Strój to bardzo ważny element naszego wizerunku, który świadczy o naszym guście, charakterze oraz usposobieniu. Każdy z nas doskonale wie, że w zależności od konkretnej okazji warto ubrać się w określony sposób, a pewne elementy ubioru mogą być w określonych sytuacjach nieodpowiednie. Zupełnie inaczej ubierzemy się idąc na rozmowę kwalifikacyjną, niż wtedy, gdy wybieramy się na grzyby. Wymagania w tym zakresie występują także w przypadku różnych zawodów, warto więc wiedzieć, jak należy się ubrać, pełniąc konkretne obowiązki. Stosowny wygląd to również dość istotny element w pracy opiekunki osób starszych.

Bardzo łatwo tutaj o przesadę, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy konkretny zestaw ubrań. Zdecydowanie lepiej postawić w tym przypadku na naturalny, zrównoważony wygląd, niż na bardzo strojne, rzucające się w oczy elementy. Umiejętność dostosowania stroju do danej okazji jest bardzo ceniona, dlatego dzięki niej zrobimy dobre wrażenie na pracodawcach oraz podopiecznych. Dress code opiekunki osób starszych to coś, o co powinniśmy zadbać.

Jak dbać o swój wizerunek w pracy opiekunki?

To, jak odbierają nas inni ludzie oraz jak czujemy się dzięki dobrze dobranemu strojowi, ma bardzo duże znaczenie. Kobiety mają w tej kwestii niezwykle duży wybór, więc czasem może być im ciężko zdecydować się na konkretny wariant. Wiele zależy tutaj od ich gustu i upodobań, jednak takie kwestie powinny zejść na dalszy plan, jeśli wybieramy ubranie do pracy w opiece nad osobą starszą. Strój opiekunki musi być swobodny i niekrępujący ruchów, ponieważ jest to zawód, w którym czeka na nas wiele wyzwań. Praca ta może się często wiązać z aktywnością fizyczną, ponieważ starszej osobie trzeba niekiedy pomóc wstać lub przemieszczać się po domu. Warto zatem zadbać o to, by ubranie było maksymalnie wygodne. Ponadto podczas pracy nasz strój może się pobrudzić, dlatego nie warto zakładać takich ubrań, których zniszczenia wolelibyśmy uniknąć. Kobiety pracujące w opiece powinny także zadbać o to, by ich strój był stonowany. Lepiej zrezygnować z wyzywających bluzek, krótkich spódnic lub prowokujących dekoltów, ponieważ mogłoby być one bardzo niewygodne, a oprócz tego wywołać u naszego podopiecznego zgorszenie. Starsze osoby często miewają dość tradycyjne poglądy, więc ubierając się nieodpowiednio, możemy zrobić na nich złe wrażenie. W kwestii stroju najważniejsze jest to, by był on schludny i czysty – dzięki temu będziemy wyglądać profesjonalnie.

Strój stosowny do sytuacji

W opiece nad osobami starszymi właściwe ubranie ma bardzo duże znaczenie, jednak nie wyklucza to oczywiście dbania o swój wygląd. Warto wybierać stroje, które się nam podobają, ale unikać takich, które mogą sprawiać wrażenie niechlujnych, jak na przykład dresy. Możemy natomiast ubierać się elegancko i pozwolić sobie na delikatny dzienny makijaż lub biżuterię, która nie będzie przeszkadzać nam w pełnieniu obowiązków. Bardzo ważne jest, byśmy dobrali strój do okazji, ponieważ praca w opiece nad osobą starszą wiąże się z wieloma czynnościami do wykonania. Często będziemy musieli pozostawać z podopiecznym w domu, gotować, sprzątać i wykonywać inne prace porządkowe, ale czasem może zdarzyć się także konieczność wyjścia na zakupy lub w inne miejsce. W każdym z przypadków odpowiedni może być inny strój, a jego właściwe dopasowanie zapewni nam lepsze samopoczucie i sprawi, że zawsze będziemy wywoływać odpowiednie wrażenie. Bardzo ważne jest po prostu zachowanie umiaru.

Dlaczego odpowiedni ubiór ma duże znaczenie?

Właściwe ubranie, stosowne do sytuacji, może mieć bardzo duże znaczenie w pracy opiekunki seniora. Osoba taka ma zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednią atmosferę, komfort i dobre samopoczucie, a przyjazny wygląd ma na to spory wpływ. Poza tym zadbany, schludny wizerunek sprawi także, że będziemy odbierani bardziej profesjonalnie. Dzięki temu my także będziemy mieć po prostu lepsze samopoczucie, a jeśli zdecydujemy się na wygodny strój, da nam on komfort i swobodę, co w pracy opiekunki jest bardzo istotne, ponieważ do naszych obowiązków będzie należało podawanie posiłków, pomoc w utrzymaniu higieny oraz inne czynności. Często opiekun będzie także pełnił rolę swoistego przewodnika i animatora, który będzie miał za zadanie zorganizować wolny czas seniora, więc wygodny strój może się przydać. Ponadto stosownym ubraniem okażemy także osobie starszej szacunek.