Co roku za granicę wyjeżdża kolejna grupa naszych rodaków. Polaków spotkać można w każdej części świata, jednak jednym z najczęściej wybieranych przez nich kierunków są Niemcy. Dlaczego? Bo blisko i dobrze płacą! Od kilkunastu lat można się na nas natknąć w większości landów. Jesteśmy wszechstronnie uzdolnionym narodem, więc pracujemy w każdym sektorze gospodarki, ale najczęściej wykonujemy proste, fizyczne prace. Polscy fachowcy są cenieni w Niemczech, gdyż pracują solidnie… i za mniejsze stawki niż pochodzący stamtąd pracownicy. Sytuacja gospodarcza panująca w Polsce zmusza wielu z nich do szukania pensji w obcej walucie, a że ta niemiecka jest zazwyczaj cztery razy większa niż wypłacana w rodzimej złotówce, to i nic dziwnego, że coraz częściej wyjeżdżamy właśnie do naszych zachodnich sąsiadów.

W jakich częściach Niemiec najczęściej pracujemy?

Największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się Niemcy południowe i zachodnie. Mieszkańcy polskiego wybrzeża preferują z kolei landy północne. Czy każdy obszar tego kraju jest dla nas jednakowo atrakcyjny? Zdecydowanie nie. Nasi rodacy nie interesują się raczej centralnymi i wschodnimi rejonami Niemiec. Wśród emigrantów istnieje mit o legendarnych, bawarskich zarobkach, lecz nie jest do końca prawdziwy. Życie w tym regionie jest bardzo drogie, więc i zarobioną pensję łatwiej tam roztrwonić. Jednak wciąż znajdziemy wielu Polaków, którzy nie zrażają się tamtejszymi kosztami bytowania i chętnie emigrują do Bawarii. Język polski na niemieckim gruncie usłyszymy również w Zagłębiu Ruhry, czyli Dortmundzie lub Kolonii. Wbrew pozorom najchętniej wybieranym miejscem do wyjazdu zarobkowego nie jest więc stolica Niemiec. Co prawda Berlin leży blisko Polski, ale znalezienie w nim legalnej i atrakcyjnej pracy nie jest wcale proste, dlatego też preferujemy raczej inne kierunki.

Gdzie pracują Polacy w Niemczech?

Początki wyjazdów zarobkowych Polaków do Niemiec sięgają lat dziewięćdziesiątych. W tamtych czasach nasi rodacy byli zatrudniani głównie jako pracownicy sezonowi, ale współcześnie pracują także i w innych sektorach gospodarki. Nasi krajanie są wykwalifikowanymi dekarzami, cieślami, pracownikami opieki oraz monterami na liniach produkcyjnych. Niemcy to państwo, które wciąż się rozwija, więc panuje tam wysokie zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Polscy robotnicy należą do jednych z najlepszych w tej branży, więc często spotkamy ich na przeróżnych, europejskich placach budowy. Dodatkowe ręce do pracy są potrzebne nie tylko do stawiania kolejnych fundamentów, ale i do opieki nad ludźmi. Do Niemiec coraz częściej wyjeżdżają lekarze i pielęgniarki, gdyż proponowane im tam warunki pracy są znacznie korzystniejsze niż w ojczyźnie. Tamtejsze społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie, więc nic dziwnego, że polscy fachowcy znajdują pracę w niemieckim sektorze medycznym. W Niemczech na zatrudnienie mogą liczyć między innymi polscy opiekunowie. Tamtejsi seniorzy są często w trudnej sytuacji nie tyle finansowej, co rodzinnej. Nasi pracownicy opieki są cenieni za swoją empatię, cierpliwość oraz sumienność. Społeczeństwo niemieckie z każdym rokiem potrzebuje większej ilości polskich opiekunów, a to gwarantuje naszym rodakom możliwość dość łatwego znalezienia zatrudnienia.

Jakimi pracownikami są Polacy?

Według Niemców jesteśmy wydajni, świetnie wykwalifikowani oraz nie mamy problemów w integracji z resztą zespołu pracowniczego. W tamtejszych zakładach pracują ludzie z całej Europy, a obecność Polaków bardzo pozytywnie się w nich zaznacza. Największą barierą jest słaba znajomość języka niemieckiego. Polscy emigranci, zarówno ci młodsi, jak i starsi, często nie chcą się go uczyć przed wyjazdem do Niemiec. Zainteresowanie kursami językowymi, nawet darmowymi, jest wśród nich niewielkie. Niemcy z każdym rokiem wyzbywają się stereotypowego myślenia o nas, gdyż młodzi ludzie przyjeżdżający tam pracować nie mają tych samych kompleksów i problemów (np. z alkoholem) co ci ze starszych pokoleń. Praca w Niemczech jest opłacalna pod warunkiem, że jesteśmy dobrze wykwalifikowani i korzystamy z usług odpowiedniego pośrednika.