Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy ktoś bliski z jego rodziny zachoruje Czy będzie wówczas wiedział, jak należy pomóc? Często jest tak, że rodzina jest zapracowana a osoba starsza wraz z wiekiem zaczyna mieć coraz więcej problemów ze zdrowiem. Musimy wtedy zapewnić jej opiekę i pomoc nawet w zwykłych codziennych czynnościach. Aby zapewnić seniorowi odpowiednią opiekę warto dowiedzieć się paru podstawowych informacji, jak taka opieka ma wyglądać i jak sobie radzić przy danych chorobach.

Książki o opiece

Skąd czerpać informacje na ten temat? Można je brać z Internetu, przeglądając fora internetowe lub poradniki dla opiekunek na stronach internetowych firm pośredniczących przy znalezieniu pracy. Dobrą inwestycją jest też zakupienie książki o tym, jak zajmować się seniorem, ponieważ są one rozbudowane i przybliżają nam różne przykłady z życia, jakie mogą zaistnieć przy opiece nad chorym.

Oto kilka przykładów lektur, które z pewnością ułatwią nam współpracę z seniorem:

„Opieka nad seniorem” – Barbara Jakimowicz-Klein. Autorka opisuje i wyjaśnia problemy seniorów w prosty i dostępny sposób dla osoby w każdym wieku. Przekazuje nam informacje o tym, że opieka nad seniorem wcale nie jest tak prosta i daje do myślenia, czy na pewno sami damy radę się nim zaopiekować, czy jednak osoba starsza wymaga specjalistycznej opieki medycznej, wyspecjalizowanej opiekunki lub domu seniora. Książka zawiera wiele informacji.

„Opieka nad osobami przewlekle chorymi w wieku podeszłym i niesamodzielnymi” – jest to podręcznik dla opiekunów medycznych, w którym szczegółowo omówione są metody rozwiązywania problemów zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych u osób z przewlekłymi chorobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w dojrzałym lub podeszłym wieku. Pierwsza część książki wprowadza nas w zakres podstawowych informacji dotyczących opieki oraz pielęgnacji, metod sprawowania prawidłowej opieki, a także potrzeb człowieka chorego. Druga część zawiera szczegółowe informacje na tematy pielęgnacyjne oraz związane z niesprawnością wśród osób starszych.

„Pielęgniarska opieka nad osobami starszymi” – jest to poradnik skierowany głównie do pielęgniarek opiekujących się osobami starszymi oraz obłożnie chorymi pacjentami. Dostarcza informacji na temat przewlekłej długotrwałej opieki. Dzięki tej publikacji można poznać standardy w postępowaniu przy trudno gojących się ranach, opieki nad osobami z gastrostomią odżywczą lub postępowania u diabetyków w czasie insulinoterapii.

„Kompendium pielęgnowania pacjentów w starszym wieku” – podręcznik składa się z dwóch części. W pierwszej zawarte są podstawowe informacje na temat starzenia się organizmu w aspekcie biologicznym oraz psychospołecznym, najważniejsze informacje w zakresie funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie. Proces i sposoby pielęgnowania osób starszych oraz pacjentów z chorobami nieuleczalnymi. Druga część zawiera arkusze obserwacji i pielęgnacji starszych pacjentów z najczęściej występującymi chorobami.

„Jak zapewnić osobom starszym dobrą opiekę nocną” – jest to poradnik na temat opieki nad osobami starszymi w tym także chorymi na demencję- w warunkach nocnych. Zawiera porady i wskazówki oraz podstawowe zasady opieki nad chorymi. Informuje o tym, że opieka nad chorym w czasie dziennym różni się od tej nocnej, ponieważ w nocy starsi ludzie nie mogą spać, często dręczą ich bóle, którym trzeba zaradzić. Poradnik jest ten dobry nie tylko dla pielęgniarek lub opiekunek, ale również dla osób u których w rodzinie występuje starsza osoba z chorobami.