Zawód opiekuna osób starszych jeszcze kilkanaście lat temu nie był tak popularny jak obecnie. Zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowanych opiekunów wzrasta z dnia na dzień, a wszystko to dlatego, że w wielu państwach coraz większą część społeczeństwa stanowią osoby starsze, często schorowane i niesprawne fizycznie, którym należy zagwarantować pomoc i wsparcie w codziennym życiu. Ten problem jest szczególnie widoczny w Niemczech, gdzie procent osób starszych jest bardzo wysoki.

Seniorzy nie zawsze są w stanie samodzielnie wykonywać choćby najprostsze obowiązki domowe, często ich stan wymaga stałej obecności drugiej osoby. Obecnie, gdy każdy z nas obciążony jest wieloma zadaniami, a większość dnia spędzamy w pracy, trudno jest nam wygospodarować czas na to, by zająć się najstarszymi członkami naszej rodziny. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie powierzenie tego odpowiedniemu opiekunowi. Problem zapewnienia opieki starzejącemu się społeczeństwu dotyczy wielu państw, jednak najbardziej widoczny jest on w Niemczech.

Osoby starsze w społeczeństwie niemieckim

Często na kolorowych plakatach i w reklamach zobaczyć możemy szczęśliwych emerytów, którzy podczas najdłuższych wakacji życia podróżują i spełniają swoje marzenia. Spora część osób starszych w Niemczech właśnie tak spędza ten czas, jednak bardzo duży ich procent pozostaje w domach i potrzebuje odpowiedniej opieki na co dzień. W Niemczech seniorów jest o wiele więcej niż w innych miejscach, a dzieje się tak głównie dlatego że jest to bardzo wysoko rozwinięte państwo, w którym poziom życia jest nieporównywalnie wyższy niż gdzie indziej. W kraju tym funkcjonuje profesjonalna opieka medyczna, można też tam znaleźć dobrze płatną pracę w komfortowych warunkach, dlatego długość życia tamtejszego społeczeństwa na przestrzeni lat znacznie się wydłużyła. Dodatkowo ponieważ niewielu młodych Niemców stawia zakładanie rodziny wyżej niż rozwijanie swojej kariery z roku na rok zmniejsza się przyrost naturalny. Tamtejsi młodzi ludzie zazwyczaj najpierw chcą  osiągnąć zamierzone cele, a dopiero potem myślą o potomku. W dodatku rzadko decydują się także na więcej niż jedno czy dwoje dzieci, ponieważ w natłoku obowiązków i tak nie znaleźliby czasu na to, by zajmować się całym domem. Takie tendencje utrzymują się już od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że będzie tak również w przyszłości. Liczba osób starszych w Niemczech będzie więc stale wzrastać, a wraz z nią wzrośnie także zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.

Rola opiekunów osób starszych w Niemczech – dlaczego są potrzebni?

Seniorzy nie zawsze są w stanie samodzielnie zadbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie odpowiednie warunki, by móc spędzać czas komfortowo i bez ograniczeń. Opiekunowie osób starszych mogą zagwarantować im nie tylko większą wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Rodzinie zawsze zależy na tym, by znaleźć seniorowi jak najlepszą opiekę, a najlepszym wyborem będzie tutaj prywatny opiekun. Właśnie dlatego wyjazdy polskich opiekunów do Niemiec stały się obecnie takie popularne i potrzebne. Wykwalifikowane osoby są bardzo doceniane i dostają dobre oferty zatrudnienia, ponieważ ich praca ma duże znaczenie. Opiekun zazwyczaj przez pewien czas mieszka z podopiecznym, pomagając mu we wszystkich kwestiach związanych z normalnym funkcjonowaniem. Gwarantuje to odpowiednie, indywidualne podejście, dlatego stanowi najlepszą alternatywę dla wielu niemieckich rodzin.

Jakie warunki należy spełnić, by móc pracować jako opiekun osób starszych w Niemczech?

W pracy opiekuna osób starszych największą rolę odgrywają oczywiście kompetencje i umiejętności, ale jeśli chodzi o pracę na terenie Niemiec, bardzo duże znaczenie ma znajomość języka niemieckiego. To właśnie ona pozwala lepiej zrozumieć potrzeby podopiecznego i poradzić sobie we wszystkich sytuacjach, jakie mogą się zdarzyć podczas współpracy z nim. Komunikacja to podstawa w opiekowaniu się seniorem, więc aby móc wyjechać do Niemiec bez obaw oraz pełnić swoje obowiązki jak najlepiej, warto podjąć naukę języka niemieckiego oraz zdobyć umiejętności, które pozwolą nam posługiwać się nim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Oprócz tego warto także odpowiednio przygotować się do spotkania i opieki nad seniorem, w czym z pewnością pomoże przygotowany przez nas poradnik.