Zawód opiekuna osób starszych jest zajęciem wymagającym wiele zaangażowania i cierpliwości, które pozwalają dobrze zrozumieć potrzeby podopiecznego. Wspieranie go w wykonywaniu codziennych czynności i dbanie o wzajemne relacje pozwala na wytworzenie pozytywnej atmosfery, która jest bardzo ważna.


W pracy opiekuna spotkać się można z wieloma wyzwaniami oraz sytuacjami powodującymi skrępowanie. Zawsze należy odpowiednio na nie reagować, a żeby było to możliwe, warto przygotować się na różne okoliczności. Jedną z kwestii, które mogą powodować pewne obawy, jest płeć podopiecznego. Gdy opiekunka jest kobietą, a podopieczny mężczyzną (lub odwrotnie), obie strony mogą początkowo czuć się skrępowane. Aby uniknąć nieporozumień, warto poznać pewne niuanse dotyczące pracy z seniorem płci męskiej. Dowiedzmy się co jest ważne w tej kwestii – jak wygląda specyfika opieki nad mężczyzną?

Obowiązki domowe w opiece nad mężczyzną

Każda płeć rządzi się swoimi prawami, dlatego też mężczyźni mogą mieć zupełnie odmienne potrzeby, niż kobiety. Prowadzenie domu u podopiecznego jest z pewnością o wiele prostsze, gdyż mężczyźni nie przywiązują zbyt dużej wagi do zmian w ustawieniu sprzętu w kuchni, czy też ułożenia odzieży i bielizny w szafie. Panowie podchodzą również inaczej do proponowanej przez opiekunkę kuchni i zwykle są wdzięczni za każdy podany posiłek, niezależnie od tego czy jest to wykwintne danie, czy też zwykła kanapka. Mężczyźni są także bardziej otwarci na nowości kulinarne, które proponuje im opiekunka, lubią próbować potraw kuchni polskiej i wszystko traktują jak ciekawe urozmaicenie. Cieszy ich, że ktoś opiekuje się domem i nie muszą martwić się o posiłki oraz sprzątanie. Opiekun osoby starszej płci męskiej jest bardziej doceniany i może liczyć na mniej krytyki ze strony podopiecznego, a także na większą swobodę w sprawowaniu opieki, a w tym także planowaniu zakupów, układaniu planu dnia, czy menu. Czasami zdarzają się oczywiście podopieczni, którzy przez całe życie sami zajmowali się domem, ale i oni z biegiem czasu przekonują się do tego, że warto skorzystać z pomocy.

Pomoc w higienie osobistej

Wiele opiekunek osób starszych zajmujących się mężczyznami czuje duży dyskomfort, gdy trzeba pomagać w higienie osobistej. Bez względu na wiek osoby płci męskiej pojawiać się mogą reakcje organizmu, które kojarzą się ze sferą seksualną. Jest to dla opiekunek bardzo niezręczne. Bywają również sytuacje, w których podopieczny z demencją składa opiekunce niemoralną propozycję, myląc ją ze swoją żoną. W takich przypadkach opiekunki z doświadczeniem potrafią ze spokojem odmówić lub zostawiają podopiecznego na chwilę w samotności, by ochłonął. Dla opiekunek, które zetknęły się z taką reakcją po raz pierwszy może to być dość kłopotliwe. Należy jednak pamiętać, że za takie zachowania u podopiecznych często odpowiedzialne są procesy otępienne charakterystyczne dla wieku starczego. Bardzo duże znaczenie ma więc opanowanie oraz unikanie brania wszystkiego do siebie. Do opieki nad starszym mężczyzną należy podchodzić swobodnie, a wszelkie niepożądane zachowania traktować z dystansem.

Pomoc w poruszaniu się podopiecznego

Dla wielu opiekunek siła fizyczna, jaką trzeba włożyć w opiekę nad osobą starszą, a tym bardziej nad mężczyzną, jest sporym wyzwaniem. Panowie z reguły ważą więcej i są wyżsi, dlatego pomoc przy wstawaniu z łóżka, przesiadaniu się, czy też chodzeniu może być uciążliwa. Bez stosowania pomocnych technik transferu opieka nad starszym mężczyzną może być dla opiekunki w pewnym stopniu niebezpieczna. Przed podjęciem opieki należy ocenić własne możliwości i zastanowić się, czy takie czynności nie będą stanowić zbyt dużego obciążenia.