Osoby starsze wymagają zazwyczaj o wiele więcej uwagi i bardziej precyzyjnej opieki niż ludzie młodzi, ponieważ są one często narażone na wiele chorób i dolegliwości, które w młodszym wieku się nie pojawiają. Wraz z przybywającymi latami zmniejsza się odporność organizmu oraz pojawiają się pewne niedogodności i zjawiska mające spory wpływ na komfort codziennego życia. Często błahy z punku widzenia osoby młodej problem może w podeszłym wieku oznaczać konieczność spotkania z lekarzem lub zastosowania odpowiedniej kuracji.

Niektóre z nich mogą nawet być bardzo szkodliwe dla zdrowia, więc warto dbać o to, by osoba starsza nie była narażona na niebezpieczne dla zdrowia czynniki lub sytuacje. Jednym z problemów, jakie u seniora mogą być dość poważne, jest odwodnienie. Termin ten jest większości z nas znany i wiemy, że taki stan jest szkodliwy dla organizmu, jednak w przypadku osób starszych może on oznaczać naprawdę poważne komplikacje.

Czym charakteryzuje się odwodnienie i jak rozpoznać jego objawy?

Odwodnienie to stan, w którym ilość wody w organizmie jest zdecydowanie zbyt niska, by mógł on poprawnie funkcjonować. Potrzeba do tego pewnego niezbędnego minimum, a w wyniku różnych sytuacji poziom nawodnienia może ulegać obniżeniu i należy wtedy odpowiednio zareagować. Długotrwałe odwodnienie stanowi zagrożenie dla życia, sytuacja taka jest szczególnie niebezpieczna dla osób w podeszłym wieku. Pierwszą pomoc w takim przypadku zapewnić powinien opiekun seniora, dlatego warto przyswoić sobie wiedzę o objawach odwodnienia i zwracać szczególną uwagę, czy nie pojawia się któryś z nich. Przy lekkim odwodnieniu występują zazwyczaj zwiększone pragnienie, ogólne osłabienie organizmu, a także bóle i zawroty głowy. Następnie w stopniu umiarkowanym pojawiają się suchość w ustach, ospałość, mniejsze wydalanie moczu i przyspieszone bicie serca. Gdy natomiast dana osoba doświadcza ostrego odwodnienia, zaobserwujemy u niej szybki oddech, skrajne uczucie pragnienia oraz zmianę stanu psychicznego. Kiedy zauważymy podane objawy, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Odwodnienie u osób starszych może być bardzo niebezpieczne.

Co może być przyczyną odwodnienia?

Przyczyn odwodnienia może być bardzo wiele i często zależy to po prostu od indywidualnych cech danego organizmu. Do najbardziej powszechnych powodów, przez które ilość wody spada, można zaliczyć między innymi zwiększony wysiłek fizyczny, który łączy się z intensywnym poceniem. Może temu sprzyjać także spożywanie dużej ilości środków o działaniu odwadniającym, w tym leków, alkoholu lub kofeiny. Jednak bardzo często odwodnienie występuje po prostu dlatego, że spożywamy zbyt małe ilości płynów. Oprócz tego wpływ na to mogą mieć też stany chorobowe, takie jak biegunka, wymioty czy wysoka gorączka, a także występujące u osób starszych choroby związane z nerkami, takie jak ich niewydolność, moczówka prosta lub cukromocz.

Jak zapobiegać odwodnieniu u osób starszych?

Odwodnienie może być niebezpieczne dla każdego z nas, ale przede wszystkim stanowi ono duże zagrożenie dla osób starszych. Opiekun powinien więc szczególnie dbać o to, by zapobiegać powstawaniu tego typu zjawisk oraz niwelować ich skutki. Jeśli zauważymy u podopiecznego objawy odwodnienia, warto skontaktować się z lekarzem i poradzić się w kwestii leczenia. Oprócz tych poważniejszych objawów warto zwracać także uwagę na suche i popękane usta, zaparcia, zmiany temperatury ciała czy też zaburzenia wzroku. Na co dzień natomiast konieczne będzie pilnowanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie podopiecznego – ma to znaczenie zwłaszcza latem, kiedy to w związku z wysoką temperaturą bardziej się pocimy i pozbywamy jej zapasów. Warto wtedy unikać długotrwałego przebywania na słońcu lub wychodzenia z domu bez butelki wody do picia. Pamiętajmy o podawaniu podopiecznemu odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody) – przynajmniej 2 l na dobę. Warto także być świadomym, że senior nie zawsze zakomunikuje nam swoje potrzeby, czasem może on po prostu nie odczuwać pragnienia, ale mimo to powinniśmy co kilka godzin podać mu szklankę wody. Regularne dostarczanie jej do organizmu pomoże nam zapobiec odwodnieniu. Oprócz tego warto także zwracać uwagę na objawy innych dolegliwości, które mogą pojawiać się w starszym wieku, a ich opisy można przeczytać w naszym poradniku.