Choroby osób starszych: Artretyzm

Jak podawać posiłki?

Artretyzm, inaczej podagra lub dna moczanowa, jest częstą chorobą u osób starszych. Dotyka głównie mężczyzn w wieku 40-60 lat i kobiety po menopauzie. Schorzenie jest groźne, ponieważ przez wiele lat potrafi rozwijać się nie dając żadnych objawów. Gdy z dnia na dzień pojawia się przejmujący ból stawu, należy od razu udać się do lekarza, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na wszystkie stawy..


Jak powstaje?

Kiedy kwasu moczowego we krwi jest za dużo, przestaje się w niej rozpuszczać, a zaczyna się zatrzymywać tworząc kryształki. Kryształki się w stawach i w tkance okołostawowej i tam rosną. Im bardziej rosną, tym bardziej ranią tkankę powodując stan zapalny stawów.

Zawartość kwasu moczowego w surowicy krwi:

  • Norma u kobiet: do 5,5 mg/100ml
  • Norma u mężczyzn: do 6,4 mg/100ml
  • Hiperurykemia: powyżej 6,4mg/100ml

Artretyzm pierwotny – powstaje kiedy organizm z niewiadomych przyczyn powoduje za dużo kwasu moczowego.

Artretyzm wtórny – to następstwo białaczki, napromieniowania,  przewlekłej choroby nerek, źle przeprowadzonej kuracji odchudzającej, nadużywania alkoholu i leków.  Ta choroba występuje także przy cukrzycy typu 2, nadciśnieniu, nadwadze i otyłości brzusznej.

Czy są jakieś widoczne objawy?

Przy artretyzmie powstaje obrzęk, zaczerwienienie, skóra staje się napięta i błyszcząca. Trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie.  W przeciwnym wypadku kryształy zaczną się odkładać nie tylko w stawach, ale także w tkankach miękkich paluchów, pięt, na brzegach uszu.

Kto jest w grupie ryzyka?

Mężczyzn choroba dosięga ponad dwadzieścia razy częściej. Ma znacznie cięższy przebieg, jeżeli zacznie się przed trzydziestką. Zwykle jednak objawia się u nich między 40 a 60 rokiem życia.

U kobiet pojawia się później, około 65 roku życia, ponieważ aż do przekwitania żeńskie hormony płciowe chronią je przed podwyższeniem stężenia kwasu moczowego we krwi. Mężczyźni nie tylko nie mają takiej naturalnej ochrony hormonalnej, ale również częściej niż kobiety jedzą mięso oraz nie stronią od mocnych trunków i piwa. Błędy żywieniowe odgrywają w tej chorobie niebagatelną rolę.

Zapobieganie i leczenie artretyzmu:

Należy unikać jedzenia nadmiernych ilości wieprzowiny i tłustych potraw, które są bogate w puryny. To właśnie one rozpadając się wytwarzają kwas moczowy, który przeciąża organizm. Warto przestrzegać następujących wskazówek żywieniowych:

  • odchudzaj się rozsądnie
  • dużo pij, aby pomóc organizmowi wypłukać kwas moczowy
  • nie popijaj wieprzowiny alkoholem
  • jedz dużo warzyw i owoców
  • spożycie mięsa ogranicz do 10 g dziennie
  • dbaj o szczupłą sylwetkę
  • dbaj o elastyczność stawów – ćwicz
  • jedz nie później niż 3-4 godziny przed snem

Artretyzm jest chorobą nieuleczalną. By zapobiegać atakom stosuje się leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi i wspomagające jego wydalanie. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety.

opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
Niepoprawny token