Niemcy podobnie jak Polacy bardzo często używają przeróżnych przysłów, niektóry z nich posiadają polski odpowiednik wiele go nie ma, ale na pewno warto poznać choć część z nich. W ten prosty sposób możemy wiele dowiedzieć się o kulturze i mentalności narodu.

Wie die Arbeit, so der Lohn (Jaka praca, taka płaca) – polski odpowiednik jest taki sam. Przysłowie to mówi nam, iż warto się kształcić, inwestować w siebie, ciągle podnosić swoje kwalifikacje, bowiem jest wtedy szansa na lepszą pracę. Poza tym im więcej energii poświęcimy, będziemy sumienni i dokładni, to spotka nas zasłużona nagroda w postaci godziwego wynagrodzenia. Natomiast jeśli będziemy reprezentować opieszałość, niedokładność, lenistwo to wtedy nasze zarobki prawdopodobnie będą odpowiednio niższe. Generalnie przysłowie to zwraca uwagę, że im lepsza praca i im lepszy pracownik tym wyższa pensja.

Oczywiście, w dzisiejszych czasach często tak nie jest, co jednak nie powinno skutkować tym, iż zaniechamy samodoskonalenia się oraz szukania jak najlepszej pracy, która da nam satysfakcję oraz radość. Pokazywanie się z jak najlepszej strony również na pewno nam nie zaszkodzi, a może przynieść duże korzyści. Jeśli człowiek się stara, wcześniej czy później zostanie dostrzeżony i doceniony.

Przysłowie to można również odnieść do życia codziennego, tutaj również rzetelność, odpowiedzialność, dotrzymywanie terminów są w cenie. A płaca to nie zawsze pieniądze, czasem to zwykłe słowo, uśmiech, czy zaskarbienie sobie czyjegoś uznania i szacunku. Pamiętajmy, że niezależnie od sytuacji bycie uczciwym i sumiennym się opłaca.