Święta Bożego Narodzenia to dla każdego z nas wyjątkowe dni, zupełnie odmienne od wszystkich innych w roku. Przyjęło się, że obchodzi się je w gronie najbliższych osób, rodziny, a  poprzedzone są długimi i starannymi przygotowaniami. Któregoś roku może się jednak zdarzyć, że spędzimy ten czas w inny sposób, z dala od rodziny, w obcym miejscu. Jakie plusy i minusy niesie ze sobą hasło “praca za granicą w święta”? Czy warto w tym czasie wyjechać? Sprawdźmy!

Niektórzy decydują się lub są zmuszeni do tego, by w czasie Bożego Narodzenia pracować zawodowo – dobrze, jeśli jesteśmy zatrudnieni na miejscu i wieczorem możemy wrócić do domu; gorzej natomiast, gdy wiąże się to z dłuższym pobytem za granicą. Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja ma same minusy, jednak w rzeczywistości nie do końca tak jest – świadczy o tym chociażby fakt, że w niektórych przypadkach wyjazd do pracy za granicę na Boże Narodzenie nie jest koniecznością, lecz indywidualną decyzją danej osoby.

Praca za granicą w Boże Narodzenie – dlaczego jej unikamy?

Choć na pracę za granicą decyduje się wielu Polaków, przed Bożym Narodzeniem większość z nich planuje powroty do domu. Dotyczy to także naszych rodaków zatrudnionych w roli opiekunów osób starszych w Niemczech – w związku z tym przeważnie już jesienią pojawia się problem, ponieważ okazuje się, że na święta wielu seniorów pozostanie bez odpowiedniego wsparcia, a niestety również ich rodziny nie zawsze są w stanie się nimi w tym czasie odpowiednio zająć. Agencje pracy rozpoczynają poszukiwania chętnych do wyjazdu na niedługie chociażby zastępstwo. I właściwie nie ma co się dziwić – w końcu Święta Bożego Narodzenia mają w naszym kraju wyjątkowe znaczenie i potrzeba, by spędzić je w gronie najbliższych, jest u Polaków bardzo silna. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że osoby pracujące za granicą nie widzą się ze swoją rodziną zbyt często, więc chcą się z nią spotkać przynajmniej w święta – zwłaszcza że wtedy zwykle wszyscy inni jej członkowie również wracają do domu. Ponadto może nam również brakować rodzimych świątecznych zwyczajów – w końcu w każdym miejscu wyglądają one nieco inaczej. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z innej strony.

Dlaczego warto pracować za granicą w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Skoro sporo osób decyduje się jednak na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia na pracy za granicą, to takie rozwiązanie musi mieć również swoje zalety. Do najważniejszych należą tutaj oczywiście korzyści finansowe – praca w okresie świąt jest lepiej wynagradzana niż w dni powszednie. Dodatkowo jej otrzymanie na ten okres jest znacznie łatwiejsze niż kiedy indziej, może to więc być dobry pomysł, jeżeli potrzebujemy akurat na szybko dodatkowych pieniędzy. Przed świętami pojawia się szansa na szybszy wyjazd, także i dla osób słabiej znających język. Warto wspomnieć również o tym, że osoba wyjeżdżająca na okres świąt zatrudniana jest zazwyczaj na tzw. wymianę. Oznacza to, że trafia w miejsce sprawdzone przez poprzedniczkę, która zdecydowała się na święta przyjechać do kraju. Ponadto obchodząc Boże Narodzenie w towarzystwie naszego niemieckiego podopiecznego i jego rodziny, będziemy mieli okazję, by poznać tamtejsze tradycje, co może się dla nas stać bardzo ciekawym doświadczeniem – w końcu zwyczaje tego kraju, mimo że inne, wcale nie są gorsze czy mniej wartościowe od naszych. Warto więc spojrzeć na tę kwestię z innej perspektywy, decyzję o wyjeździe poprzedzić analizą „zysków” i „strat”, a podejmując pracę w Niemczech w Boże Narodzenie, odnaleźć w tej sytuacji pozytywy.

Nasze aktualne oferty pracy, w tym także te w ramach wymian na okres świąt znajdują się tutaj.