Saara - informacje ogólne

Kraj związkowy położony w zachodniej części Niemiec, jego stolicą jest miasto Saarbrücken. Znajduje się na obszarze Średniogórza Niemieckiego i obejmuje południowy skraj gór Hunsrück oraz zachodnią część pogórza Pfälzer Bergland. Pod względem powierzchni jest to najmniejszy z landów. Większość ludzi i przemysłu skupia się w Zagłębiu Saary. Saara jest krajem bardzo gęsto zaludnionym (422 mieszk. na km2), silnie zurbanizowanym (ponad 90% ludności mieszka w miastach) i uprzemysłowionym. Kraj ten nie jest nastawiony na turystykę, największe dochody pochodzą z przemysłu motoryzacyjnego. Produkuje się tutaj między innymi samochody marki Ford. Następna ważna część tutejszej gospodarki to przemysł hutniczy żelaza i stali, spowodowane jest to ulokowaniem złóż takich jak ruda żelaza oraz pokłady węgla kamiennego. Hutnictwo pozostawiło po sobie ciekawą atrakcję - Völklinger Hütte, zaliczaną do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na trzecim miejscu jest górnictwo węgla kamiennego, choć czynne są tylko dwie kopalnie. Warto również zwrócić uwagę na działający na światową skalę koncern porcelany Villeroy & Boch. Saara może poszczycić się najbardziej rozwiniętą infrastrukturą drogową w Niemczech, a także siecią wodnych połączeń śródlądowych, sięgających aż do największych portów morskich Europy. Przez Saarę przebiega jedna z najważniejszych autostrad łączących Niemcy z Francją.

Saarbrucken - stolica Saary

Charakterystyka stolicy

Stolicą landu jest miasto Saarbrücken położone nad rzeką Saarą. Po raz pierwszy zostało wspomniane przez cesarza Ottona III w roku 999. Od 1353 roku do czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej w mieście panowali książęta Nassau. Od wyniszczającej wojny trzydziestoletniej w XVII wieku i wojny Austrii z Francją w 1677 roku znajdowało się pod kontrolą francuską, co doprowadziło do włączenia miasta i regionu do Francji w latach 1680-1697. W 1815 roku Saarbrücken zostało wcielone do Nadrenii. W traktacie wersalskim w 1919 roku oddano je pod kontrolę Ligi Narodów, a Francja jako rekompensatę zniszczenia własnych kopalń przez Niemców otrzymała na 15 lat kopalnie w Zagłębiu Saary. W 1935 roku odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy wybrali przyłączenie regionu do Niemiec. W dniu 5 października 1944 roku miasto zostało potężnie zbombardowane. Ponownie miało to miejsce 13 stycznia 1945 roku. Po II wojnie światowej Saarbrücken znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej, a w 1947 roku został utworzony Protektorat Saary. Polityczne zjednoczenie z Republiką Federalną Niemiec nastąpiło 1 stycznia 1957 roku.

W mieście czas płynie niespiesznie i leniwie, pełno tu uroczych uliczek i zaułków oraz parków, gdzie można odpoczywać całym rodzinami. Do najwspanialszych zabytków wybudowanych przez znanego budowniczego Friedricha Joachima Stengla należą przepiękny pałac i Plac Zamkowy (Schlossplatz). Z murów pałacu rozciąga się niezapomniany widok na miasto. Kolejnym sztandarowym dziełem architekta jest Kościół imienia świętego Ludwika (Ludwigskirche). Uchodzi on za najwierniejszą kopie stylu barokowego oraz za najpiękniejszy kościół ewangelicki w Niemczech. Trzecia ważna budowla to Kościół imienia świetego Jana (Kirche St. Johann), został on wyniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Innymi zabytkami wartymi uwagi są neogotycki ratusz oraz budynek Dyrekcji Kopalni (Bergwerksdirektion), której twórcami byli Walter Gropius i Heino Schmieden. Głównym punktem Saarbrücken jest bez wątpienia Rynek imienia świętego Jana, idealny do spacerów i spokojnego kontemplowania otoczenia. Atrakcją na deptaku, którą trzeba koniecznie zobaczyć, jest studnia - również dzieło Stengla. Niedaleko rynku znajduje się ciekawy kościół kolegiacki z XIII wieku. Kto chciałby poznać historię przemysłu, powinien się udać do huty Völklinger Hütte, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będącej jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Do tego miasta spokojnie mogą przyjeżdżać miłośnicy sztuki i kultury, albowiem znaleźć można tu spory asortyment tego typu atrakcji. Znajduje się tutaj Galeria Nowoczesna (Moderne Galerie) z dziełami takich twórców jak: Rodin, Matisse, Liebermann, Picasso, Ernst, Kirchner, Feininger czy Franza Marca. W Staatstheater można oglądać wiele występów muzycznych i baletowych oraz inscenizacji teatralnych. Co roku w czerwcu odbywa się tutaj niemiecko-francuski festiwal Perspectives, który prezentuje nowe formy współczesnego teatru oraz taniec, cyrk i piosenkę francuską oraz festiwal organizowany wspólnie przez regiony Saarland, Nadrenia-Palatynat, Lotaryngia i Luksemburg, poświęcony za każdym razem kulturze muzycznej innego kraju europejskiego. Kto chciałby się zrelaksować i popodziwiać zielone krajobrazy, ten powinien się udać do ogrodów pałacowych (Deutsch-Französischer Garten) lub przysiąść nad brzegiem rzeki Saary.

Oferty pracy

Praca w regionie Saary wiąże się z przemysłem motoryzacyjnym, ale nie tylko. Pracę znajdą tu inżynierowie, budowlańcy, elektrycy i specjaliści informatyczni. Część osób może znaleźć zatrudnienie w branży turystycznej – w restauracjach czy hotelach. Najważniejszym wymaganiem jest znajomość języka niemieckiego, a w niektórych rodzajach pracy na pewno przyda się także język francuski, ze względu na bliskie sąsiedztwo Francji i dużą liczbę turystów z tego kraju.

Saara to także region, w którym potrzebne są opiekunki osób starszych. Oprócz znajomości języka niemieckiego, kandydatkom przyda się również posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B. Od opiekunów seniorów wymaga się przede wszystkim sumienności i uczciwości. Dzięki agencji ProSenior jest możliwe bezpieczne i legalne zarobienie nawet 1300 euro netto miesięcznie. Najwyższe stawki otrzymują jednak tylko opiekunki z dużym doświadczeniem. Niemniej praca za granicą to oferta warta przemyślenia dla osób znających język niemiecki i to zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech w regionie Saara? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!

Formularz kontaktowy

Wypełnij. Wyślij. Oddzwonimy!
Zgoda rekrutacyjna:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów obecnie prowadzonych rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin


2) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w przyszłych rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin .


Zgoda marketingowa:

1) Wyrażam zgodę na używanie przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

2) Wyrażam zgodę na otrzymywanie od spółek Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) na wskazany przez mnie adres e-mail informacji handlowej rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.