Opiekowanie się starszą osobą to nie tylko podawanie lekarstw lub czynności pielęgnacyjne. Tak jak każdy z nas, starsze osoby również potrzebują nie tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb, lecz często chcą żyć aktywnie i oddawać się przyjemnościom. Oczywistym jest fakt, iż z racji podeszłego wieku, ich możliwości nie są takie same, jak u osób w sile wieku, jednak nie oznacza to z pewnością, że należy całkowicie wykluczyć je z życia towarzyskiego lub ograniczyć ich zajęcia do tych niezbyt interesujących.

Zakres zajęć, jakie można zorganizować seniorowi wbrew pozorom jest całkiem szeroki. Do wyboru jest mnóstwo aktywności, które z pewnością dostarczą ciekawych wrażeń i sprawią, że dni przestaną być monotonne. Warto dodatkowo wiedzieć, że wiele aktywności może mieć na celu nie tylko dostarczenie rozrywki, lecz także poprawienie sprawności fizycznej i psychicznej. Wiele badań udowadnia, że odpowiednio dobrane zajęcia sprawiają, że senior jest szczęśliwszy, nie ulega depresji oraz rzadziej poddaje się dolegliwościom charakterystycznym dla podeszłego wieku.

Jak dopasować rodzaj aktywności do potrzeb i możliwości danej osoby?

Aby wybrane zajęcia były dla starszej osoby odpowiednie, należy dobrze się zastanowić zanim cokolwiek się zaplanuje. Właściwe aktywności będą sprawiać jej przyjemność oraz zapewniać poczucie komfortu, natomiast te źle dobrane będą raczej źródłem frustracji oraz stresu. Koniecznie należy pamiętać, że starsze osoby napotykają ograniczenia, które dla nich samych stanowią źródło dyskomfortu, więc jeśli dodatkowo się je uwydatni, senior zniechęci się do podejmowania kolejnych prób wykonywania danej czynności.

Planując konkretne aktywności, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia seniora – zupełnie inne pomysły wykorzystać można w przypadku osób leżących, niż w odniesieniu do tych pozostających sprawnymi fizycznie. Podobnie, gdy na przykład senior ma kłopoty z pamięcią, należy skupić się na jej ćwiczeniu. Dodatkowymi czynnikami, jakie warto uwzględnić, są także upodobania, zwyczaje i zainteresowania danej osoby, a także indywidualne potrzeby – jeśli wiemy, że podopieczny uwielbia operę, a jego stan zdrowia na to pozwala, możemy wybrać się z nim na spektakl. Zawsze należy brać pod uwagę zdanie podopiecznego.

Zadbaj o aktywność fizyczną!

Jakie aktywności warto zaplanować dla seniora? Jest ich wiele! Wśród tych związanych z ruchem zdecydować się można między innymi na zajęcia w domu lub na zewnątrz. W pierwszym przypadku ułożyć można plan ćwiczeń gimnastycznych, które nie obciążą organizmu seniora, ale jednocześnie pomogą mu wzmocnić mięśnie i stawy. Aby starsza osoba nieco się rozruszała, warto zaangażować ją w drobne czynności domowe lub wspólne przygotowania do wizyty rodziny lub znajomych. Dobrym pomysłem jest niewielka pomoc w gotowaniu – zwłaszcza w przypadku kobiet, które niegdyś bardzo lubiły spełniać się w kuchni.

Jeśli natomiast planujemy aktywności poza domem, nie musimy zawsze decydować się na zwykły spacer. Jednym z ciekawych pomysłów będzie udanie się na ćwiczenia w specjalnej grupie stworzonej dla seniorów – bardzo popularne są obecnie chociażby zajęcia z nordic walking lub pływanie. Takie zajęcie będzie dobre dla zdrowia, ale jednocześnie pozwoli starszej osobie spędzić czas ze swoimi rówieśnikami. Dobrą alternatywą może także być wycieczka objazdowa, piknik na świeżym powietrzu lub zwyczajnie wspólne zakupy.

Ćwiczenie pamięci i koncentracji? Są na to sposoby!

Jak wiadomo, starsze osoby mogą często borykać się z problemami związanymi ze sferą psychiczną. Wiele z nich jest wynikiem chorób, jednak spora część jest po prostu skutkiem naturalnego procesu starzenia się. Aby zapobiegać męczącym objawom i jak najdłużej zachować sprawność mentalną seniora, warto wybierać takie zajęcia, które pomogą ćwiczyć pamięć, koncentrację, refleks oraz spostrzegawczość. Jedną z opcji, które będą dobrą rozrywką zarówno dla seniora, jak i opiekuna, są gry planszowe i karciane. Angażują one zmysł wzroku, dotyku oraz słuchu, więc będą dobrze wpływać na samopoczucie i sprawność starszej osoby. Inną ciekawą opcją mogą być szarady, wspólne krzyżówki oraz zgadywanki – można na przykład urządzić odgadywanie piosenek z młodości seniora, co pozwoli mu doskonale ćwiczyć pamięć.

W zależności od upodobań podopiecznego, zdecydować się można na wspólne czytanie ulubionych czasopism lub książek, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, czy też gry słowne. Każda taka aktywność połączona z rozmową może sprawić, że podopieczny się rozweseli i poczuje znacznie lepiej.