W pracy opiekuna osób starszych spotkać się można z różnymi kłopotliwymi sytuacjami. Seniorzy to często osoby w ciężkim stanie fizycznym lub słabej kondycji psychicznej, w związku z czym wymagają odpowiedniej opieki i wsparcia. W pewnym wieku różnych dolegliwości raczej nie da się uniknąć, ponieważ nasz organizm nie będzie już tak odporny, jak dawniej. O ile jednak pomoc w przypadku chorób ciała może opierać się na jasno określonych zasadach i wymagać stosownej kuracji lekami, tak jeśli chodzi o choroby i problemy z pamięcią lub sferą psychiczną, ta kwestia może być już o wiele trudniejsza.

Nie każdy wie jak należy postępować z osobą, która doświadcza takich dolegliwości i jest to sytuacja bardzo ciężka i stresująca zarówno dla osoby starszej, jak i tych w jej otoczeniu. Opiekun powinien więc wiedzieć, jak należy zachować się w takim przypadku oraz jak pomóc seniorowi. Do najczęściej spotykanych u osób w podeszłym wieku dolegliwości zaliczają się problemy z pamięcią i orientacją.

Po czym poznać, że pamięć starszej osoby zawodzi?

W pewnym wieku problemy z pamięcią to norma i raczej nikogo nie będzie to dziwić. Jak jednak sprawdzić, czy powinniśmy udać się do lekarza, czy są one jedynie objawem chwilowego roztargnienia? Warto tutaj zwracać uwagę na pewne kwestie. Na początku pojawiać mogą się zdarzenia takie, jak zapominanie o posiłkach, miejscach lokalizacji przedmiotów czy wykonaniu danej czynności. Jeśli z czasem przydarzają się nam one nawet kilka razy dziennie, może to być znak, że dzieje się coś złego. W późniejszych etapach dana osoba często zapomina ważnych informacji, takich jak daty urodzin, imiona członków rodziny, a nawet swoje własne i może być zdezorientowana, nie wiedzieć, gdzie się aktualnie znajduje i tym podobne. Bardzo często spotykane są także problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń z bliskiej przeszłości, podczas gdy chora osoba doskonale pamięta okres swojej młodości. Takim dolegliwościom towarzyszy często agresja lub złośliwe zachowanie, dlatego warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować oraz co zrobić, by pomóc podopiecznemu.

Co można zrobić, by poprawić pamięć starszej osoby?

Pamięć seniora należy bez względu na jej kondycję nieustannie ćwiczyć. Zapobiegnie to powstawaniu poważniejszych chorób, ale także ograniczy ich rozwój i skutki, jeśli już się one pojawią. Opiekun powinien wiedzieć, jakie metody warto wykorzystać w takim przypadku, a często są one bardzo proste i mogą nawet posłużyć jako dobra forma zorganizowania seniorowi wolnego czasu. Niektóre gry i zabawy mogą bardzo poprawić zdolność koncentracji, obserwacji oraz szybkość kojarzenia, warto więc z nich skorzystać. Zalicza się do nich układanie puzzli, quizy, gry słowne oraz zadawanie prostych pytań, ale świetnie sprawdzą się także zabawy przeznaczone dla dwóch osób, takie jak statki czy kółko i krzyżyk. Każda z nich wymaga pewnego wysiłku umysłowego, w związku z czym senior będzie zmuszony ruszyć głową, by przypomnieć sobie konkretne informacje.

Dlaczego osoba, która ma problemy z pamięcią potrzebuje stałej opieki?

Pamięć może płatać figle każdemu. Zazwyczaj są to pojedyncze i nieszkodliwe sytuacje, ale gdy pojawiają się one coraz częściej i dotyczą kogoś starszego, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Praca opiekuna osób starszych jest w tym przypadku szczególnie ważna, ponieważ seniorzy to często osoby mniej sprawne fizycznie i schorowane, a kłopoty z przypominaniem sobie istotnych kwestii lub innych ważnych informacji mogą stanowić dla nich bardzo duże niebezpieczeństwo. Zdarzyć się może na przykład, że problemy takie będą na tyle zaawansowane, że starsza osoba, która wyszła z domu chociażby po zakupy, nie będzie potrafiła dotrzeć do niego z powrotem. Innym zagrożeniem może być przyjęcie dwóch lub więcej dawek leków, czy też podanie lekarzowi błędnej informacji o zażywanych obecnie medykamentach, a takie przypadki mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia lub nawet życia takiej osoby. Warto zatem wiedzieć, że seniorzy, których takie problemy dotyczą na stałe lub u których pojawiają się okresowo, powinni znajdować się pod regularną opieką odpowiedniej osoby, ponieważ tylko to może zapewnić im bezpieczeństwo. W przypadku chorób związanych z pamięcią, takich jak demencja, należy poświęcić podopiecznemu szczególną uwagę.