Siedzący tryb życia nie jest zdrowy dla ludzi na każdym etapie życia. Dlatego szczególnie polecane jest uprawianie sportów, nieważne w jakim wieku jesteśmy. Dla każdego znajdzie się odpowiednia aktywność fizyczna.

Sporty dla osób starszych

Osoba aktywna fizycznie to osoba zdrowsza, która ma lepszą odporność. Uprawianie sportów wpływa dobrze na stawy poprawiając ich ruchomość oraz dobrze wpływa na kręgosłup człowieka. Utrata pełnej sprawności fizycznej może doprowadzić nawet do problemów ze zwykłymi codziennymi czynnościami oraz może być przyczyną stanów depresyjnych. Dlatego niezależnie od wieku człowiek nie powinien rezygnować z różnych form aktywności fizycznej. Nawet senior może znaleźć sport odpowiedni dla siebie.
Oto kilka dziedzin, które mogą zrelaksować osobę straszą oraz pomóc w jej chorobie ale na pewno nie zaszkodzić.

Dyscypliny dla seniora

Różne ośrodki sportowe organizują zajęcia specjalnie z myślą o osobach starszych. Jedną z aktywności fizycznych proponowanych przez takie ośrodki jest joga dla seniora. Jak wiadomo w pewnym wieku zmniejsza się ruchomość stawów, a wraz z tym występują ich bóle. W późniejszych etapach może dojść do zapalenia stawów oraz ich sztywnienia. Joga jest dobrym rozwiązaniem, aby temu zapobiec lub złagodzić objawy, ponieważ nie przeciąża ona stawów, a wręcz przeciwnie – nawet je usprawnia. Treningi jogi powinny być dopasowane indywidualnie do osoby starszej oraz jej możliwości (można poszukać takich ofert w klubach sportowych), są też jednak organizowane specjalne zajęcia dla seniorów, w których może odnaleźć się każda osoba starsza. W jodze nie trzeba wykonywać wszystkich pozycji, niektóre nie są odpowiednie dla osób w podeszłym wieku. Jednak jest ona przede wszystkim dobra na odstresowanie, rozluźnia mięśnie, poprawia koordynację oraz krążenie oddechowe nawet przy wykonywaniu prostych figur.

Na basenach można dowiadywać się o prowadzone zajęcia aqua aerobiku dla seniorów. Ćwiczenia prowadzone w wodzie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych, angażują one prawie wszystkie mięśnie, nie przeciążając przy tym organizmu. Woda dobrze wpływa na kondycję stawów, dlatego w przeciwieństwie do zwykłego aerobiku ryzyko przeciążenia ich jest znacznie mniejsze.

Nordic walking

Sportem szczególnie chętnie wybieranym przez seniorów jest nordic walking – inaczej mówiąc marsz z kijkami. Jest to sport, który tak jak poprzednie nie obciąża stawów i mięśni, a tempo i częstotliwość można dopasować indywidualnie do własnej kondycji. „Marsz skandynawski” można uprawiać w każdym wieku, o każdej porze roku oraz praktycznie w każdym miejscu. W górach, lesie lub parku. Niemcy są obecnie zaraz po Finlandii i Norwegii jednym z największych ośrodków nordic walking w Europie.

Sport ten zaleca się osobom starszym, po przebytych kontuzjach, złamaniach, które nie mogą pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia, jest on znakomitym zastępcą joggingu. Spacer z kijkami znakomicie angażuje do pracy wszystkie partie naszego ciała. Dyscypliny tej nie mogą się podjąć osoby, które mają zalecone przez lekarza ograniczone poruszanie się, oraz z urazami ortopedycznymi, a także chorobami przewlekłymi będącymi przyczynami do przeciwwskazań w uprawianiu nordic walking. W sporcie tym główną rolę odgrywają kijki, ponieważ to one pomagają utrzymać równowagę oraz zapobiegają nadwyrężaniu stawów, dlatego ważne jest aby zostały one odpowiednio dobrane. Powinny one być lekkie i odpowiednio dobrane pod względem długości. Odpowiednią długość kijów do naszego wzrostu może pomóc dobrać sprzedawca w sklepie.

Jak zachęcić seniora do uprawiania sportu?

Przy zachęcaniu seniora do uprawiania sportów ważna jest przede wszystkim motywacja. Często jest tak, że osoba starsza nie chce sama wyjść na basen lub do parku, dlatego warto jest zorganizować towarzystwo dla naszego seniora i wyjść wspólnie z nim, np. z kijkami do parku.

Podsumowując: sport u osób starszych nie jest zabroniony, a wręcz przeciwnie, jest on nawet wskazany. Aktywność fizyczna może przynieść wiele zalet w życiu seniora. Poprawić jego kondycję, stan stawów oraz siłę mięśni. Daje satysfakcję i zmniejsza ryzyko popadnięcia w depresję, wspomaga koordynację ruchową, a także zapobiega nadwadze.