Turyngia - informacje ogólne

Jeden z krajów związkowych w Niemczech. Stolicą landu jest miasto Erfurt. Turyngia charakteryzuje się niezwykłym bogactwem krajobrazu, niezliczoną rzeszą romantycznych zamków i pałaców oraz różnorodnością architektoniczną i kulturową. Land ten z powodzeniem łączy historię z nowoczesnością. Jedno z najsłynniejszych miast tego obszaru Weimar w 1999 roku zostało Europejską Stolicą Kultury. Do tego miasta co roku przyciągają turystów pomniki Goethego i Schillera przed Teatrem Narodowym oraz 16 innych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Natomiast w Erfurcie do ciekawostek możemy zaliczyć zachowaną w całości i zamieszkałą ulicę na moście łączącym brzegi rzeki Gery - Krämerbrücke oraz wystawę ogrodniczą ega. Muzea, teatry, sale koncertowe świadczą o tym, że przed laty na tym obszarze działali tak wybitni ludzie jak wspomniani wcześniej Goethe i Schiller oraz Bach czy malarze Łukasz Cranach i Otto Dix. Najbardziej znanym zamkiem w Turyngii jest zamek Warturb od 1999 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Land ten sprzyja wędrowcom, posiada 16 000 km oznakowanych tras wędrownych i 70 obiektów noclegowych najwyższej klasy we wszystkich regionach leśnych Turyngii. Amatorzy jazdy rowerowej, nordic walkingu, kolarstwa górskiego oraz sportów wodnych znajdą tu swoje miejsce tak samo jak miłośnicy białego szaleństwa. Bowiem czyste, mroźne powietrze i górskie ośnieżone szczyty pozwalają na uprawianie narciarskich wędrówek oraz narciarstwa zjazdowego. Warto również zwiedzić Park Narodowy Hainich. Natomiast po dniu pełnym wrażeń najlepiej zrelaksować się w jednym z 19 kurortów z odnową biologiczną.

Erfurt - stolica Turyngii

Charakterystyka stolicy

Stolicą landu jest miasto Erfurt. Miasto posiada prawa powiatu, położone jest w centralnej części Niemiec. Erfurt jest miastem o bogatej historii. Miasto zostało założone w 742 roku a jego lokacja związana jest z arcybiskupami Moguncji. W mieście dominują kościoły, katedry i kaplice. Do najważniejszych zaliczana jest Katedra Mariacka i Kościół św. Sewera, który należy do najwybitniejszych gotyckich zespołów architektonicznych w Europie. We wnętrzu katedry ogromne wrażenie robią między innymi okna w prezbiterium, o wysokości 18 metrów, tworzące wspaniały ciąg wielobarwnych witraży. Wspaniały jest także dzwon „Gloriosa”, największy średniowieczny dzwon na świecie. W zabytkowym centrum miasta warto zwrócić uwagę na odrestaurowane domy z muru pruskiego oraz renesansowe kamienice. Klasztor augustianów, w którym Marcin Luther spędził pięć lat swojego życia, kościół dominikanów czy obiekty fortyfikacyjne cytadeli Petersberg to wspaniałe przykłady średniowiecznej i nowożytnej sztuki budowlanej. Należy do nich także najstarsza zachowana w całości synagoga w Europie. Dziś mieści się w jej wnętrzu muzeum historii judaizmu. W 2007 roku w pobliżu muzeum odnaleziono żydowską łaźnię rytualną, którą następnie włączono w skład muzeum. Oprócz licznych kościołów i katedr w mieście znajduje się także wiele mostów - jest ich aż 142. Najsłynniejszym z nich jest most Krämerbrücke, najdłuższy, zabudowany domami i zamieszkały most w Europie. Możemy tu znaleźć wiele uroczych kawiarenek, galerii, winiarni, sklepów muzycznych, antykwariatów, zakładów rzemieślniczych. Z wydarzeń kulturalnych do najbardziej znanych zaliczamy święto Krämerbrückenfest, najpopularniejszy festiwal staromiejski w Turyngii. W uliczkach wokół mostu każdego roku możemy doświadczyć średniowiecznej atmosfery, a sprzyjają jej dawna sztuka rękodzieła i minnesang, kuglarstwo oraz handel obwoźny. Podczas święta Petersbergfest na starówce odbywają się wielkie inscenizacje historyczne. Organizowany wiosną erfurcki jarmark garncarski oferuje prawdziwe klejnoty ceramiczne, latem ożywa jarmark kwiatowo-ogrodowy a jesienią na rynku są prezentowane owoce, warzywa, miody i inne artykuły z tutejszych upraw. W dniu 10 listopada po ulicach i uliczkach wędruje pochód śpiewających dzieci z lampionami, by na placu Martinimarkt oddać hołd świętemu Marcinowi oraz przypomnieć jego wielkiego imiennika – reformatora Marcina Lutra. A w czasie adwentu rozpoczyna się jarmark bożonarodzeniowy. Kto woli obcować ze sztuką w trochę inny sposób, może się wybrać do jednego z licznych muzeów: Muzeum Sztuki Ludowej Turyngii, muzeum sztuki Angermuseum, Muzeum Miejskiego, mieszczącego się w „Haus zum Stockfisch", jednym z najbardziej reprezentatywnych obiektów renesansu.

Oferty pracy

Turyngia słynie z doskonałej jakości plonów rolniczych, lecz większa część gospodarki tego regionu wiąże się z przemysłem. Liczne fabryki elektrotechniczne, maszynowe, włókiennicze czy poligraficzne potrzebują głównie pracowników fizycznych. Wiele firm poszukuje osób zainteresowanych krótszymi wyjazdami na kilka, kilkanaście tygodni. Na zatrudnienie mogą liczyć monterzy, operatorzy maszyn produkcyjnych, a także kierowcy, zwłaszcza posiadający uprawnienia do prowadzenia dużych pojazdów, ciężarówek oraz maszyn budowlanych. Wiele ofert nie wymaga wysokiego poziomu znajomości języka niemieckiego, dzięki czemu praca w Turyngii może okazać się trafnym wyborem dla naprawdę szerokiego grona osób.

Na terenie Turyngii często poszukuje się także osób chcących podjąć pracę jako opiekunka osób starszych. W tym przypadku jest jednak wymagana przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Atutem będzie także posiadanie prawa jazdy kat. B. Praca w opiece w Niemczech jest dobrą propozycją także dla mężczyzn. Atrakcyjne pensje miesięczne kształtują się w granicach 900-1300 euro. Praca za granicą może być zatem bardzo dochodowym przedsięwzięciem dla każdego, kto zna język niemiecki i potrafi sumiennie i uczciwie wykonywać swoje zadania.

Interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech w regionie Turyngia? Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech!

Formularz kontaktowy

Wypełnij. Wyślij. Oddzwonimy!
Zgoda rekrutacyjna:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów obecnie prowadzonych rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin


2) Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) dla celów prowadzonych w przyszłości rekrutacji. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich przetwarzanie jest warunkiem udziału w przyszłych rekrutacjach oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

Więcej informacji co do warunków wyrażenia zgody znajduje się pod linkiem regulamin .


Zgoda marketingowa:

1) Wyrażam zgodę na używanie przez spółki Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.

2) Wyrażam zgodę na otrzymywanie od spółek Prosenior sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Serwituty 23, 02-233 Warszawa) oraz Senior Home sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Stawy 5, 02-467 Warszawa) na wskazany przez mnie adres e-mail informacji handlowej rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jestem świadoma/y, że podanie danych jest dobrowolne oraz że w dowolnym momencie mogę wycofać udzieloną przeze mnie zgodę.