Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju, a jednym z najczęściej obieranych kierunków emigracji są kraje zachodniej Europy – głównie Niemcy. Większość osób decyduje się  na sezonowy pobyt, jednak są też tacy, którzy pozostają tam na stałe. Wyjeżdżają najczęściej osoby w wieku produkcyjnym, o zróżnicowanym poziomie wykształcenia. Wśród nich znajdują się nawet inżynierowie i lekarze.

Co skłania Polaków do opuszczenia kraju?

Powodów może być wiele, jednak  głównym jest możliwość znalezienia oferty pracy z korzystniejszymi warunkami finansowymi niż w Polsce oraz lepszymi perspektywami na przyszłość, a także lepsza opieka socjalna. W Niemczech, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, żyje ok. 560 tys. Polaków. Podejmują oni zazwyczaj prace fizyczne wymagające kwalifikacji.

Kto ma szansę na szybkie zatrudnienie?

Na szczególnie dużą liczbę ofert pracy mogą liczyć lekarze oraz personel pielęgnacyjny. Najbardziej popularne prace za granicą, na które decydują  się Polacy to: praca jako opiekunka dla osób starszych lub dzieci, praca na budowie,  przy produkcji, w gastronomii  – tj. kelner/kelnerka, kucharz/kucharka, sprzątnie. Poszukiwani są również hydraulicy. Mogą to być prace sezonowe lub na dłuższy okres czasu.
Przeglądając oferty, możemy odnaleźć również prace typowo sezonowe przy zbiorach, np. truskawek, malin, jabłek, ogórków, etc.
Przy niektórych ofertach pracy nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego, jednak warto posiadać chociaż jego podstawy, które pomogą chociażby w zapoznaniu się z warunkami umowy pracy.

Praca za granicą w Niemczech – zarobki

Wysokość wynagrodzenia Polaków w Niemczech często uzależniona jest od stopnia umiejętności posługiwania się językiem  niemieckim. Osobom, które nie znają języka  pozostają stanowiska pomocnicze, co często wiąże się  z niższymi zarobkami.
Wielu Polaków znajduje zatrudnienie na południowych granicach Niemiec, w Westfalii, Bawarii, Badenii i Wirtembergii. Na znalezienie pracy możemy też liczyć w Berlinie i w Hamburgu.
Wysokich zarobków możemy się spodziewać w Niemczech Zachodnich oraz na południu Niemiec. Zarobki w tych obszarach mogą być nawet dwa razy wyższe niż we wschodnich Niemczech. Wynika to z historycznego podziału Niemiec na NRD i RFN. Niemcy Zachodnie rozwijały się szybciej niż Wschodnie – komunistyczne. Podział ten jest widoczny do dziś mimo prób wyrównania poziomu gospodarczego w całym kraju.
Na najwyższe wynagrodzenie w Niemczech mogą liczyć osoby, które przebywają tam dłużej niż 3 lata.
Bardzo często pracodawcy oferują odpłatne kwatery pracownicze położone w pobliżu miejsca pracy. Pracownicy, którzy muszą sami troszczyć się o swoje zakwaterowanie otrzymują wyższe wynagrodzenie.
Oprócz tego pracownicy mogą dostać dietę, której wartość waha się od 12 do 40 euro.

Czy wiesz, że…?

Od 1 maja 2011 roku do pracy w Niemczech nie potrzeba zezwoleń na pracę. Wystarczy dowód osobisty lub paszport.
Dyplomy, świadectwa i inne dokumenty na pewno pomogą w znalezieniu  pracy. W przypadku specjalistów potrzebne jest ich uznanie lub przetłumaczenie.
W przypadku rzemieślników np. ślusarzy, spawaczy itp. ważne jest przyjęcie do służby rzemieślniczej. Każdy land ma własną izbę rzemieślniczą!