Dokładnie dwadzieścia pięć lat temu ONZ ogłosiło dzień 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Pierwszy października stał się kolejną ważną datą w kalendarzu. Od tego czasu obywatele wszystkich państw świętują tę okazję w najróżniejszy sposób.

Czym właściwie jest Międzynarodowy Dzień Osób starszych?

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony ze względu na to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby starsze. Miało ono stać się okazją do pokazania problemów seniorów i wskazać na możliwe sposoby ich rozwiązania. Dbanie o grupę 60+ jest niezwykle ważnym procesem. Wszyscy bowiem się starzejemy. W Polsce jest to szalenie ważny problem, dlatego coraz więcej się o tym mówi. Powołano nawet Sejmową Komisję Polityki Senioralnej, która przewidziała na dziś pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Jest to piękny gest mający pokazać dbałość polskiego rządu o starszych ludzi. W naszym kraju zarówno instytucje kulturalne, jak i liczne fundacje organizują spotkania, konferencje, ale również uroczyste obiady czy po prostu zajęcia dla seniorów. Jest to zwykle bardzo rozbudowana oferta. Wszystko po to, by pokazać troskę i zaangażowanie w sprawy starszych osób. Dzień ten obchodzi także Fundacja Polsko-Niemiecka “Pojednanie”, ale nie tylko. Świętują między innymi w Czechach, Słowacji oraz Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów seniorzy mogą liczyć na konkursy, zabawy, konferencje. Tak więc dzień ten nie jest ignorowany przez kraje europejskie.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to świetna okazja by naprawić wzajemne relacje

Znaczenie osób starszych w życiu społecznym

W natłoku codziennych spraw często zapominamy o swoich najbliższych, a zwłaszcza tych, których nazywamy seniorami. To oni, nasi dziadkowie, rodzice stanowili i stanowią nierozerwalną część nas samych. Ludzie starsi to nasze zaplecze mądrości. Są doświadczeni przez życie i często służą radą, dlatego musimy o nich pamiętać. Zwłaszcza w perspektywie naszej własnej starości jest to niezwykle ważne. Jeśli bowiem nie nauczymy naszych dzieci szacunku do seniorów, to możemy być pewni, że ten szacunek nie zostanie nam okazany, gdy będziemy w słusznym wieku. Dlatego właśnie warto poświęcić choć ułamek czasu naszym ukochanym osobom. To one bowiem wspierały nas podczas dorastania, a teraz my możemy okazać im wdzięczność. Rozmowa czy spacer to niewiele, a może dać wielką radość. Warto także zachęcać starsze osoby do różnych form aktywności. Im bowiem bardziej aktywny senior, tym jest zdrowszy i weselszy. A to niebywała korzyść nie tylko dla dzieci, ale wnuków, które na pewno wiele skorzystają na kontakcie z babcią i dziadkiem. Zdarza się jednak, że sami nie możemy zająć się seniorem. Gdy tak się stanie, powinna nas zainteresować profesjonalna opieka osób starszych. I oczywiście nie można zapominać o wizytach. To nasz moralny obowiązek pomóc komuś, kto całe życie o nas dbał. Jeśli więc ostatnio zaniedbaliśmy rodziców czy dziadków, to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest idealnym powodem, aby się z nimi skontaktować lub po prostu ich odwiedzić. Oprócz tej daty okazją może być także Europejski Dzień Seniora przypadający na 20 października, Ogólnopolski Dzień Seniora z 20 listopada oraz 14 listopada, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Seniora.
Jeśli interesuje Cię opieka nad osobami starszymi, zapoznaj się z poradnikiem dla opiekunek dostępnym na stronie firmy ProSenior.