Choć Niemcy niewątpliwie są bardzo pracowitym narodem, w ich kalendarzu znaleźć można również sporo świątecznych dni, które obchodzone są w wyjątkowy sposób. Wśród nich znajdują się święta religijne i państwowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, sprawę trochę komplikuje fakt, że w Niemczech mieszkają przedstawiciele różnych odłamów chrześcijaństwa, liczni są zarówno katolicy, jak i protestanci. Z tego względu istnieją różnice w poszczególnych landach – niektóre święta są obchodzone są tylko w części z nich. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd do Niemiec, koniecznie warto zapoznać się z tym zagadnieniem, by wiedzieć, czego się na miejscu spodziewać.


Święta obchodzone w całych Niemczech

Pierwszym świętem obowiązującym w całych Niemczech jest obchodzony oczywiście zawsze 1 stycznia Nowy Rok (Neujahrstag). Dzień ten jest, tak jak w naszym kraju, wolny od pracy. Podobnie jak w Polsce, wiosną w Niemczech obchodzona jest katolicka Wielkanoc – wolnymi dniami w całym kraju są Wielki Piątek (Karfreitag) oraz Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). 1 maja w niemieckim kalendarzu, tak samo jak w polskim, widnieje Święto Pracy (Tag der Arbeit), które obywatele wykorzystują do tego, by wreszcie trochę odpocząć. Chrześcijańskim świętem ruchomym wolnym od pracy jest Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) – wypada ono zawsze 40 dni po Wielkanocy. Niemcy wolny mają też zawsze poniedziałek po obchodzonym w niedzielę Zesłaniu Ducha Świętego (Pfingstmontag). Później niestety przez kilka miesięcy większość mieszkańców tego kraju chodzi nieprzerwanie do pracy – aż do 3 października, kiedy to obchodzony jest Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit), a więc święto narodowe. Następnie w grudniu wypada znane doskonale również nam Boże Narodzenie (Weihnachtstag)  – Niemcy do pracy nie idą 25 ani 26 grudnia.

Święta obchodzone jedynie w niektórych landach

W niektórych landach obywatele mają więcej dni wolnych niż ich pozostali rodacy – jest to kwestia tradycji i wyznania mieszkańców konkretnego regionu. O ile w Polsce wypadające 6 stycznia święto Trzech Króli (Heilige drei Konige) obchodzone jest uroczyście w całym kraju, to w Niemczech tego dnia do pracy nie idzie się jedynie w Badenii-Wirtembergii, Saksonii-Anhalt oraz Bawarii. Nieco większa liczba Niemców ma wolne w Boże Ciało (Fronleichnam) – dotyczy to osób mieszkających w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii-Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii i Turyngii. 15 sierpnia, czyli w Święto Wniebowzięcia NMP (Maria Himmelfahrt) nie pracują natomiast obywatele Kraju Saary i częściowo Bawarii. O ile my, Polacy, nie wyobrażamy sobie, by 1 listopada nie wybrać się na groby swoich bliskich, nasi zachodni sąsiedzi mają tę możliwość niestety ograniczoną, gdyż cały dzień mogą na to poświęcić mieszkańcy tylko czterech landów – Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Północnej Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary. Oprócz tego w Niemczech można spotkać się jeszcze z dwoma świętami protestanckimi. Jedno z nich to wypadające 31 października Święto Reformacji (Reformationstag), z okazji którego z wypełniania obowiązków zawodowych zwolnieni są mieszkańcy Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Średniego, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Drugie to natomiast Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß-und Bettag), będący listopadowym świętem ruchomym – wówczas w domach zostać mogą mieszkańcy Saksonii, a także szkolne dzieci w Bawarii.

Wybierając się do Niemiec do pracy, warto być świadomym, że kalendarz świąt wygląda tam różnie w zależności od konkretnego regionu. Przed wyruszeniem w drogę zorientujmy się więc, jakie są zwyczaje w miejscu, do którego się wybieramy.