Palenie tytoniu to jedna z przyczyn przedwczesnej śmierci milionów ludzi. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w Polsce co roku od 1991 r. w trzeci czwartek listopada. Dzień ten ma zachęcić ludzi palących, aby postarali się wytrzymać, chociaż jeden dzień bez palenia papierosów. Dzień ten jest idealną okazją do walki z nałogiem i zachęcenia nałogowych palaczy do zaprzestania palenia. Mobilizuje nas do zastanowienia się nad tym, jak szkodliwy dla zdrowia jest ten nałóg.

Historia Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu

Pomysł utworzenia tego Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu został zapoczątkowany w USA w Californii w 1974 r. Zachęcono wtedy ponad milion palaczy do tego aby odstawili papierosy, chociaż w tym jednym dniu. Wiadomym faktem jest, że w ciągu 24h nie da się całkowicie rzucić nałogu, który pielęgnowany był przez wiele lat, jednak akcja ta ma jedynie wspomóc i zachęcić do całkowitego rzucenia. Dzięki tej inicjatywie, zaczęły powstawać nowe pomysły, jak np. Dzień bez Papierosa, który obchodzony jest 31 maja.

Skutki palenia tytoniu

Według badań na całym świecie, od palenia tytoniu w ciągu jednego roku umiera ponad 5 milionów osób. W liczbie tej mieści się ponad 600 tysięcy osób, które są biernymi palaczami, ponieważ wdychają dym osób, która palą w ich otoczeniu. Fakt, że palenie ma śmiertelne skutki, jest wszystkim bardzo dobrze znany, jednak problem z rzuceniem nałogu, wynika z faktu, że papierosy działają powoli i stopniowo zabijają. Osoby palące, nie odczuwają negatywnych efektów nałogu, przez długi okres czasu, lecz kiedy zaczynają się już ukazywać, bardzo często jest już za późno aby coś z tym zrobić.

Metody zniechęcania do palenia tytoniu

Na paczkach papierosów bardzo często widnieją napisy ostrzegawcze o negatywnych skutkach palenia tytoniu np. „palenie zabija”. Jednak ze względu na swoją powszechność, bardzo szybko tracą one swoje znaczenie i nie wywierają większego wrażenia na palących. Coraz większą skutecznością jednak cieszą się reklamy graficzne, które mają zniechęcić ludzi do palenia. Najlepszy  efekt min. wśród młodzieży dają  zdjęcia pokazujące jak zniszczone są narządy wewnętrzne nałogowego palacza. Jak się okazuje zniechęcają one młodzież do palenia, a także powodują, że coraz więcej nałogowych palaczy podejmuje decyzję o zerwaniu z nałogiem. Dnia 15 listopada 2010 roku została znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Zakazem zostały objęte min. przystanki, lotniska, dworce oraz niektóre lokale gastronomiczno-rozrywkowe. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że zmiany i zakazy, które zostały wprowadzone nie wpłynęły znacząco na zmniejszenie grona osób palących. Zakazy, które są narzucane odgórnie zazwyczaj nie spełniają swojej roli. Podczas rzucania, palenia najważniejsza jest wewnętrzna motywacja do działania.

Palenie tytoniu przez opiekunki osób starszych

Jak mówią statystki w Polsce co trzecia osoba jest osobą palącą. Nałóg ten dotyka, również osoby, które w swojej pracy mają kontakt z innymi ludźmi. Jest to min. służba zdrowia. Sporo opiekunek dla osób starszych także boryka się z nałogowym paleniem. Warto jest brać pod uwagę to, że paląc zatruwamy nie tylko siebie, ale także osoby, które znajdują się w naszym otoczeniu. Dlatego chcąc chronić swoje zdrowie i nie tylko, warto jest obchodzić Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, może to akurat 19 listopada 2015 roku będzie dniem, w którym postanowisz zerwać z nałogiem i zmniejszyć odsetek palących ludzi.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat opieki nad osobami starszymi wejdź na stronę ProSenior24.pl! Znajdziesz na niej ciekawy poradnik dla opiekunek, a w nim wiadomości o chorobach osób starszych, opiece nad nimi i samej pracy za granicą.