Osoby w podeszłym wieku często borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Do tego okresu życia przypisane są różne schorzenia i dolegliwości i występują one niemal u każdej starszej osoby. Mnóstwo chorób pojawia się dlatego że seniorzy mają obniżoną sprawność fizyczną oraz odporność i ich organizmy nie są już w stanie obronić się przed zarazkami tak samo jak w przypadku osoby młodej. Starsi ludzie bardzo często na stałe przyjmują wiele leków, które działają przeciwbólowo oraz niwelują nieprzyjemne dolegliwości, a zadaniem opiekuna jest oczywiście kontrolowanie takiego leczenia.

Oprócz stosowania kuracji domowych i zażywania odpowiednich środków, seniorzy zazwyczaj muszą także regularnie odwiedzać lekarzy. Takie wizyty są konieczne nie tylko w przypadku konkretnej choroby, ale również w ramach kontroli ogólnego stanu zdrowia, o który u seniorów należy dbać ze szczególną uwagą. Opiekun powinien więc wiedzieć, jak zorganizować taką wizytę, pilnować terminu oraz zadbać o jej komfortowy przebieg.

Wizyta seniora u lekarza – przygotowanie

Jeśli termin wizyty seniora u lekarza jest już ustalony, opiekun powinien pilnować, by o nim nie zapomnieć. Senior bardzo łatwo może go przeoczyć, dlatego najlepiej zapisać sobie konkretną datę w kalendarzu i umieścić go w widocznym miejscu. W dniu wizyty warto zadbać przede wszystkim o to, by osobę starszą odpowiednio do niej przygotować. Należy zatroszczyć się tutaj o kwestie higieny oraz odpowiedniego stroju, ale także poinformować seniora, gdzie się wybieramy i w jakim celu. Najlepiej będzie przed wyjściem przeprowadzić z nim rozmowę i wypytać o dolegliwości, ponieważ taka wiedza często przyda się nam w gabinecie lekarskim. Seniorowi może się zdarzyć, że zapomni powiedzieć o istotnych szczegółach, dlatego powinien tego dopilnować opiekun. Musi on także zadbać o to, by zabrać do lekarza wszelkie niezbędne dokumenty oraz sporządzić listę aktualnie przyjmowanych przez seniora leków i przekazać ją lekarzowi. Dzięki temu specjalista będzie posiadał kompletną wiedzę i z łatwością ustali odpowiednie dla seniora leczenie, które nie spowoduje żadnych skutków ubocznych, jakie mogłyby powstać za sprawą nieodpowiedniego połączenia pewnych leków.

Senior u lekarza czy wizyta lekarska w domu seniora? Na co się zdecydować?

Bardzo często mamy możliwość, by zamówić wizytę lekarską do domu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które doświadczają dużych problemów z poruszaniem się lub na stałe przebywają w pozycji leżącej z powodu poważnych chorób. Takiego schorowanego seniora ciężko byłoby zabrać do przychodni, a nawet mogłoby to być dla niego niebezpieczne, warto więc zorganizować spotkanie ze specjalistą w domu. Jeśli jednak starsza osoba jest sprawna fizycznie i jej stan zdrowia pozwala na bezproblemowe wyjścia, wizytę lekarską należy umówić w tradycyjny sposób. Będzie to dla starszej osoby korzystne z wielu przyczyn, a jedną z nich jest chociażby możliwość urozmaicenia codzienności. Wspólne wyjście do lekarza będzie dla niego pewną formą rozrywki, a ponadto dostarczy mu nieco pewności siebie. Starsze osoby często czują się zakłopotane i poirytowane ograniczeniami, jakie nakłada na nie ich wiek, dlatego warto pokazać im, że są w stanie sprostać wielu zadaniom i w różnych sytuacjach poradzą sobie tak samo dobrze jak jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Może to znacznie poprawić ich samopoczucie.

Rola opiekuna w dbaniu o zdrowie seniora

Obecność opiekuna podczas wizyty lekarskiej jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewni to odpowiedni jej przebieg. Starszym osobom często zdarza się o czymś zapomnieć lub nie dosłyszeć informacji dotyczących zaleceń lub dawkowania leków, jakie przekazuje im specjalista. Opiekun powinien więc czuwać, by wszystko było jasne i zostało zanotowane, dzięki czemu nie dojdzie do niewłaściwej kuracji ani nieprawidłowego podania leków. W dbaniu o zdrowie seniora jednymi z najważniejszych rzeczy są systematyczność oraz dobra organizacja. Warto zatroszczyć się o to, by lekarstwa przechowywane były w bezpiecznym miejscu, a najlepiej jest umieścić je w specjalnym pojemniku z oznaczeniami dotyczącymi dawkowania. Oprócz tego należy także kontrolować, czy senior stosuje odpowiednią dietę i aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami lekarza. Rola opiekuna w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia osoby starszej jest nieoceniona. Warto zapoznać się z naszym Poradnikiem dla opiekunek osób starszych – to źródło nieocenionej wiedzy także dla osób, które już pracują w zawodzie.