Podeszły wiek to okres pełen wyzwań i ograniczeń, jakie stawia przed nami nasze ciało. Wiele osób starszych mnóstwo czasu spędza w domu, oddając się niewymagającym wysiłku rozrywkom, takim jak oglądanie telewizji, czytanie gazet lub słuchanie ulubionych audycji radiowych. Warto jednak wiedzieć, że starość nie zawsze musi oznaczać brak aktywności i nudne, pozbawione ruchu życie. Wręcz przeciwnie – jest to okres, w którym mamy wiele wolnego czasu, mniej obowiązków i zadań do wykonania każdego dnia, dlatego swobodnie możemy oddawać się ulubionym sportom lub innym aktywnościom.

Jedynym ograniczeniem jest tutaj stan zdrowia, który czasem wyklucza takie czynności, jednak wielu seniorów to osoby sprawne i poruszające się bez większych trudności samodzielnie. Warto poświęcić czas na aktywność fizyczną, ponieważ pomaga ona utrzymać lepsze samopoczucie, ogranicza występowanie nadwagi lub innych uciążliwych dolegliwości, a przy tym stanowi świetną formę rozrywki, która sprawdzi się lepiej niż chociażby przesiadywanie godzinami przed telewizorem. Dużą rolę w zachowaniu aktywności u seniora pełni opiekun osób starszych, dlatego warto wiedzieć, jak należy podchodzić do tej kwestii.

Rola opiekuna w zwiększeniu aktywności seniora


Osoby starsze oprócz chorób ciała często zapadają także na te związane z kondycją psychiczną.  Seniorzy nierzadko są rozdrażnieni lub miewają gorsze samopoczucie, które z jednej strony wynika z ograniczeń, jakich doświadczają, a z drugiej jest skutkiem pewnych procesów, jakie zachodzą w ciele człowieka w podeszłym wieku. Właśnie przez słabe samopoczucie psychiczne lub fizyczne seniorzy często niechętnie podchodzą do propozycji aktywnego spędzania czasu, ale dobrze przygotowany opiekun osób starszych powinien postarać się do tego zachęcić. Często wiele można zdziałać rozmową, przedstawieniem zalet i atrakcyjności danej propozycji, ale warto także postarać się zagwarantować odpowiednie wsparcie. Inną ważną kwestią jest organizacja form aktywności seniora – i tutaj rola opiekuna także jest bardzo istotna. Warto zastanowić się, które z nich będą odpowiednie i dostosować je tak, by dla starszej osoby nie były przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością.

Najlepsze formy aktywności w podeszłym wieku

Jak pomóc seniorowi zachować aktywność? Organizując aktywne formy rozrywki dla seniora, warto kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim wybierane przez nas ćwiczenia oraz zajęcia powinny być dostosowane do stanu zdrowia oraz możliwości osoby starszej. Jeżeli będą one przemyślane, senior będzie podchodzić do nich z entuzjazmem i chęcią, a wiele z nich sprawi mu dużą radość. Dobrym pomysłem będą oczywiście po prostu ćwiczenia fizyczne, ale tutaj koniecznie warto zadbać o to, by podczas ich wykonywania organizm seniora nie ulegał przeciążeniom. Możemy zorganizować ćwiczenia rozciągające w domu lub wspólne wyjście na fitness dla seniorów, gdzie dodatkowo starsza osoba będzie mogła porozmawiać z osobami w swoim wieku, które mają podobne zainteresowania. Inną możliwością jest wyjście na basen, ale idealnie sprawdzi się również dłuższy spacer lub wycieczka do muzeum. W ramach ciekawych aktywności można także zaprosić starszą osobę na specjalne zajęcia tańca, jogi lub nordic walkingu albo zorganizować ciekawą zabawę w domu – i tutaj dobrym pomysłem będzie chociażby gra w badmintona. Wybierając dane zajęcie, zadbajmy o to, by było one dopasowane do potrzeb i możliwości seniora, ale pamiętajmy także, by takie aktywności nie były jednorazowym wydarzeniem, lecz regularnym rytuałem, ponieważ jedynie wtedy przyniosą one dobre rezultaty.

Na co warto uważać podczas ćwiczeń z seniorem?


Osoby starsze często borykają się z problemami zdrowotnymi, ale nawet w przypadku tych, którzy ich nie doświadczają, warto zachować pewną ostrożność. Organizm seniora nie jest już tak odporny jak w przypadku osoby młodej, a oprócz tego ma on także inne potrzeby i możliwości. Warto więc podczas aktywności fizycznej zapewnić starszej osobie bezpieczeństwo i zadbać o to, by nie doświadczyła ona żadnych problemów. Unikać należy przede wszystkim zbyt długiego przebywania na słońcu, bardzo męczących ćwiczeń oraz powodujących kontuzje sportów. Ponadto warto często monitorować samopoczucie seniora i sprawdzać, czy nie dzieje się coś złego, a w razie konieczności odpowiednio zareagować. Każdy wysiłek powinien być dość krótki, a podczas niego zapewnione właściwe nawodnienie. Kierując się tymi zasadami, unikniemy problemów i zadbamy o bezpieczeństwo seniora.