W dzisiejszych czasach coraz częściej posiadanie prawa jazdy jest jednym z podstawowych wymogów, jakie pracodawcy stawiają swoim potencjalnym pracownikom. Uprawnienie to jest mile widziane w wielu zawodach, na przykład w pracy asystentki, sprzedawcy, a także… opiekuna osób starszych.

Dlaczego warto posiadać prawo jazdy?

Posiadanie prawa jazdy jest atutem nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Przeglądając ogłoszenia o pracę, można zauważyć, że coraz częściej jest ono jednym z czynników decydujących o zdobyciu zatrudnienia. W wielu zawodach jest ono wręcz niezbędne, np. zawodowi kierowcy nie mogliby wykonywać swojej pracy bez prawa jazdy. Także rozkręcając własny biznes, warto pomyśleć o zdobyciu uprawnień do prowadzenia samochodu – przydadzą nam się one w przypadku konieczności załatwienia ważnej sprawy firmowej bądź szybkiego dotarcia do klienta. Umiejętność prowadzenia pojazdu pozwoli na znalezienie ciekawej, dobrze płatnej pracy, w której będziemy się spełniać. Dodatkową korzyścią z jego posiadania jest to, że stanowi on ułatwienie w codziennym życiu. Nie musimy wówczas korzystać z zatłoczonych środków publicznego transportu, a podróż nimi często bywa męcząca i nieprzyjemna. W ten sposób w krótkim czasie możemy dojechać samochodem do pracy, na zakupy czy też do urzędu. Uzyskując uprawnienia do prowadzenia samochodu, otrzymujemy jednocześnie poczucie niezależności. Nie musimy już nikogo prosić o podwiezienie czy też zamawiać taksówki, gdy chcemy szybciej dotrzeć w konkretne miejsce. Daje nam to możliwość dokładnego zaplanowania każdego dnia i pozwala załatwić wiele spraw w krótszym czasie.

Dlaczego pracownik z prawem jazdy ma większe szanse na znalezienie pracy?

Na rynku istnieje wiele zawodów, w których prawo jazdy jest niezbędne, mimo że ich istotą nie jest jazda samochodem. Najlepszym przykładem będzie tutaj przedstawiciel handlowy, który często podróżuje służbowo i dlatego bez prawa jazdy się nie obędzie. Zazwyczaj w tym zawodzie dostaje się samochód służbowy, by móc dojechać do konkretnego klienta w stosunkowo krótkim czasie. Również osoby  organizujące różnego rodzaju imprezy muszą posiadać prawo jazdy, gdyż dzięki niemu ich praca jest bardziej efektywna. Często zdarza się też, że pracownicy socjalni czy asystenci rodziny, których zadaniem jest utrzymywanie stałego kontaktu ze swoimi podopiecznymi, potrzebują takich uprawnień. Dlatego przyszły pracownik jest bardziej atrakcyjny, gdy posiada prawo jazdy, ponieważ dzięki niemu może w ciągu dnia załatwić więcej spraw, i to nawet w odległych od siebie miejscach.

Prawo jazdy – atut opiekunki osób starszych w Niemczech

Uprawnienia do prowadzenia samochodu to nie tylko komfort w codziennym życiu, ale także duży plus przy poszukiwaniu pracy jako opiekun osób starszych i atut pozwalający łatwiej znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Coraz częściej pojawiają się oferty pracy w opiece, w których wymaga się od przyszłego opiekuna czynnego prawa jazdy i gotowości do prowadzenia samochodu. W takich miejscach opiekunki mają za zadanie jeżdżenie samochodem z podopiecznym do lekarza, na rehabilitację, zajęcia sportowe czy też na spotkanie z innymi seniorami w celach towarzyskich. Posiadanie prawa jazdy przez opiekunkę osób starszych jest szczególnie ważne, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania podopiecznego nie ma sklepów – wtedy na większe zakupy koniecznie trzeba zabrać auto. Umiejętność prowadzenia samochodu i czynne prawo jazdy zwiększają więc szanse na otrzymanie atrakcyjnej oferty na terenie Niemiec i na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia.