Niemcy to kraj, w którym przez miejskie i wiejskie tereny ciągną się kilometry dróg. Jak jeździć samochodem w Niemczech? Jeśli chcemy swobodnie poruszać się samochodem po niemieckich drogach, koniecznie zapoznajmy się z obowiązującymi tam podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Warto również pamiętać, że niemieckie reguły nieco różnią się od tych w Polsce. Zanim zdecydujesz się podróżować po Niemczech, dowiedz się, z jakimi oznakowaniami i sygnalizacjami możesz najczęściej spotykać się w tym kraju.

Poznaj zasady ruchu drogowego obowiązujące w Niemczech

Po pierwsze, aby móc jeździć samochodem w Niemczech, trzeba posiadać uprawnienia do jego prowadzenia. W tym kraju polskie prawo jazdy jest jak najbardziej ważne i pozwala poruszać się po tamtejszych drogach. Niemcy szczególną uwagę zwracają na obowiązkowe wyposażenie auta. Niezbędne jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego, a także apteczki wraz z gumowymi rękawiczkami. Należy też pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem.

Niemieckie drogi są niemalże idealne i wręcz zachęcają do szybszej jazdy, ale nie warto się poddawać tej pokusie! Niemieccy policjanci potrafią być bezwzględni, dlatego warto zapoznać się z limitami prędkości, jakie występują u naszych zachodnich sąsiadów. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, o ile znaki nie pokazują inaczej. Obszar zabudowany oznaczony jest znakiem pokazującym nazwę miejscowości na żółtym tle, a nie tak jak w Polsce na białym. Najwyższa dopuszczalna prędkość poza nim to 100 km/h. Na drogach ekspresowych można jechać maksymalnie 130 km/h, a na autostradach również zaleca się jazdę z taką prędkością, jednak nie jest to obowiązkowe, dlatego można po nich poruszać się szybciej. Ostatnie ograniczenie dotyczy strefy zamieszkania i tutaj limit wynosi 10 km/h, natomiast w Polsce możemy w takich miejscach jeździć z prędkością 20 km/h.

Należy wiedzieć o tym, że za przekroczenie prędkości o 31 km/h i więcej (w terenie zabudowanym) i o 41 km/h oraz więcej (w terenie niezabudowanym), kierowca otrzymuje nie tylko mandat, ale także dodatkową karę, którą jest zakaz prowadzenia auta przez co najmniej miesiąc.

Jakie są istotne różnice w przepisach ruchu drogowego w Polsce i w Niemczech?

Pierwszą z nich jest parkowanie. Niemieckie przepisy nie pozwalają parkować na chodnikach oraz po lewej stronie drogi. Parkowanie jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych, bądź na jezdni po jej prawej stronie. Strefy parkowania oznaczone są zazwyczaj niebieskimi znakami z biała literą „P”. Kolejną różnicą, która może sprawić spore trudności polskim kierowcom, jest przepis dotyczący odwołania zakazu. Należy pamiętać, że w Niemczech znaki nie są odwoływane przez skrzyżowanie, zawsze trzeba poczekać na znak „koniec zakazu”.

Na autostradach nie wolno wyprzedzać prawym pasem, zawracać ani cofać, należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – powinna one wynosić co najmniej tyle metrów, ile połowa liczby obowiązującej w danym miejscu prędkości. Policjanci w Niemczech bardzo pilnują przestrzegania powyższego przepisu.

Ponadto w Niemczech kierowcy, którzy mają uprawnienia dłużej niż dwa lata, mogą mieć do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast w Polsce nie można przekroczyć 0,2 promila.

Bezpieczna jazda samochodem w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Gotowość prowadzenia samochodu to w zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech bardzo przydatna umiejętność, która ułatwia jej wykonywanie obowiązków. Daje ona szansę kandydatom starającym się o pracę w opiece w Niemczech na znalezienie atrakcyjniejszej oferty. Wielu niemieckich seniorów posiada auta, którymi opiekunki dowożą ich na spotkania rodzinne, wizyty lekarskie, na rehabilitację czy też na obiad do restauracji. Przy niektórych ofertach pracy w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu jest wręcz koniecznością ze względu na miejsce zamieszkania podopiecznego. Jeżeli więc myślimy o zatrudnieniu w tym zawodzie, a nie posiadamy jeszcze prawa jazdy – zdecydowanie warto pomyśleć o jego wyrobieniu.