Kręgosłup jest podstawą naszego poruszania się. Każdy z nas codziennie wykonuje wiele czynności: stoimy, leżymy, chodzimy, siedzimy, pochylamy się, przenosimy różne rzeczy – wszystkie te działania są bardzo obciążające dla naszych pleców (nawet, jeśli fizycznie tego nie odczuwamy). Nawet tak zwyczajne i powszechne aktywności, jak stanie czy siedzenie, mają ogromny wpływ na nasz kręgosłup, choćby na odcinek szyjny, który sztywnieje i drętwieje wskutek dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej. Odpowiednia troska o plecy pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze poświęcone na wizyty u lekarzy i rehabilitantów – wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które uchronią nas przed bólem i pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Problemy z kręgosłupem

Skąd biorą się problemy z kręgosłupem? Głównie z powodu naszych złych nawyków (nieodpowiednie siedzenie, dźwiganie ciężkich rzeczy, częste schylanie, itp.), ale mogą być też wynikiem poważnych chorób (np. zwyrodnienia stawów czy dyskopatii). Coraz częściej bólu kręgosłupa doświadczają nie tylko seniorzy, ale i młodzi ludzie czy nawet dzieci. Wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie chorób kręgosłupa pozwoli nam normalnie funkcjonować, natomiast utrzymanie właściwej postawy i nie przeciążanie go zapobiegnie schorzeniom i bólom w przyszłości.

Jak dbać o kręgosłup?

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest prawidłowa postawa ciała. Siedząc nie należy zakładać nogi na nogę ani podkurczać nóg: podczas siedzenia należy mieć proste plecy, dobrze też podłożyć coś pod odcinek lędźwiowy (kocyk, poduszkę). Istotny jest również sposób, w jaki będziemy podnosić różne rzeczy: dźwiganie nie jest wykluczone, ale trzeba to robić odpowiednio – nie pochylając się do przodu, ale uginając nogi (unikniemy wówczas przeciążenia kręgosłupa). Warto zadbać także o kręgosłup szyjny: nie pochylajmy głowy podczas czytania książki, korzystania z komputera czy wykonywania innych czynności (może to spowodować sztywność i ból odcinka szyjnego kręgosłupa). Warto również wykonywać ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające lub mobilizujące, które pomogą zachować kręgosłup w dobrym stanie i uśmierzą (lub zapobiegną) jego bólom.

Bóle kręgosłupa u osób starszych

Zdecydowana większość starszych ludzi cierpi z powodu przewlekłego bólu kręgosłupa. Dolegliwość ta często utrudnia im wykonywanie codziennych czynności, wyklucza z życia i nie pozwala się nim cieszyć się. Ulgę w bólu przynoszą przyjmowane w dużych ilościach leki, a jedynym rozwiązaniem staje się rehabilitacja lub (w cięższych przypadkach) hospitalizacja. W Polsce istnieją ośrodki zajmujące się chorobami kręgosłupa, ale jest ich wciąż za mało, by pomóc tak wielu ludziom.

Praca a ból kręgosłupa

Ból pleców może nam dokuczać bez względu na wykonywany zawód: problemy z kręgosłupem mogą mieć zarówno osoby wykonujące pracę siedzącą (np. przy komputerze), jak i osoby, które pracują na stojąco. Niektóre grupy zawodowe są jednak szczególnie narażone na dolegliwości kręgosłupa: należą do nich choćby opiekunki osób starszych, które pomagają seniorom (również niepełnosprawnym) w codziennych czynnościach. U opiekunek osób starszych najczęściej dochodzi do przeciążeń kręgosłupa: są one konsekwencją podnoszenia, sadzania i kładzenia podopiecznych, którzy często nie mają siły, by wykonać te czynności samodzielnie. Pochylanie się i dźwiganie ciężkich przedmiotów (zazwyczaj połączone ze skręcanie tułowia) podczas wykonywania obowiązków w domu podopiecznego także nie służy opiekunom – czynności te obciążają jego kręgosłup, co skutkuje bólem. Systematyczne przeciążanie kręgosłupa, stosowanie doraźnej pomocy w bólu i brak kontroli własnego stanu zdrowia może być dla opiekuna niebezpieczne i doprowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak dyskopatia, choroba przeciążeniowa czy zwyrodnienia stawów.

Jak radzić sobie z bólem pleców?

Problemy z plecami to bardzo poważna rzecz – nie wolno jej lekceważyć, a gdy tylko pojawi się ból trzeba działać kompleksowo i natychmiastowo. Przede wszystkim należy uporać się ze swoimi nawykami: zakładanie nogi na nogę, siedzenie w pozycji półleżącej i schylanie się po ciężkie przedmioty na pewno nie służy naszemu kręgosłupowi. Bóle kręgosłupa można częściowo zniwelować, np. stosując odpowiednio skonstruowane krzesła, fotele czy materace – takie specjalistyczne meble pomogą złagodzić napięcie mięśniowe. Dobrym pomysłem jest również aktywność fizyczna: dolegliwości związane z kręgosłupem skutecznie łagodzi pływanie i odpowiednie ćwiczenia, które go rozluźniają, ale i wzmacniają (może to być aerobik, joga albo ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu). Jedną z przyczyn bólu kręgosłupa może być również stres (powoduje on zwiększone napięcie mięśniowe), dlatego warto zadbać o wyciszenie i relaks (najlepiej zrobić to w pozycji leżącej, wówczas nasz kręgosłup najlepiej odpoczywa). Jedną z metod radzenia sobie z bólami pleców jest oczywiście masaż, który pomaga rozluźnić mięśnie, ułatwia relaks, wpływa na nas uspokajająco i wyciszająco, a ponadto jest bardzo przyjemny.

Potrzebujesz więcej informacji na temat problemów zdrowotnych i opieki nad osobami starszymi? Prosenior24.pl do Twojej dyspozycji oddaje specjalną strefę dla opiekunki. Znajdziesz w niej kurs języka niemieckiego, ciekawe testy i quizy oraz wiele innych artykułów na temat opieki nad osobami starszymi w Niemczech.