Wysokie temperatury stwarzają ryzyko odwodnienia. Jest to stan szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, spowodowany przez utratę wody i elektrolitów przez organizm. Człowiek w czasie upałów może stracić nawet 10 litrów wody poprzez pocenie się, przez skórę oraz z wydychanym powietrzem, dlatego ważne jest aby pamiętać o uzupełnianiu płynów.

To, ile litrów wody rzeczywiście potrzebujemy, uzależnione jest od płci, liczby spożywanych posiłków, aktywności fizycznej oraz chorób, z jakimi się zmagamy. Lekarze ostrzegają, że także w przypadku wody potrzebny jest umiar. Obsesyjne picie dużych ilości wody może bowiem doprowadzić do zaburzeń w gospodarce elektrolitycznej organizmu, negatywnie wpłynąć na pracę nerek oraz doprowadzić do skurczy i osłabienia akcji serca.

Zalety picia wody

Co dziesiąty Polak wcale nie pije wody, a aż 80 procent badanych spożywa jej za mało. Zalecana przez lekarzy ilość wody, która wystarcza, aby nawodnić organizm to 1,5-2 l dziennie. Oczywiście w okresie letnim, kiedy temperatury często przekraczają 25 stopni Celsjusza, zalecane spożycie wody jest wyższe. Kiedy pijemy odpowiednią ilość wody, nasz mózg funkcjonuje sprawniej, poprawia się koncentracja, nastrój, zmniejsza się częstotliwość bólów głowy. Woda korzystnie wpływa również na układ trawienny, likwiduje wiele dolegliwości i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Picie wody – mity

Mitem jest, że każdy z nas potrzebuje 2,5 l wody dziennie. Nie każdy musi dostarczać organizmowi taką samą ilość wody. Dodatkowo lekarze zalecają, aby przyjmować około 2,5 l płynów w każdej postaci, do których zalicza się nie tylko woda, ale również zupy oraz soki zawarte w owocach i warzywach. Brak wystarczającej ilości wody wpływa na samopoczucie. Może doskwierać nam znużenie i osłabienie, a nawet zawroty głowy i drżenie rąk. Sama woda nie neutralizuje toksyn, jednak wspomaga pracę nerek, które przyczyniają się do oczyszczania organizmu z odpadów metabolicznych. Badania przeprowadzone w Oakland Research Institute dowiodły, że regularnie pijąc odpowiednią ilość wody, w ciągu roku można również schudnąć nawet 2 kilogramy. Nie jest to oszałamiająca ilość, jednak przyczynia się do wprowadzenia poprawnych nawyków żywieniowych.