Pracę w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech podejmuje w ostatnim czasie coraz więcej osób. Wynika to przede wszystkim z chęci zarobku, ale także zdobycia ciekawego doświadczenia i poznania nowego kraju oraz panujących w nim zwyczajów. Przeważnie ci, którzy się na to zdecydują, są zadowoleni i cieszą się, że się odważyli. Jednak przed wyruszeniem w pierwszy wyjazd zawsze towarzyszy nam niepokój i stres, zwłaszcza jeżeli wyjeżdżamy pierwszy raz.

Zastanawiamy się, jak to będzie, czy podołamy swoim obowiązkom, czy wytrzymamy rozłąkę z rodziną i czy damy sobie radę w obcym kraju. Takich uczuć i obaw nie da się całkowicie uniknąć, można je jednak zminimalizować, odpowiednio się do czekającego nas zadania przygotowując. Bardzo ważnym etapem takich przygotowań jest pakowanie walizki. Co powinno się w niej znaleźć? Co koniecznie należy do niej włożyć? Jakie przedmioty będą nam niezbędne podczas pracy za granicą? Podpowiadamy, o czym obowiązkowo musisz pamiętać.

Pakujemy się na wyjazd

Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinna mieć ze sobą przyszła opiekunka osób starszych? Absolutną podstawą są oczywiście dokumenty, takie jak dowód osobisty, ewentualnie paszport, prawo jazdy, zaświadczenie o prawach do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, karta debetowa, podpisane z agencją pracy umowy, a także (jeżeli już go kupiliśmy) wydrukowany bilet na środek transportu, którym zamierzamy dotrzeć na miejsce. Każdy z tych dokumentów warto skserować, i to nawet kilka razy – ich kopie z pewnością nam się przydadzą w razie zaginięcia oryginałów. Ponadto koniecznie powinniśmy zapisać sobie adres i dane pracodawcy, niemieckie numery alarmowe, a także namiary na polską ambasadę w Niemczech i najbliższy konsulat. Wszystko to będzie dla nas bardzo ważne i pewnie nieraz w trakcie pobytu nam się przyda, dlatego powinno zostać schowane w naprawdę bezpiecznym miejscu – warto zarezerwować w tym celu jedną z wewnętrznych kieszeni torby, którą przez cały czas będziemy mieli przy sobie.

Oprócz powyżej wymienionych rzeczy trzeba również pamiętać o wielu praktycznych przedmiotach codziennego użytku, a więc ubraniach, kosmetykach, przyjmowanych lekarstwach oraz apteczce. Jeżeli chodzi o wybór garderoby, to należy ją dobrać do pory roku, w której zamierzamy wyjechać. Jeśli więc jest to lato, postawmy raczej na lekkie i przewiewne rzeczy, ale jeżeli zima – zabierzmy przynajmniej dwie grubsze kurtki i sporo swetrów. Pamiętajmy też, że strój opiekuna powinien być przede wszystkim wygodny – w tej pracy w końcu trzeba się sporo ruszać, schylać czy na przykład podnosić podopiecznego. Z drugiej strony warto też zabrać kilka bardziej eleganckich rzeczy, które będziemy mogli założyć na przykład do kościoła czy na urodziny lub imieniny naszego seniora.

Pamiętajmy też, by nie przesadzać z ilością zabieranych rzeczy – niektóre z nich, na przykład część kosmetyków, będziemy mogli dokupić na miejscu. Nie warto także wkładać do walizki zbyt dużych zapasów jedzenia – ograniczmy się do tego, co spożyjemy po drodze, natomiast po dotarciu do celu zrobimy zakupy na kolejne dni.

Odpowiednio spakowana walizka to pierwszy krok do sukcesu w pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech. Dlatego przede wszystkim nie należy zostawiać sobie tego zadania na ostatnią chwilę – zróbmy wcześniej listę potrzebnych przedmiotów i spakujmy je, a na pewno w efekcie znajdzie się w niej wszystko, co potrzebne.