Boże Narodzenie jest bajecznym czasem także w Niemczech. To właśnie tam co roku podziwiać można wspaniałe jarmarki świąteczne, których nie sposób spotkać nigdzie indziej na świecie. Ich sceneria sprawia, że świąteczna atmosfera oddziałuje na nas ze zdwojoną siłą. Pierwsze jarmarki zaczynają się już pod koniec listopada. Początek grudnia to najlepszy czas aby zaplanować swoją wizytę w Norymberdze, Poczdamie, czy Dreźnie. Jak wygląda jarmark bożonarodzeniowy? Co można kupić? Skąd wzięła się taka tradycja?


 

Weihnachtsmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy to wydarzenie, które odbywa się w plenerze, zwykle na większych placach w starszych częściach miast. Pierwsze jarmarki organizowane były w Niemczech już pod koniec XIV wieku i od tamtej pory tradycja ta nieustannie się rozwija. Dziś niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe uznawane są za najpiękniejsze i najbardziej oddające atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku przyciągają mnóstwo turystów, którzy chcą zobaczyć to widowisko na własne oczy. Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w wielu niemieckich miastach, a do najpopularniejszych i największych zaliczyć należy zdecydowanie te w Berlinie, Norymberdze, Poczdamie, Dreźnie, Lipsku i Rostoku.

Miejsca, w których organizowane są jarmarki nie są dobierane przypadkowo. Zwykle mieszczą się one w otoczeniu zabytkowych budowli, które zapewniają wspaniałe tło – dzięki temu odwiedzając jarmark, można dodatkowo zapoznać się z piękną, często pochodzącą z dawnych czasów, architekturą.

33

21715

 

 

 

 

 

Co można kupić na niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym?

Na typowym niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym kupić można oczywiście wszystko, co kojarzy się ze świętami lub nadaje się na świąteczny prezent dla bliskich nam osób. Jedną z najciekawszych grup produktów są oczywiście wyroby spożywcze i to nie tylko te przeznaczone do umieszczenia na wigilijnym stole, lecz także mające być ozdobą przez cały świąteczny czas. Na poszczególnych straganach nie braknie regionalnych specjałów, świątecznych wypieków, a nawet alkoholu. Pierniczki, prażone migdały i inne przysmaki z daleka wabią swoim aromatem każdego, kto mija drewniane budki – obok żadnej z nich nie sposób przejść obojętnie. Na jarmarku kupić można oczywiście nie tylko wyroby, które zabierzemy ze sobą do domu, lecz także i te, którymi delektować się można na miejscu w gronie rodziny lub przyjaciół. Prawdziwym rarytasem jest grzane wino oraz tradycyjne niemieckie kiełbaski. Taki posiłek rozgrzeje nas nawet wtedy, gdy atmosfera na zewnątrz jest bardzo mroźna.

Poza wspaniałym jedzeniem, na jarmarkach w Niemczech znaleźć można oczywiście niepowtarzalne, wykonywane ręcznie ozdoby choinkowe, gotowe do postawienia w domu drzewka świąteczne, a także piękne zabawki, które podarować można dzieciom pod choinkę. Różnego rodzaju przedmioty wykonywane przez najlepszych rzemieślników cieszą oczy kolorowymi barwami i sprawiają, że na jarmarku ma się ochotę pozostać jeszcze dłużej. Na wizytę w takim miejscu zdecydowanie warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, a wspaniałym pomysłem będzie wybranie się tam z całą rodziną. Taka wycieczka pozwoli poczuć prawdziwą magię Świąt Bożego Narodzenia.

25343818

 

 

 

 

 

Wycieczka na świąteczny jarmark – czy warto wybierać się tam tylko po zakupy?

Wybierając się na jeden z organizowanych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, warto wiedzieć, że na miejscu nie zastaniemy zwyczajnych straganów. Ideą tego typu wydarzeń nie jest tylko i wyłącznie kupowanie, więc poza wyrobami oferowanymi na poszczególnych stoiskach, znajdziemy tam moc ciekawych atrakcji, które umilą nam czas. Wizycie na świątecznym jarmarku zwykle towarzyszą śpiewy chórów oraz piękna muzyka grana przez orkiestry. Różnego rodzaju koncerty, wystawy oraz pokazy to jedynie niektóre z rozrywek, jakich można się tam spodziewać. Niemal na każdym jarmarku podziwiać można piękne szopki i inne widowiska. Ponadto, zwykle w okolicach jarmarków pojawiają się lunaparki, które zapewniają dodatkowe atrakcje.

Na świątecznych jarmarkach w Niemczech panuje zwykle bardzo przyjazna, wręcz rodzinna atmosfera. Sprzedawcy chętnie rozmawiają z kupującymi, udzielają im informacji oraz opowiadają ciekawe historie, a więc może być to świetna okazja, by dowiedzieć się nieco więcej na temat zwyczajów lub historii Niemiec.

3284140

 

 

 

 

Na jarmarki świąteczne w Niemczech zdecydowanie najlepiej jest wybrać się późnym popołudniem, kiedy zapada już zmrok, ponieważ o tej porze miejsce to staje się naprawdę magiczne. Stragany rozbłyskują milionem kolorowych lampek, a plac jarmarku wypełnia się tłumem ludzi. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalną atmosferę rodem ze znanych świątecznych filmów, które wszyscy kochamy.