Alkohol to jedna z używek, która znana jest na świecie od wielu lat. Spożywanie różnego rodzaju trunków towarzyszy mnóstwu okazji, takich jak rodzinne spotkania, wyjścia z przyjaciółmi lub innego rodzaju imprezy i często alkohol jest właściwie ich podstawą. Picie alkoholu sprawia, że stajemy się rozluźnieni, poprawia nam się humor i zabawa jest znacznie lepsza. Najczęściej pijemy go więc dla kurażu oraz aby zapewnić sobie przyjemny, wesoły czas. Bywa jednak i tak, że po alkohol sięgamy jak po antidotum na życiowe problemy i próbujemy dzięki niemu zapomnieć o stresujących sytuacjach lub „znieczulić się”. O ile z alkoholi wysokoprocentowych korzystamy z umiarem i nie są one stałym elementem naszego życia, nie mamy powodu do obaw. Jeśli jednak picie alkoholu ma miejsce bardzo często, a jego ilości są zdecydowanie za duże, może to prowadzić do poważnych problemów.

Działanie alkoholu na organizm

Alkohol działa na całe ciało spożywającej go osoby. Zaburza on pracę właściwie wszystkich narządów i w zależności od ilości oraz częstotliwości jego przyjmowania, skutki mogą być różne. Chorobotwórcze działanie alkoholu zaobserwować można w przypadku wszystkich układów znajdujących się w ciele człowieka, a następują one tym szybciej, im więcej dostarcza się go do organizmu. Okazjonalne picie alkoholu zwykle nie bywa od razu tragiczne w skutkach, jednak warto wiedzieć, że spożywanie takich substancji to dobrowolne zatruwanie własnego ciała. Alkohol jest substancją toksyczną, która niemal natychmiast wchodzi w reakcję z substancjami fizjologicznymi organizmu.

W trakcie jednorazowego spożycia alkoholu zaobserwować można kolejno następujące objawy (pogarszające się wraz ze wzrostem ilości alkoholu we krwi):

 • zaburzenia równowagi, euforia, nieostre widzenie;
 • zaburzenia sprawności ruchowej, obniżenie refleksu;
 • zaburzenia równowagi, przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia, problem z koordynacją ruchową;
 • zaburzenia mowy, spowolnienie, utrata kontroli nad zachowaniem;
 • spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych, utrata kontroli nad ciałem;
 • śpiączka, zaburzenia ośrodka oddechowego oraz naczyniowo-ruchowego, porażenie alkoholowe.

Zbyt regularne i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do chorób takich, jak zapalenie błon śluzowych, stany zapalne trzustki, marskość wątroby, zapalenie płuc, gruźlica, upośledzenie układu nerwowego i odpornościowego oraz rak.

Zaczyna się niewinnie, a kończy tragicznie – alkoholizm

Choroby będące skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu zwykle pojawiają się u osób, które od tej substancji po prostu się uzależniły. Tak zwany alkoholizm uznawany jest za jedną z chorób, które dotykają dużej ilości osób i mogą pojawić się w różnym wieku i w różnych grupach społecznych. Każdy może mieć oczywiście większe lub mniejsze predyspozycje do tego, by ulec nałogowi, jednak gdy już się on pojawi, leczenie może być bardzo czasochłonne i nie zawsze skuteczne. Choroba alkoholowa to przewlekłe schorzenie, które poza powikłaniami związanymi ze zdrowiem, niesie ze sobą także bardzo niebezpieczne problemy psychiczne i często wpływa nie tylko na chorego, lecz na jego całą rodzinę. Alkoholizm degraduje człowieka i bez odpowiedniej pomocy kończy się śmiercią – czy to na skutek kłopotów ze zdrowiem, czy też w wyniku destrukcyjnych działań osoby chorej.

Osoba uzależniona od alkoholu zwykle sama (bardziej lub mniej świadomie) podejmuje działania, które niszczą życie jej oraz jej rodziny. Utrata pracy i środków do życia, zerwanie kontaktu ze znajomymi, odwrócenie się od bliskich oraz zachowanie, które ich krzywdzi są na porządku dziennym. W zależności od stadium uzależnienia, odpowiednie mogą być różne formy pomocy, jednak właściwie nigdy nie można wierzyć, że alkoholik sam poradzi sobie z problemem. Choroba alkoholowa może przez długi czas pozostawać niezauważana i objawiać się bardzo łagodnie, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy.

Skąd wiadomo, że dzieje się coś złego i jak można pomóc uzależnionej osobie?

W zdiagnozowaniu uzależnienia od alkoholu pomóc może jedynie odpowiedni specjalista, jednak należy wiedzieć kiedy trzeba koniecznie się do niego zgłosić.

Objawy uzależnienia:

 • częstsze spożywanie alkoholu;
 • zmiana celu picia, tłumaczenie konieczności spożycia alkoholu problemami lub potrzebą rozluźnienia się, usprawiedliwianie się przed samym sobą;
 • alkohol spożywany w większych ilościach, częste incydenty upojenia;
 • ciągi alkoholowe – spożywanie alkoholu kilka dni pod rząd;
 • picie alkoholu w celu zmniejszenia objawów „kaca”;
 • pojawianie się luk w pamięci związanych z sytuacjami spożywania alkoholu;
 • sygnały od bliskich i znajomych, że coś jest nie tak – ignorowanie ich;
 • spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach i sytuacjach, na przykład podczas jazdy samochodem.

W leczeniu choroby alkoholowej pomoże jedynie odpowiednio dobrana terapia oraz wizyta u specjalisty. Problemów związanych z piciem nigdy nie wolno lekceważyć lub tuszować. Wręcz przeciwnie – trzeba aktywnie szukać pomocy. Widząc, że bliska nam osoba może mieć problem z alkoholem, należy natychmiast reagować, nawet jeśli będzie to skutkować odrzuceniem lub opryskliwością. Uzależniona osoba dla kolejnego kieliszka jest w stanie kłamać, mówić przykre rzeczy, a nawet całkowicie zerwać kontakt z rodziną.