Mieszkając w Polsce, o polską prasę, książki oraz dostęp do mediów elektronicznych nie jest trudno. Wystarczy podejść do najbliższego kiosku, włączyć telewizor lub komputer. Sytuacja wygląda nieco inaczej kiedy mieszkamy za granicą. Zdecydowana większość z nas woli czytać prasę i oglądać telewizję w języku ojczystym. Wydaje nam się, że będąc za granicą nie mamy szerokiego dostępu do polskich mediów drukowanych lub elektronicznych. Nie wszyscy wiedzą o tym, że w Niemczech można kupić polską prasę. Wydawane są również specjalne gazety tworzone w pełni przez niemiecką Polonię. Tak naprawdę polskich mediów w Niemczech jest o wiele więcej, niż może się wydawać.

Polonia w Niemczech

Najczęściej spotykane tytuły czasopism, które są sprowadzane z Polski to Newsweek, Angora i Życie na gorąco. Można kupić je na przykład w sieciówkach Relay, jednak ich cena jest o wiele wyższa niż w Polsce. Zdecydowanie tańsze są gazety wydawane w Niemczech przez Polonię. Ukazuje się tam około 40 polskich gazet, tygodników i portali internetowych nieznanych czytelnikom w Polsce. Wszystkie tworzą polscy emigranci, którzy zbierają informacje z Polski oraz środowisk lokalnych, w których żyją. Polacy są w Niemczech dynamicznie działającą grupą społeczną. Wydawane są również czasopisma bezpłatne, chociaż z reguły należą one do grup lokalnych. Oprócz prasy, w Niemczech można posłuchać także polskiego radia lub wybrać się do polskiej biblioteki. Obecnie w sieci jest ponad 50 polskich stron internetowych redagowanych w Niemczech.

Polska prasa w Niemczech

Stworzenie jednego medium dla wszystkich odbiorców jest niemożliwe, dlatego istnieje wiele opcji, które są dopasowane do potrzeb, nierzadko różniących się od siebie i różnych regionalnych środowisk polonijnych. Ogólnokrajowy zasięg mają czasopisma „Samo życie” i „Info&Tipps”. Informują o wydarzeniach, zamieszczają praktyczne rady. „Samo życie” określane jest jako pismo o wszystkim dla wszystkich. Nie są one jednak typowo polonijnymi czasopismami, podobnie jak „Dialog” oraz „Region Europy”, mimo że ich autorami są polscy emigranci. „Gazeta Polonia Berlin” to polska gazeta dla Polaków mieszkających w Berlinie. Można w niej znaleźć informacje i ogłoszenia. Istnieje również bezpłatne czasopismo polonijne „Kontakty”, które jest wydawane co miesiąc.

Regionalne kwartalniki polonijne przeważnie są finansowane z ogłoszeń i zazwyczaj rozdawane są bezpłatnie. Przykładem czasopisma, które zostało stworzone z myślą o polonii niemieckiej, belgijskiej i holenderskiej, jest „Polregio”. Publikowane w nim artykuły pisane są po polsku i po niemiecku, co daje szansę na rozpowszechnienie wielu informacji o Polsce także wśród Niemców. Kolejnym kwartalnikiem jest „Po – Prostu”. Znajdują się tam ogłoszenia, informacje na tematy kulturalne i emigracyjne, ale również kobiece i zdrowotne. Inne najbardziej popularne gazety to „Kurier Polski”, „Rynek”, „Moje Miasto”, „Kurier Berliński”, „Tematy Polskie”, „Piast” oraz „Fakty”. Często są to czasopisma dystrybuowane w miejscach uczęszczanych przez Polaków, jak choćby w pobliżu polskich kościołów. Większość z nich posiada także wydania elektroniczne oraz portale internetowe.

Polskie radio i telewizja

Jeśli chodzi o radia, najbardziej znaną polską stacją internetową jest Radio Aspekt. Ta niezależna stacja, której charakter oddają głównie pop-rockowe utwory. Kolejną stacją jest Funkhaus Europa, która na falach niemieckiej publicznej stacji od poniedziałku do piątku (w godz. 22-23) nadaje Polski Magazyn Radiowy. Rozgłośnia Deutsche Welle nie emituje już polskiego programu radiowego, ale w zamian oferuje multimedialną stronę internetową.
Polską telewizję można bez problemu śledzić w Internecie lub dzięki instalacji anteny satelitarnej. Istnieją jednak kanały telewizyjne takie jak Eska TV, czy TV Trwam, które są zupełnie bezpłatne.

W Niemczech istnieją również kina, w których można obejrzeć polskie filmy. Ciekawą inicjatywą odbywającą się w największych miastach północnych Niemiec jest Festiwal Nowego Kina Polskiego FilmlandPolen. Dzięki niemu zarówno nasi zachodni sąsiedzi, jak i Polacy mieszkający w Niemczech, mogą zapoznać się z najwybitniejszymi i najciekawszymi polskimi filmami. Oczywiście istnieją również polskie biblioteki, takie jak Instytut Polski, który oferuje szeroki zakres literatury polskiej, czasopism, publikacji, audiobooków i płyt CD.