Wyjeżdżając do pracy za granicę, trzeba liczyć się z tym, że nasz rodzimy język nie będzie już wystarczający, by się komunikować i że będziemy musieli sięgnąć również po języki obce, a zwłaszcza język urzędowy państwa, do którego się wybieramy. Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków emigracji są Niemcy – ponieważ sytuacja na rynku pracy jest tam lepsza niż u nas, wynagrodzenie wyższe, poza tym zwyczajnie mamy tam blisko. Jednak nawet  u tak bliskiego sąsiada nie porozumiemy się po polsku, konieczna będzie również znajomość innych języków. Jakie języki, oprócz niemieckiego, mogą okazać się przydatne? Przyjrzyjmy się temu.


Znajomość języków obcych u Niemców

W Niemczech we wszystkich szkołach uczniowie uczą się przynajmniej jednego języka obcego. Zazwyczaj lekcje te rozpoczynają w wieku 10 lat, czasem dwa, a nawet cztery lata wcześniej. W większości jest to język angielski, jednak na przykład w kraju związkowym Saara przyjęte jest uczenie w szkołach francuskiego. W szkołach średnich natomiast istnieje opcja uczenia się już aż dwóch języków obcych naraz (każdy uczeń musi mieć zapewnioną taką możliwość), a w niektórych przypadkach nawet aż trzech – wśród nich jednak niemalże zawsze jest angielski.

Jak więc widzimy, z młodszymi Niemcami porozumiemy się nie tylko w ich języku, ale także w innych, przede wszystkim w angielskim. Brak lub słaba znajomość języka niemieckiego nie oznacza więc, że w tym kraju będziemy skazani na niezrozumienie i że sobie w nim nie poradzimy. Jak jest jednak w tej kwestii ze starszymi osobami? Niestety już sporo gorzej. O ile z trzydziesto- czy czterdziestolatkiem jeszcze się w tym języku bez większego problemu dogadamy, to z seniorem już niestety raczej nie. Jeżeli więc planujemy podjęcie w Niemczech pracy w roli opiekuna osób starszych, bez znajomości niemieckiego raczej się niestety nie obędzie.

Dlaczego warto znać niemiecki?

Nie da się więc ukryć, że decydując się na wyjazd do Niemiec do pracy, i to obojętnie jakiej, zdecydowanie warto znać język niemiecki przynajmniej na poziomie podstawowym. Zwiększy to nasze szanse na rynku – będziemy mieli do wyboru więcej ofert niż bez języka. Oczywiście im lepiej się nim posługujemy, tym pole do popisu większe. A jeżeli jednak nie mamy czasu ani możliwości, aby go porządnie podszkolić, to dobrze będzie przyswoić sobie chociaż podstawowe zwroty. Pamiętaj, że znajomość niemieckiego to coś, co naprawdę się opłaca – i to nawet jeśli nie wybieramy się w najbliższej przyszłości do tego kraju. Jest to jeden z najpopularniejszych języków w Europie, posługuje się nim wiele mieszkających na naszym kontynencie w różnych krajach osób. Krótko mówiąc – język niemiecki w CV to naprawdę mocny atut każdego kandydata do pracy.

Jeśli natomiast myślisz o pracy w roli opiekuna osób starszych w Niemczech – znajomość niemieckiego zdecydowanie będzie niezbędna. W końcu to zajęcie w znacznym stopniu opiera się na porozumiewaniu się ze swoim podopiecznym, reagowaniu na jego potrzeby – a więc musi on mieć możliwość, by je nam zakomunikować. Dlatego też większość firm zajmujących się pośrednictwem tego typu pracy wymaga umiejętności posługiwania się niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Warto się go uczyć!