Naszej codzienności towarzyszą różnego rodzaju święta lub zwyczaje, które często są dla nas zupełnie oczywiste. Wiele dni w roku stanowi dla nas okazję do spędzania czasu z bliskimi osobami, wręczania sobie prezentów lub składania życzeń. Bardzo popularne jest między innymi świętowanie imienin, które są okazją do tego, by powiedzieć danej osobie kilka miłych słów i sprawić jej przyjemność. Jedni swoje imieniny obchodzą bardziej hucznie, inni nieszczególnie przejmują się takimi datami, jednak w Polsce na ogół nie przechodzimy obok nich całkiem obojętnie. Czy w innych państwach imieniny także są ważnym dniem? Jak ich obchody wyglądają w Niemczech?

Wyjeżdżając do Niemiec, warto pamiętać, że tamtejsze zwyczaje mogą znacznie różnić się od tych, które dobrze znamy. Coś, co nam wydaje się oczywiste, za zachodnią granicą może uchodzić za zachowanie nieszablonowe. Dowiedzmy się więc czy Niemcom warto składać życzenia imieninowe oraz czy takie dni są dla nich ważne.

Jak imieniny obchodzone są w Niemczech?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto na początku zastanowić się co w ogóle symbolizuje dzień imienin. Czy jest to jedynie święto konkretnego imienia? Nic bardziej mylnego! Otóż, imieniny to dzień, w którym zgodnie z tradycją czci się pamięć świętych lub błogosławionych osób. Jest to święto obchodzone przez katolików. Poszczególne imiona przypisane są do odpowiednich dni i w wielu przypadkach na jedno z nich może przypadać nawet kilka dat w roku. Obecnie dzień imienin przeszedł niemal w całości do tradycji świeckiej i w wielu katolickich krajach świętowany jest on przez osoby ochrzczone konkretnymi imionami. W Polsce zwyczaj świętowania imienin powszechny jest właściwie w całym kraju, jednak w Niemczech sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej.

Za niemiecką granicą ze zwyczajem obchodzenia imienin nie spotkamy się praktycznie wcale. Jak wspomniano, dzień ten powiązany jest z tradycją katolicką, natomiast Niemcy niemal w całości są krajem protestanckim. Poza kilkoma katolickimi landami, obchodów imienin nie zauważymy więc właściwie nigdzie, mimo że w języku niemieckim funkcjonuje słowo określające ten dzień, czyli „namenstag”. Protestanci nie uznają osób świętych lub błogosławionych, więc i związane z nimi święta po prostu nie istnieją. W Niemczech nie uda nam się kupić kalendarzy z imieninami, które są tak popularne w Polsce, więc chcąc zza granicy składać bliskim życzenia imieninowe, warto zaopatrzyć się w taki gadżet jeszcze przed wyjazdem. Nie powinniśmy także oczekiwać, że Niemcy złożą nam życzenia w dniu naszych imienin. W Niemczech zwyczaje związane z imieninami po prostu nie istnieją.

Jak obchodzić imieniny w Niemczech?

Niemcy w większości przypadków nie są świadomi tego, że dla Polaków obchodzenie imienin może być ważne. Bardzo często osoby wyjeżdżające za granicę są rozczarowane, że niemiecki pracodawca lub poznane na miejscu osoby nie złożyły im życzeń w tym szczególnym dniu. Równie niezręczna sytuacja ma miejsce, gdy dzieje się odwrotnie i to właśnie my staramy się złożyć Niemcowi życzenia w dniu jego imienin.

Jeśli więc dzień ten nie ma dla nas szczególnej wagi, nie powinniśmy starać się świętować go w Niemczech na siłę. Możemy oczywiście postarać się zapoznać naszych pracodawców lub znajomych z powszechnymi w Polsce zwyczajami, jednak nie stawiając przy tym żadnych wymagań. Nie warto także nakłaniać innych osób, by świętowały one swoje imieniny. Wybierając się do obcego kraju warto zaakceptować panujące w nim zwyczaje.