Liczba osób opuszczających Polskę w poszukiwaniu lepszych zarobków lub warunków życiowych zwiększa się z roku na rok. Motywacją do wyjazdu może być sytuacja materialna, ale bardzo często jest nią także chęć nauki języka, zwiedzenia ciekawych zakątków świata lub poznania innej kultury. Takie doświadczenia mogą wiele wnieść do naszego życia. Z Polski najwięcej osób wyjeżdża jednak dlatego, że warunki w kraju zdają się stale pogarszać. Niezadowalająca sytuacja ekonomiczna, niskie zarobki oraz wysoki stopień bezrobocia to najczęstsze czynniki powodujące wzrost liczby emigrantów.

Taki stan rzeczy raczej prędko nie ulegnie zmianie, a bardzo prawdopodobne jest, że wyjedzie jeszcze więcej osób. Co do kierunków migracji, jest ich całkiem sporo i niektóre są mniej, a inne bardziej popularne. Dokąd najczęściej wjeżdżają Polacy i dlaczego? Warto sprawdzić jakie są najpopularniejsze kierunki emigracji zawodowej Polaków.

Gdzie najchętniej wyjeżdżamy?

Z Polski wyjeżdżamy do wielu państw i nasze możliwości w tej kwestii są obecnie niemal niczym nieograniczone. Od wielu lat jednak najchętniej wybieramy Wielką Brytanię i Niemcy, a jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że państwa te położone są blisko Polski i łatwo jest zorganizować do nich transport. Ponadto na ich rynkach pracy bez problemu można znaleźć odpowiednią posadę, która zapewni nam korzystne warunki oraz sprawi, że będziemy mogli zrealizować zamierzone cele. Często ważnym, branym pod uwagę czynnikiem jest oczywiście znajomość języka obcego, a język angielski i niemiecki są przecież wśród Polaków najpopularniejsze. Oprócz tych dwóch państw często kierujemy się także do Norwegii, Holandii, Finlandii, a odrobinę rzadziej wybieramy Irlandię, Austrię i Szwecję. To właśnie te kraje mogą zapewnić nam o wiele lepsze warunki w porównaniu do tych w Polsce. Czasem więc taki wyjazd nawet na krótki okres może okazać się bardzo korzystny.

Czym powinniśmy się kierować, wybierając kraj, do którego pojedziemy?

Planując wyjazd zagraniczny w celu znalezienia lepszej pracy, warto dokładnie się zastanowić. Nie każde państwo będzie dla nas dobrym wyborem, zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy na początku zapoznać się z rynkiem w danym miejscu i sprawdzić, czego możemy się tam spodziewać. Warto zobaczyć, jakie oferty  na nas czekają i w jakim zawodzie najłatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie. Każdy z nas posiada przecież określone wykształcenie i umiejętności, dlatego warto by praca była z nimi powiązana. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wysokość zarobków, jakich możemy się spodziewać. Oprócz tego warto także dowiedzieć się co nieco o zwyczajach panujących w danym kraju oraz innych istotnych kwestiach – wszystko to łącznie będzie miało ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo naszego wyjazdu. Zawsze lepiej jest wszystko dokładnie zaplanować, niż doświadczać komplikacji podczas pobytu w obcym miejscu.

Dlaczego Niemcy są krajem, do którego warto wyjechać?

Jak wiadomo, jednym z państw, do których w celach zarobkowych wybieramy się najczęściej, są Niemcy. Można tam pojechać i do pracy sezonowej, i na stałe, a różnorodność ofert daje nam wiele możliwości. Zatrudnienie znajdą zarówno dobrze wykształcone osoby, znające język niemiecki, jak i Ci, którzy się nim nie posługują. Dlaczego opłaca się nam szukać zajęcia właśnie tam? Najważniejszym powodem są oczywiście zarobki i warunki pracy. Niemcy jako rozwinięty kraj mogą zagwarantować nam wyższe dochody, bezpieczną pracę za granicą, a przede wszystkim pewność, że znajdziemy ofertę dla siebie. Szczególnie duże zapotrzebowanie zaobserwować można w dziedzinie opieki nad osobami starszymi, których w społeczeństwie niemieckim jest naprawdę wiele. Niemcy to więc z wielu powodów bardzo dobry wybór, jeśli poszukujemy pracy za granicą i zawsze warto wziąć ten kraj pod uwagę.