Animator osoby starszej nie zajmuje się jedynie opieką swojego podopiecznego – często organizuje mu także czas. Zobacz najlepsze sposoby.

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka dla osób starszych musimy liczyć się z tym, że możemy napotkać na seniorów o różnych charakterach oraz schorzeniach. Jedni z nich mogą być żywiołowi i potrzebować jedynie kogoś do pomocy w domu przy zakupach lub po prostu towarzystwa ze strony drugiej osoby. Druga grupa to ludzie, którzy są schorowani, a opiekunka jest dla nich wsparciem w codziennych czynnościach życiowych. Jednak są także osoby, które nie mogą same wstać z łóżka i większość swojego czasu spędzają właśnie w nim. Oni też czasem potrzebują zapewnienia pewnej formy rozrywki.

Animator czasu wolnego – poznaj swojego podopiecznego

Przede wszystkim, kiedy przyjedziemy już do pracy, należy dobrze zapoznać się z podopiecznym – w końcu będziemy spędzać z nim całe dnie. Dlatego warto zadbać o to, aby kontakty z nim przebiegały w przyjacielskiej formie i oprócz pracownika mógł on w nas widzieć formę wsparcia psychicznego. Jeżeli opiekunka wykaże się zaangażowaniem w pracy, osoba starsza z cała pewnością odwdzięczy jej się tym samym. Niektóre starsze osoby, mogą narzekać na to, że czują się niepotrzebne i bezużyteczne, stanowią tylko przeszkodę dla swoich rodzin. Opiekunka musi wtedy wczuć się w rolę psychologa, a także towarzysza życiowego swojego podopiecznego, żeby senior mógł poczuć się doceniony i wiedzieć, że może liczyć na wsparcie. Aby odpowiednio spędzać czas razem ze swoim podopiecznym warto podczas rozmów z nim zapytać o jego przeszłość. To jaki był w młodości, co lubił robić, czym się zajmował. Kiedy będziemy mieli zarys tego, co go interesowało w przeszłości może uda się znaleźć bezpieczny sposób na zapewnienie mu rozrywki. Bardzo częstym błędem, jaki popełniają opiekunki, jest myśl, że osoba starsza potrzebuje ich tylko w celach pielęgnacyjnych. Do ich obowiązków należy też organizacja czasu wolnego seniora oraz spędzanie go wraz z nim. Niejednokrotnie opiekunowie mają problem z ciekawym zorganizowaniem wspólnego czasu wolnego. Najczęściej wybieranym sposobem jest spacer do parku miejskiego, wyjście na basen lub wypoczywanie w zaciszu ogródka domowego. Osoby aktywnie spędzające czas są zdrowsze i mniej apatyczne, a także poprawia się ich nastrój przez co chętniej współpracują. Warto zatem namawiać seniora do nawet najmniejszych aktywności ruchowych na świeżym powietrzu.

Animator organizuje czas w domu – pomysły i przykłady

Jednak kiedy pogoda nie umożliwia takiej formy spędzania wolnego czasu należy poszukać aktywności w domu. Zazwyczaj jest to oglądanie filmów i czytanie książek, jednak posadzenie podopiecznego przed telewizorem nie należy do dobrych rozwiązań. Częste zapełnianie jego czasu w ten sposób może spowodować, że senior zamknie się w sobie i odizoluje od otoczenia. Można to oczywiście niekiedy zaliczyć do pewnej formy rozrywki, jednak czasem warto zainicjować coś ciekawszego. Niewiele osób wie, ale w Niemczech dużą sympatią darzone są gry towarzyskie. Jest to forma rozrywki, która nie tylko zintegruje opiekuna wraz z podopiecznym, ale również wspaniale pobudza do aktywności umysłowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej rozwiąż testy i quizy wiedzy o Niemczech.

Jest kilka rodzajów gier, które zapewnią wspaniałą zabawę. Bardzo ciekawą grą planszową jest chińczyk. Jest ona znana na całym świecie. Ta gra planszowa powstała w Niemczech. Wymyślił ją Niemiec Joseph Friedrich Schmidt. Zasady gry są bardzo proste i wszystkim dobrze znane. Może być doskonałą rozrywką przy wieczornej herbatce, ponieważ mogą w niej uczestniczyć więcej niż dwie osoby. Starsze osoby bardzo lubią  grę w szachy lub warcaby, a jeszcze bardziej kiedy mogą wygrywać. Następne gry to: bierki, domino czy np. kości. Bardzo lubiane są także gry karciane: pasjans, remik, brydż. Jednak osobie z demencjami może być ciężko grać i może okazać się to dla nich zbyt dużym wysiłkiem. Dlatego osobom takim można np. zaproponować pomoc przy pracach w kilku czynnościach domowych. Dla opiekunki będzie to pewnym odciążeniem, a podopieczny poczuje się potrzebny. Można zaproponować mu np. umycie i stracie warzyw do sałatki lub obranie ziemniaków.

Jest wiele form wspólnego spędzania czasu. Aby odpowiednio zapełnić czas swojemu podopiecznemu należy wykazać tylko trochę chęci i inicjatywy. To jak opiekunka i podopieczny będą się dogadywać zależy w dużej mierze od umiejętności opiekunki. Korzystajmy z dostępnych źródeł i doskonalmy się w tej kwestii, a praca ze starszą osobą będzie nie tylko źródłem dochodów, ale także przyjemnością.