Stres uczestniczy w życiu każdego człowieka podczas codziennego funkcjonowania. Wywołać go może każda nowa sytuacja lub nowe powierzone zadanie. Patrząc na realia współczesnego życia nie można żyć bez stresu. Towarzyszy nam on w każdym aspekcie życia: w pracy, w szkole, w domu, w obecności rodziny. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje stresu: stres pozytywny oraz stres negatywny. Pozytywny mobilizuje do działania, dodaje energię oraz pomaga pokonać strach. Negatywny powoduje apatię, niezdolność do racjonalnego działania, a nawet może wywołać dolegliwości fizyczne.

Stres i jego przyczyny

Rodzaj stresu, jaki nam towarzyszy, zależy od typu osobowości człowieka, jego cech charakteru/psychiki oraz od doświadczeń życiowych, a także sytuacji w jakiej się obecnie znajduje. Z negatywnymi skutkami stresu należy walczyć, ponieważ zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Długotrwały stres zmniejsza siły odpornościowe organizmu, może spowodować nadmierne łakomstwo lub przeciwnie – brak apetytu. Towarzyszą często temu bóle głowy, kręgosłupa a także niepokój, pesymizm, uczucie złości lub nadpobudliwość. Długotrwałe zmęczenie spowodowane jest nadmierną ilością pracy, zbyt długim wysileniem mózgu, może nastąpić gdy stawiamy zbyt wygórowane oczekiwania dla naszego organizmu.

Co powoduje stres?

Wśród głównych przyczyn powodujących stres wyróżnia się najczęściej:
Środowisko pracy – jest jednym z najczęstszych przyczyn wywołujących stres. Powodować go może: presja szefa, czasu, dotrzymanie wyznaczonych terminów, dążenie do perfekcjonizmu.
Środowisko szkolne – wśród młodych ludzi coraz częściej występuje poczucie stresu, powodują to egzaminy, presja wywierana przez rodziców i nauczycieli związana z ocenami, brak akceptacji ze strony rówieśników oraz agresja przejawiająca się coraz częściej wśród młodzieży.
Środowisko rodzinne – kłótnie między członkami rodziny, z partnerem, z rodzicami, śmierć bliskiej osoby, presja stworzenia idealnej rodziny.
Środowisko życia – życie w ciągłym pośpiechu, brak czasu na regenerację, korki na ulicach, kolejki w sklepach, hałas i problemy z załatwianiem spraw w urzędach.
Przyczyny psychologiczne – chęć sprostania wszystkim naszym aspiracjom, ciągłe podnoszenie poprzeczki i dążenie do perfekcjonizmu, niska samoocena.
Stres biologiczny – może występować w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

Stres powodują także zaburzenia rytmu dobowego. Nasz organizm najlepiej funkcjonuje między godziną 12 a 21 a najgorzej między 3 a 6 nad ranem. Jeśli dojdzie do takiego zaburzenia, pojawia się stres i różne reakcje z nim związane, np. problemy z koncentracją, podzielnością uwagi oraz ogólną sprawnością umysłową.
Stresu nie można uniknąć, jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Umiejętność radzenia sobie ze stresem oznacza dążenie do znalezienia równowagi między postawionymi wymaganiami a realiami stopnia naszego wykonania ich oraz odnalezienie takiego poziomu funkcjonowania, który będzie mógł zwiększać naszą energię oraz motywację do działania.

W jaki sposób radzić sobie ze stresem?

Jest kilka czynności, które mogą złagodzić objawy stresu. Po pierwsze należy zastanowić się, jakie czynniki stresujące możemy wyeliminować z naszego życia, a jakie chociaż w pewnym stopniu ograniczyć. Można rozpisać na kartce plan, w którym odnajdziemy sposoby na zniwelowanie stresu. Na przykład: chodząc na zakupy do supermarketu irytują mnie długie kolejki do kasy, dlatego mogę zacząć chodzić do osiedlowego sklepiku, gdzie będzie na pewno mniej osób.

Ważna jest akceptacja siebie, należy przestać stawiać sobie wymagania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać: robię to co umiem i na ile to potrafię, szlifując to, dojdę do perfekcji. Jednak na chwilę obecną nie wykonam tego lepiej. Przy niwelowaniu objawów stresu dobry jest relaks, np. odprężająca kąpiel w wannie z ogromną ilością piany, masaż od ukochanej osoby, wyjście do kina, teatru ze znajomymi lub wieczór z dobrą książką lub filmem.

Kiedy jesteśmy zestresowani, oddychamy bardzo szybko i płytko. Krew dostaje wtedy mniej tlenu, a organizm mniej energii. Dlatego należy zadbać o to, aby wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami, ponieważ prawidłowy oddech to również ukojenie nerwów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ruch. Dlatego uprawiaj sporty zespołowe, biegaj, poranna gimnastyka może okazać się świetnym sposobem na spędzenie poranka, a także dobrym zastrzykiem energii na cały dzień. Także odpowiednia dieta pomaga walczyć ze stresem. Jedz produkty bogate w magnez, ponieważ czynią one system nerwowy bardziej zrównoważonym. Dużą ilość magnezu posiada na przykład gorzka czekolada.

Podsumowując: stresu nie da się całkowicie wyeliminować z życia. Może on wpływać na jednych pozytywnie, a na drugich negatywnie. Jednak istnieje kilka sposobów na walkę ze stresem negatywnym, które pomogą nam przetrwać i ustabilizować życie psychiczne.