W tym roku Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 7 października i właśnie w tym dniu powinniśmy celebrować uśmiech i rozdawać go wszystkim wkoło. Zwykły uśmiech, wesołe skinięcie głową na widok sąsiada lub ciepłe przywitanie może sprawić, że dzięki nam druga osoba będzie miała lepszy dzień. Warto o tym pamiętać szczególnie w pierwszy piątek października, który od 1999 roku ustanowiony został Światowym Dniem Uśmiechu! Pomysłodawcą tego święta był amerykański artysta Harvey Ball – twórca jednego z najpopularniejszych symboli naszych czasów, czyli „smiley face” – żółtej, uśmiechniętej buźki.

Symbol żółtej buzi

Logo przedstawiające żółtą, uśmiechniętą buźkę stworzone zostało przez Harveya Balla w 1963 roku na potrzeby firmy ubezpieczeniowej, która chciała dzięki niemu podnieść morale swoich pracowników. Symbol ten był bardzo prosty, jednak niezwykle wymowny i właśnie dlatego w ciągu kilku następnych lat wiele osób dostrzegło jego potencjał. Wkrótce trafił on na kartki okolicznościowe, breloki oraz inne gadżety, które sprzedawały się w niezwykłym tempie. Cały świat oszalał na punkcie niepozornej uśmiechniętej buzi. Nawet dziś, po wielu latach, jest on wciąż popularny i widzimy go właściwie wszędzie wokół nas – w pracy, w szkole, w domu czy nawet na zakupach. Żółte, uśmiechnięte buzie wykorzystywane są przez nas na co dzień między innymi  w wiadomościach sms, e-mailach, na portalach społecznościowych czy w wirtualnych kartkach.

Co właściwie miał on pierwotnie symbolizować? Jak wspomniano, buźka ma podnosić morale, dodawać otuchy i wyrażać naszą radość. Używamy jej, by wyrazić entuzjazm, podkreślić, że jesteśmy szczęśliwi oraz podarować nieco uśmiechu drugiej osobie. Pamiętajmy jednak, że sam symbol nigdy nie zastąpi prawdziwego, szczerego uśmiechu –  warto więc szczególnie dziś, w Światowy Dzień Uśmiechu oderwać się na chwilę od komputera, telefonu lub prac domowych i szeroko uśmiechnąć się do pierwszej osoby, którą spotkamy!

Dlaczego „śmiech to zdrowie”?

Uśmiechanie się i głośny śmiech są bardzo korzystne dla zdrowia. Wpływ uśmiechu na nasz organizm jest tak duży, że w ostatnich latach pojawiła się nawet oddzielna gałąź nauki, gelotologia, zajmująca się badaniem tego zjawiska. Nazwa „gelotologia” tyczy się także terapii śmiechem, która może zdziałać prawdziwe cuda. Leczenie śmiechem wykorzystuje się w szpitalach dziecięcych, ale także na specjalnych spotkaniach grup osób w każdym wieku. Udowodniono, że dzięki niej znacznie szybciej wracamy do zdrowia, gdyż działa ona zarówno na ciało, jak i umysł. Częsty śmiech sprawia, że organizm jest bardziej odporny na choroby, nasza praca jest wydajniejsza, jesteśmy sprawniejsi fizycznie, bardziej skoncentrowani, mniej ospali oraz mamy więcej energii. Wiele przypadków pokazuje, że śmiechem wyleczyć można różne choroby! Każdego dnia powinniśmy jak najwięcej śmiać się i uśmiechać – efekty będą zdumiewające!

Dlaczego warto się śmiać i jak wpływa to na nasze ciało?

Mimo, że o mocy uśmiechu mówić można godzinami, wiele osób wciąż nie wierzy w jego działanie. Przytoczmy więc kilka faktów, które pokażą jak śmiech wpływa na nasz organizm.

  • śmiejąc się na głos, wdychamy znacznie więcej powietrza, przez co mózg jest bardziej dotleniony – poprawia się jego praca, zwiększa refleks i koncentracja
  • podczas śmiechu mózg zostaje pobudzony do produkcji katecholamin odpowiedzialnych za wydzielanie endorfin – dzięki endorfinom poprawia się nasze samopoczucie, tłumi się ból i uczucie drętwienia
  • podczas śmiechu szybciej oddychamy, a tym samym ćwiczymy gardło i przeponę – dzięki temu zwiększa się także dotlenienie krwi
  • śmiech powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na lepsze odżywienie i oczyszczenie skóry
  • śmiech pobudza do pracy różne grupy mięśni i tym samym stanowi dobre ćwiczenie – około minuty śmiechu pozwala spalić 12 kcal

Śmiej się razem z innymi!

Osoby uśmiechnięte uchodzą za szczęśliwsze i sympatyczniejsze. Będąc uśmiechniętym, można zrobić na innych osobach lepsze wrażenie. Częsty śmiech sprawia, że czujemy się znacznie lepiej, a żeby śmiać się jak najwięcej, warto spotykać się z innymi ludźmi. Udowodniono, że w grupie znajomych osób śmiejemy się częściej i znacznie dłużej, więc takie spotkania mogą być sposobem na prawdziwą terapię śmiechem! Warto także wiedzieć, że przebywanie w towarzystwie uśmiechniętych osób sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie, jesteśmy bardziej zadowoleni z życia i… sami zaczynamy się uśmiechać – nie od dziś wiadomo, że śmiech jest zaraźliwy. Wesołe osoby sprawiają, że mamy więcej energii i lepiej się czujemy! W Światowy Dzień Uśmiechu nie zapomnijmy podarować kilku chwil radości sobie i swoim bliskim!