Wszystkim Polakom 1 listopada kojarzy się z odwiedzaniem grobów naszych bliskich oraz wspominaniem ich. Czy 1 listopada wszędzie wygląda tak samo? Jak ten dzień obchodzony jest w Niemczech i na co warto się przygotować, gdy się tam wybieramy? Zwyczajów związanych ze świętem obchodzonym na początku listopada może być wiele i niekoniecznie będą one wyglądać tak jak w Polsce. Dowiedzmy się nieco więcej o tym jak czas ten wygląda za zachodnią granicą.

W Polsce potocznie 1 listopada nazywamy Świętem Zmarłych, chociaż faktycznie jest to Wszystkich Świętych. Dniem pamięci o zmarłych jest 2 listopada, czyli Zaduszki. Z czasem jednak różne czynniki historyczne oraz fakt, że 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy sprawiły, że świętujemy dzień wcześniej.

Jak wygląda Wszystkich Świętych w Niemczech?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przede wszystkim sprawdzić z jakimi wyznaniami do czynienia mamy w tamtym regionie. Otóż w Niemczech zdecydowaną większość stanowią chrześcijanie, jednak zupełnie inaczej niż w Polsce, nie przeważa tam odłam rzymskokatolicki. Największymi grupami wyznaniowymi, które liczą po około 30% ludności całego państwa, są protestanci oraz katolicy i to głównie oni determinują przebieg wszystkich większych świąt. W Niemczech spotyka się wiele innych wyznań, pomiędzy które podzielona jest pozostała część społeczeństwa, jednak nie mają one wpływu na organizację kalendarza świąt. W poszczególnych landach święto przypadające na 1 listopada obchodzi się nieco inaczej. Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen) przykuwa najwięcej uwagi w landach południowych i zachodnich, które są zdominowane przez katolicyzm. Nie wszędzie jednak dzień ten odgrywa dużą rolę, a na dodatek nie wszędzie jest on dniem wolnym od pracy. Na to liczyć można jedynie w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Saary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. W innych częściach Niemiec w dniu 1 listopada życie toczy się tak jak każdego innego dnia.

W landach obchodzących Wszystkich Świętych dzień ten jest dniem zadumy, wyciszenia i oddawania szacunku zmarłym. Niewskazane są wtedy huczne zabawy, głośna muzyka, czy zrzeszające wiele osób imprezy i z tego powodu często dzień ten nazywany jest tam „cichym dniem”.

Polacy czy Niemcy – kto obchodzi Wszystkich Świętych bardziej spektakularnie?

W Polsce obchody dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego to czas, w którym na cmentarzach zobaczyć można prawdziwe tłumy. W tym czasie niemal wszyscy Polacy wyruszają ze zniczami na groby bliskich, co skutkuje często ogromnymi utrudnieniami w ruchu. Przechadzając się 1 listopada po ulicach naszych miast od razu można zauważyć, że jest to dzień szczególny, wolny od pracy oraz przeznaczony na zadumę. Czy tak samo jest w Niemczech?

U naszych zachodnich sąsiadów w dniu 1 listopada nie zobaczymy na ulicach tłumów. Z jednej strony wpływa na to fakt, że nie wszędzie jest to dzień wolny od pracy oraz nie wszędzie większością są katolicy, jednak nie są to jedyne powody pustek na cmentarzach. Niemcy po prostu nie mają w zwyczaju tłumnie odwiedzać cmentarzy w tym dniu. Niektórzy z nich wybierają się oczywiście na groby bliskich, by przyozdobić je świeczkami i kwiatami oraz wspomnieć zmarłych, jednak nie jest to dla nich utarta tradycja. Przechadzając się 1 listopada po niemieckich cmentarzach z pewnością nie dostrzeżemy na nich tłumów, lecz raczej pojedyncze rodziny odwiedzające poszczególne nagrobki.

W Polsce, z racji powszechności dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, odczuwa się wręcz obowiązek, by w tym dniu groby zmarłych były odpowiednio przygotowane, czyste oraz pięknie ubrane. Często wynika to też z chęci dobrego zaprezentowania się przed innymi osobami. Niemcy z kolei nie czują takiej potrzeby, ponieważ w państwie tym opieka nad cmentarzami jest znacznie bardziej rozwinięta – specjalne firmy dbają o czystość całego miejsca oraz poszczególnych nagrobków, więc właściwie nie ma potrzeby, by planować dodatkowe porządki.

Co ciekawe, w Niemczech można spotkać się z tradycjami, jakich w Polsce nie spotkamy. W południowej części kraju, gdzie Wszystkich Świętych obchodzi się najwidoczniej, w wielu domach spotkać można w tym czasie struclę, czyli ciasto drożdżowe z wyglądu przypominające warkocz.

Nowe tradycje związane z dniem Wszystkich Świętych, które widoczne są w Niemczech

Poszczególne odłamy religijne wspominają zmarłych w różnych dniach i w różny sposób obchodzą związane z tym święta. Co ciekawe, z roku na rok coraz popularniejsze staje się w Niemczech amerykańskie Halloween, którego obchody przypadają na 31 października. Świętowanie tego dnia, a właściwie nocy z 31 października na 1 listopada, widoczne jest we wszystkich landach. Społeczeństwo coraz chętniej organizuje halloweenowe imprezy, a dzieci przechadzają się od domu do domu przebrane w najróżniejsze straszne stroje. Co roku w Darmstadt odbywa się nawet specjalny spektakl „Halloween Festival auf Burg Frankenstein”, który podziwiają tysiące osób.