Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest każdego roku 8 listopada. Jest to bardzo ciekawe, a przede wszystkim niezwykle ważne święto. Jego inicjatorem była Komisja Europejska ze względu na niepokojące doniesienia ze świata zdrowia. Z roku na rok niemal na całym świecie przybywa dzieci i ludzi młodych, którzy walczą z otyłością. W samej tylko Unii Europejskiej jest to około 22 mln takich osób. To poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Otyłość może przecież prowadzić do bardzo poważnych chorób. Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli dane schorzenie nie rozwinęło się u zbyt wiele ważącego dziecka, to nie oznacza to, że nie wystąpi ono w późniejszych latach. Znaczna nadwaga czy otyłość może u dorosłego być przyczyną:

  • chorób serca,
  • raka,
  • udaru,
  • nadciśnienia.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Aby przeciwdziałać tym bardzo groźnym chorobom i uświadamiać społeczeństwu, jak ważne są zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, Komisja Europejska wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Kucharzy Euro-Toques stworzyła Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Inicjatorem całej kampanii jest komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianou. Organizatorzy wyszli z założenia, że zdrowe nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa będą procentować w przyszłości. Umiejętność odpowiedniego bilansowania potraw, zastępowanie niezdrowych przekąsek smacznymi i wartościowymi produktami, dobrze dobrana forma ruchu – jeśli w młodości się do tego przyzwyczaimy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy to kontynuować w przyszłości. A wtedy nasz organizm odwdzięczy nam się dobrym zdrowiem i świetną kondycją. Tego dnia w wielu szkołach organizowane są spotkania z kucharzami, dietetykami, członkami różnych ekologicznych organizacji itp. Odbywają się wtedy różne warsztaty, konkursy, pokazy, wykłady. Bardzo często dzieci gotują razem z mistrzami kuchni, poznając w ciekawy sposób tajniki zdrowej żywności i przekonując się przy okazji, że jest ona nie tylko wartościowa, ale także smaczna.Kampania, mimo iż pierwotnie skierowana głównie do dzieci, tak naprawdę dotyczy ludzi w każdym wieku – w końcu na pozytywną zmianę nigdy nie jest za późno. Seniorzy powinni zwracać baczną uwagę na to, co jedzą, ponieważ ich organizm, podobnie jak dziecka, jest słabszy i bardziej podatny na choroby niż taki u osoby w kwiecie wieku. Ósmy listopada jest świetną okazją, by rozpocząć dbanie o siebie.

Zdrowe jedzenie i gotowanie dla seniorów

Nie ważne, czy sami jesteście w starszym wieku, czy może zajmujecie się opieką nad seniorem, w obu sytuacjach warto wiedzieć, jak prawidłowo komponować dietę z uwzględnieniem wszystkich ważnych czynników. Poniżej omawiamy i podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie starszych członków naszej rodziny. Posiłki dla takich osób muszą być dobrze dobrane pod względem kalorycznym. Seniorzy powinni jeść stosunkowo często, ale mniejsze porcje. Ponadto trzeba brać pod uwagę, że z wiekiem zachodzą zmiany w przewodzie pokarmowym i w jamie ustnej. Mogą występować ubytki w uzębieniu, co powoduje trudności w gryzieniu i połykaniu. Produkowane jest mniej śliny, zmniejsza się też wrażliwość bodźce smakowe. Bardzo ważny jest także fakt, że osoba starsza jest zazwyczaj mniej aktywna fizycznie niż młoda. Jej zapotrzebowanie na energię nie jest więc tak duże jak wcześniej. Wiele takich osób je zbyt kalorycznie, co prowadzi do nadwagi i otyłości. Warto zapamiętać, że zapotrzebowanie na energię dla osób w starszym wieku wynosi: dla mężczyzn w zależności od aktywności fizycznej 1750–2450 kcal/dzień, a dla kobiet 1500–2100 kcal/dzień.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Składniki, jakie powinny się znaleźć w diecie seniora, to:

  • białko – chude ryby, ryby, nisko tłuszczowe produkty mleczne,
  • tłuszcze – ryby morskie, tłuszcze roślinne, orzechy, wędliny,
  • węglowodany, głównie złożone, powinny być podstawowym źródłem energii (zboże, warzywa),
  • witaminy – osoby starsze mają największy niedobór witamin D, B1, B2, B6, B12 i kwasu foliowego; ponadto powinno się dostarczać A, C i E, które są antyoksydantami i chronią przed wieloma chorobami,
  • woda – norma to 2500 ml wody na dzień (wlicza się w to tę zawartą w pokarmach), najlepsza jest niegazowana o temperaturze około 15 stopni Celsjusza.

Zasady zdrowego odżywiania:

  • spożywanie 4-5 posiłków niezbyt obfitych o regularnej porze,
  • jedzenie powinno być urozmaicone,
  • picie co najmniej 8 szklanek płynów niegazowanych dziennie,
  • pełnoziarniste pieczywo, ryby, kasze w codziennej diecie,
  • każdego dnia senior powinien zjeść 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców,
  • unikanie potraw smażonych, zamiast tego gotowane lub duszone na parze.

Pamiętajmy także o tym, aby komponowane przez nas posiłki były kolorowe, pachnące, krótko mówiąc, aby zachęcały do jedzenia. Nie przesadzajmy natomiast z użyciem soli kuchennej, ostrych przypraw czy alkoholu – to nie posłuży organizmowi w podeszłym wieku.  Warto stosować się do powyższych rad, z pewnością pomoże to zapewnić seniorowi jeszcze długie lata w świetnej formie.