Wbrew temu, co być może niektórzy sądzą, praca opiekuna osób starszych zdecydowanie nie należy do łatwych. Wręcz przeciwnie – niekiedy nie dość, że jest ona bardzo męcząca, to jeszcze dodatkowo wyjątkowo obciążająca psychicznie. W końcu senior to nie zawsze uśmiechnięty staruszek ze zdjęcia, lecz często niestety schorowana i zgorzkniała osoba o swoich wymaganiach, humorach i trudnych przyzwyczajeniach, obcowanie z którą może być naprawdę niełatwe. A jeżeli do tego stan zdrowia naszego seniora jest kiepski, to patrzenie każdego dnia na jego cierpienie dodatkowo jeszcze nas martwi i może powodować czarne myśli.

Ponadto wielu opiekunów osób starszych pracuje za granicą, dochodzi więc tu oddalenie od rodziny i samotność, brak wsparcia. Efekt jest taki, że przedstawiciele tego zawodu są dość mocno narażeni na stres, który na dłuższą metę może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, a nawet chorób somatycznych. Bardzo ważne jest więc, by nauczyć się go rozładowywać i sobie z nim radzić. W jaki sposób? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

W jaki sposób radzić sobie ze stresem w pracy opiekuna?

W jaki sposób przetrwać okres pobytu za granicą w roli opiekuna seniora, nie ponosząc jednocześnie uszczerbku na zdrowiu psychicznym? Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie skupiać się przez cały czas wyłącznie na swoich obowiązkach. To bardzo ważne, aby mieć jakąś odskocznię. Każdy opiekun ma zapewniony czas wolny – jest to albo kilka godzin w ciągu dnia albo dzień lub półtora w ciągu tygodnia. Warto poświęcić go na wypoczynek w swojej ulubionej formie – na przykład sport, spacer, czytanie książki lub telewizję. Pozwoli nam to oderwać myśli od pracy i zrelaksować się. Dla naszej higieny psychicznej bardzo istotny jest również regularny kontakt z bliskimi nam osobami. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to żadnym problemem. Odległość nie stanowi najmniejszej przeszkody – możemy każdego dnia rozmawiać z mężem, rodzicami czy dziećmi nawet, gdy dzielą nas od nich tysiące kilometrów. Co prawda, telefoniczne rozmowy zagraniczne nie są tak tanie jak te krajowe, ale też jeżeli obie strony będą przebywać na terenie Unii Europejskiej, nie wydamy na nie majątku. Poza tym zawsze pozostaje jeszcze Internet, komunikatory, a także programy takie, jak na przykład Skype. Nie zapominajmy również, by raz na jakiś czas zaplanować sobie urlop, w trakcie którego wrócimy do Polski i do woli nacieszymy się bliskimi nam osobami.

 

Praca opiekunki w Niemczech – zawód wymagający odpowiednich predyspozycji

 

Jeżeli jednak mimo zastosowania się do wszystkich tych rad nasza kondycja psychiczna nadal się nie poprawi, warto się zastanowić, czy zawód opiekunki osób starszych na pewno jest tym, do czego zostaliśmy stworzeni. Wbrew pozorom nie jest to zajęcie dla każdego, wymaga ono odpowiednich predyspozycji, a można wręcz powiedzieć, że powołania. Może też być tak, że nie nadajemy się do pracy za granicą, przebywania przez dłuższy czas z dala od bliskich osób, że zwyczajnie jest to dla nas zbyt obciążające psychicznie, nawet mimo korzyści innego rodzaju. Jeśli dojdziemy do wniosku, że tak jest – nie ma co się męczyć. Zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze, jakie mamy cele, a następnie podejmijmy decyzję, co dalej.