Opiekunka osób starszych to niełatwy zawód. Opieka nad osobami starszymi to nie lada wyzwanie, do którego należy podejść bardzo odpowiedzialnie. Seniorzy najczęściej mają zupełnie odmienne potrzeby i możliwości niż ludzie młodzi, dlatego warto postarać się zapewnić im jak największy komfort i odpowiednie warunki, w których będą czuć się swobodnie. Starość to dla wielu osób bardzo trudny okres, który rządzi się swoimi prawami i podczas którego trzeba stawić czoła własnym ograniczeniom i nieuchronnym zmianom zaburzającym nasz dotychczasowy styl życia. Dla większości ludzi konieczność korzystania z pomocy drugiej osoby w nawet podstawowych czynnościach wiąże się ze sporym stresem, dlatego najlepiej jest, gdy osoba odznacza się właściwymi cechami charakteru oraz umiejętnościami, które pozwalają jej w prosty sposób wybrnąć z wielu trudnych sytuacji. W takiej roli najlepiej sprawdzi się wykwalifikowany opiekun osób starszych, który posiada odpowiednie przygotowanie i wie, jak należy zajmować się seniorem, by czuł się on komfortowo.

Jak zapewnić seniorowi najlepszą opiekę?

Problem zapewnienia właściwej opieki najstarszym osobom w rodzinie dotyczy wielu z nas. Zawsze mamy w tej kwestii jak najlepsze zamiary oraz pragniemy podejść do tego odpowiednio, jednak nie wszyscy z nas wiedzą, jak to zrobić. Często do pomocy seniorowi wyznaczamy członka rodziny, jednak takie rozwiązanie może być dla obu stron mało komfortowe. Przy bliskiej osobie wiele sytuacji może stanowić wstydliwy problem, dlatego o wiele lepiej będzie, gdy takimi kwestiami zajmie się odpowiednio przeszkolony opiekun. Może zatem dobrym pomysłem będzie dom opieki? Czasem takie rozwiązanie ma sens, jednak zazwyczaj starsze osoby niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania i może to być dla nich bardzo stresujące, więc lepiej tego unikać. Ponadto w domu opieki pracownicy ze względu na dużą liczbę podopiecznych nie są w stanie zapewnić każdemu z nich indywidualnego podejścia, którego seniorzy często potrzebują. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie więc zatrudnienie opiekuna osób starszych!

Czego można się spodziewać po pomocy opiekuna osób starszych?

Opiekun osób starszych to wymagający zawód, w którym sprawdzą się tylko osoby posiadające określone cechy charakteru oraz umiejętności. Ważne, by potrafiły one zapewnić seniorowi komfort i poprawić jego samopoczucie. Opiekun pełni w życiu osoby starszej wiele istotnych funkcji – pomaga jej w wypełnianiu codziennych obowiązków oraz wykonywaniu czynności, które mogą sprawić trudność, takich jak gotowanie, sprzątanie czy dbanie o dom, ale także pomoc w utrzymaniu higieny, pilnowanie przyjmowania odpowiednich leków oraz innych ważnych kwestii. Ponadto opiekun jest także codziennym towarzyszem osoby starszej, który zapewnia jej wsparcie emocjonalne i pomaga pokonywać wiele trudności. Często organizuje on również ciekawe formy wspólnego spędzania czasu, dzięki czemu senior nie czuje się opuszczony i zapomniany, a to może znacznie poprawić jego samopoczucie. Odpowiednio przygotowana osoba może sprawić, że okres starości wcale nie będzie tak uciążliwy, jak się nam zazwyczaj wydaje, dlatego warto powierzyć opiekę nad naszymi bliskimi właśnie komuś takiemu.

Skąd wiadomo, że dana osoba nadaje się do roli opiekuna?

W kwestii wyboru opiekuna osób starszych powinniśmy kierować się pewnymi kryteriami i nie warto pozostawiać tej sprawy przypadkowi. Zazwyczaj mamy możliwość spotkać się i porozmawiać z danym kandydatem zanim go zatrudnimy i dobrze jest podczas takiego spotkania ocenić, czy będziemy w stanie zaufać mu na tyle, by powierzyć tak odpowiedzialne zadanie. Opiekun osób starszych powinien być uśmiechnięty i otwarty, a także mieć w sobie nieco życzliwości i wyrozumiałości. W tej pracy najlepiej sprawdzą się ludzie, którzy lubią kontakt z drugim człowiekiem i potrafią z łatwością się komunikować, co może znacznie ułatwić codzienną opiekę nad seniorem. Jeśli czujesz, że sprawdziłabyś się w roli opiekunki osób starszych zgłoś się do ProSenior24! Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy i wymaganiami. Nie znasz dobrze języka niemieckiego? Skorzystaj z naszego darmowego kursu.