Praca opiekunki osób starszych wiąże się z wieloma zadaniami, z którymi nie każdy z nas by sobie poradził. Jednym z nich jest pomoc w utrzymaniu higieny osobistej seniora, co ma bardzo duże znaczenie dla komfortu jego codziennego życia. Sfery potrzeb fizycznych i psychicznych są ze sobą połączone i jeśli odpowiednio zadbamy o jedną, ta druga też będzie zaspokojona. Każdy z nas dba o higienę na swój sposób i indywidualnie ustala sobie czas kąpieli oraz innych zabiegów pielęgnacyjny. W przypadku osób, które weszły już w proces starzenia się kwestia ta pociąga za sobą pewne utrudnienia i ograniczenia, które sprawiają, że nie mogą one samodzielnie wykonywać pewnych czynności.

Potrzebna zatem będzie pomoc opiekunki, która zapewni osobie starszej komfort i lepsze samopoczucie. Jest to jednak sytuacja bardzo delikatna, dlatego osoba pomagająca w utrzymaniu higieny osobistej osoby starszej powinna posiadać odpowiednie predyspozycje do wykonania tego zadania. Istnieją bowiem pewne zachowania, jakich koniecznie należy unikać podczas takiej pracy. Jeśli nie będziemy potrafić w tej kwestii zachowywać się naturalnie i z taktem, oznacza to oczywiście, że praca opiekunki nie jest stworzona dla nas.

Higiena osobista seniora – co zrobić, by nie wprawić go w zakłopotanie?

Każdy z nas o higienę osobistą wolałby oczywiście dbać samemu, jednak nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Przeszkodę może stanowić przewlekła choroba, niepełnosprawność czy inna sytuacja. Tak samo jest również w przypadku osób starszych, które przez wzgląd na podeszły wiek posiadają pewne ograniczenia, jakie stawia im na drodze ich organizm.

Zadaniem opiekunki seniora, oprócz pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, jest więc także zapewnienie wsparcia w czynnościach higienicznych. Takie sytuacje są zazwyczaj stresujące dla obu stron, dlatego warto mieć na uwadze kilka zasad, które pozwolą nam wykonywać tę pracę profesjonalnie i rzetelnie. Przede wszystkim koniecznie należy unikać zachowań, które mogą wprawić osobę starszą w zakłopotanie. Należy tu wykazać się odrobiną empatii i wyrozumiałości oraz podejść do tej kwestii z wyczuciem.  Nigdy nie wolno nam na przykład wyśmiewać takiej osoby i jej problemów. Nie powinniśmy także zwracać jej uwagi lub komentować jej dolegliwości w niemiły sposób, nie wspominając już nawet o obraźliwych zwrotach. Każdorazowo należy zadbać, aby atmosfera była naturalna i by kwestia utrzymania higieny osobistej nie została wyolbrzymiona do rangi wielkiego problemu. Warto w tym celu podjąć rozmowę i postarać się rozluźnić możliwe napięcia.

Bardzo pomocne może okazać się wypytanie seniora o jego przyzwyczajenia, rytuały pielęgnacyjne, które lubi i które zawsze wykonywał sam. Zapewni mu to większy komfort i sprawi, że będzie zadowolony. Zanim przystąpimy do konkretnych zabiegów, powinniśmy koniecznie zapoznać się z informacjami o stanie zdrowia takiej osoby oraz jej dolegliwościami, po to by dobrać właściwe techniki i wiedzieć, na jakie miejsca powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Każdy senior wymaga innej opieki. Inaczej zajmiemy się osobą leżącą, inaczej tą, która porusza się o własnych siłach. Wykonywane przez nas czynności powinniśmy więc dostosować do jej potrzeb.

Aby proces dbania o higienę osobistą seniora przebiegał sprawnie i bezstresowo, warto ustalić określony harmonogram stałych czynności pielęgnacyjnych. Możemy wybrać w porozumieniu z nim konkretną porę, dzięki czemu będzie się on czuł bardziej swobodnie i komfortowo.

Dzięki odpowiedniemu podejściu unikniemy stresu

Nie wystarczy posiadać specjalistycznej wiedzy, by móc we właściwy sposób zadbać o higienę osobistą seniora. Kluczowym czynnikiem jest przede wszystkim odpowiednie podejście oraz cechy charakteru, które sprawią, że we właściwy sposób poradzimy sobie z tym zadaniem. Nie powinniśmy tej pracy traktować jako konieczności, ale raczej jako powołanie do niesienia pomocy innym osobom. Podchodząc do tego z optymizmem i właściwym nastawieniem zaoszczędzimy stresu i niedogodności zarówno seniorowi, jak i nam samym. Przed objęciem posady opiekunki, warto więc sprawdzić zakres naszych obowiązków i odpowiednio przygotować się do ich wykonywania.