Jesień życia to okres niełatwy dla właściwie każdego wkraczającego w niego człowieka. Senior nagle zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest już – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym – tak sprawny jak kiedyś. Wykonywanie prostych niegdyś czynności zaczyna sprawiać mu trudność, coraz częściej czuje się też zmęczony. Nierzadko szwankuje również jego pamięć. To, jak dana osoba będzie znosiła ten nowy etap, jest w dużym stopniu zależne od postępowania jej bliskich. Bardzo ważne są tutaj wyrozumiałość, wyczucie, zaangażowanie w opiekę, ale także troska o względy praktyczne. Dzisiaj podpowiadamy, w jaki sposób przystosować otoczenie naszego seniora, tak by było ono dla niego bezpieczne i by jak najbardziej ułatwić mu codzienne funkcjonowanie.

Mieszkanie przyjazne dla osoby starszej – jak je stworzyć?

Bywa, że z upływem lat miejsce, w którym mieszkaliśmy całe życie i które zawsze uważaliśmy za bardzo wygodne, zaczyna nam się wydawać znacznie mniej przyjazne niż do tej pory. Schody, głęboka wanna, śliskie płytki, wysoko umieszczone uchwyty –  dla starszej osoby wszystko to może stanowić przeszkodę, a nawet prowadzić do powstawania urazów. Wiele zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji – niektórzy zachowują pełną sprawność nawet w jeszcze bardzo podeszłym wieku, a inni znów cierpią z powodu przeróżnych dolegliwości i szybko zaczynają potrzebować właściwie całodobowej opieki. Po ciężkich chorobach, takich jak wylew lub udar zmieniają się możliwości każdego seniora. Jeśli więc zależy nam na komforcie osoby starszej, postaraj się o modyfikację każdego z pomieszczeń wedle jej potrzeb. Na szczęście obecnie istnieją sposoby, by zrobić to łatwo i bez zbędnych komplikacji, a nawet w miarę niskim kosztem.

Seniorzy często miewają problemy z poruszaniem się. Warto więc zadbać o taki rozkład mebli i sprzętów w pomieszczeniach, by nie ograniczały one swobody mieszkańców, a także zapewniały im dostęp do najważniejszych przedmiotów i elementów wyposażenia. Jeżeli któryś z nich natomiast wydaje nam się zbędny i zawadzający, dobrym pomysłem może się okazać usunięcie go. Postarajmy się również, żeby na podłodze nie były porozrzucane żadne przedmioty (na przykład zabawki). Jeśli dom jest dwupoziomowy, dobrze będzie ulokować seniora tylko na jednym z nich, tak by nie musiał on korzystać ze schodów.

Dla starszej osoby niebezpieczne mogą być również powierzchnie śliskie – zagrożenie stanowią na przykład ułożone na parkiecie niewielkie dywaniki. Jeżeli chodzi natomiast o łazienkę, w niej warto zamontować specjalne maty antypoślizgowe – zwłaszcza w wannie. Tam przydatne będą również specjalne zapobiegające upadkom uchwyty oraz ułatwiające wzięcie kąpieli krzesło. Półki, szafki i klamki powinny być zainstalowane na odpowiednim poziomie i łatwo dostępne – tak, by nasz senior nie musiał ani się schylać, ani wspinać. Na pewno zminimalizuje to ryzyko rozmaitych wypadków i urazów. Bardzo ważną kwestią jest także oświetlenie. Pamiętajmy, że z wiekiem wzrok się zazwyczaj pogarsza. Jeśli więc chcemy, by nasz senior czuł się bezpiecznie i widział dokładnie swoje otoczenie, zamontujmy jak najmocniejsze żarówki. Urządźmy mu także przytulny i jasny kącik do czytania lub rozwiązywania krzyżówek.

Odpowiednie dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej jest bardzo ważne. Sprzęty i dodatki, które kupimy w specjalnych sklepach, na pewno dużo dadzą, ułatwią jej funkcjonowanie. Przy tym wszystkim jednak nie zapomnijmy również o tym, by brać pod uwagę zdanie naszego seniora, jego upodobania. W końcu im bardziej będzie mu się podobało wnętrze, w którym zamieszka, tym lepsze będzie jego samopoczucie. A dobre samopoczucie to podstawa dobrego zdrowia. Więcej informacji na temat opieki nad starszymi osobami znajdziecie w naszym Poradniku.