leki na każdą okazję!

Co warto mieć w swojej domowej apteczce? Ilość chorób i dolegliwości, jakie mogą nas zaatakować zupełnie znienacka, jest ogromna! Nie ma sensu łudzić się, że w jednym miejscu zgromadzimy wszelkie dostępne medykamenty, jednak możemy zadbać o to, by posiadać w domu podstawowe środki, które pomogą nam w najczęściej pojawiających się problemach. Istnieją dolegliwości, które w ciągu roku atakują nas całkiem często, więc warto być przygotowanym na ich pojawienie się.

Ból głowy, katar i przeziębienie – przez tą niesławną trójcę jesteśmy nękani najczęściej! Często skutkują one wyłączeniem nas na jakiś czas z życia zawodowego i towarzyskiego. Lekarstwa służące do ich zwalczania zdecydowanie zasługują na oddzieloną półkę w naszej domowej apteczce! Możemy zgromadzić na niej zarówno te syntetyczne leki, jaki i naturalne. Warto zaopatrzyć się między innymi w krople do nosa, pastylki do ssania i syrop przeciwkaszlowy. Kolejną powszechną dolegliwością jest niestrawność. Może nas ona zaatakować w różnych sytuacjach i najczęściej objawia się zgagą lub pieczeniem żołądka. Jedną z części apteczki warto zagospodarować na preparaty, które pomogą nam właśnie w takich dolegliwościach. Nie zapominajmy także o węglu leczniczym, gdyż jest on skutecznym środkiem zapobiegającym biegunce. Zatrucia pokarmowe dopadają nas nagle i nie zawsze mamy możliwość, aby szybko pójść do apteki i kupić lek. Dodatkowo, przydać mogą się także środki zapobiegające odwodnieniu oraz preparaty osłonowe, które czasem warto stosować podczas kuracji. Aby apteczka domowa była dobrze zaopatrzona, powinniśmy w niej umieścić także środki ziołowe. Życie jest pełne niespodziewanych sytuacji, które mogą wprawić nas w niepokój. Na rynku istnieją różne preparaty łagodzące skutki nieoczekiwanego stresu, a ich działanie nie jest szkodliwe dla organizmu. Czasem warto mieć je w domu.

Kompletując domową apteczkę, nie zapominajmy także o niezbędnych opatrunkach. W skład naszego schowka na lekarstwa obowiązkowo powinny wejść plastry, kompresy jałowe, a także woda utleniona lub spirytus salicylowy. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, a przecież nawet praca w domu niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń. Skaleczyć można się chociażby w czasie gotowania obiadu, więc warto być przygotowanym na taką sytuację i odpowiednio odkazić oraz opatrzyć ranę. Oprócz wcześniej wymienionych opatrunków, przydatne mogą okazać się również akcesoria takie jak nożyczki, agrafki, chusty trójkątne i rękawiczki lateksowe. Zawartość apteczki powinna być możliwie jak największa, lecz nie powinny się w niej znajdować zaawansowane medycznie elementy, z których korzystają profesjonaliści.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego miejsca na domową apteczkę, należy koniecznie pamiętać o względach bezpieczeństwa! Powinna ona znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ mają one tendencję do zaglądania we wszystkie możliwe miejsca. Kontakt dziecka z niektórymi lekarstwami lub ostrymi nożyczkami może być tragiczny w skutkach!

Jeżeli wśród naszych domowników są osoby chorujące przewlekle, pamiętajmy by w naszej apteczce znajdował się kilkudniowy zapas leków. Uwaga! Nie przechowujmy w niej antybiotyków! Osoba chora powinna przyjąć ich wyłącznie tyle, ile zalecił jej lekarz. Ewentualne pozostałości po kuracji lub zapasy powinniśmy po prostu wyrzucić.

Jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy ?

Fachowa apteczka pierwszej pomocy powinna być prosta i wygodna w użyciu. Domownicy mogą z niej korzystać codziennie, więc powinna być solidnie wykonana i wytrzymała. Apteczką może być zarówno specjalna szafka, jak i dużych rozmiarów kosmetyczka lub pudełko. Ważne, aby schowek na lekarstwa był przejrzysty i zawierał odpowiednią ilość miejsca, a zawarte w nim środki ułożone były w należytym porządku – daje nam to gwarancję, że w przypadku nagłej potrzeby skorzystania z konkretnych lekarstw szybko je znajdziemy. Apteczka domowa to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania!