Kuchnia niemiecka
W tym miejscu prezentujemy ciekawostki na temat kuchni niemieckiej oraz przepisy na najbardziej rozpowszechnione na niemieckich stołach dania.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie tradycyjne niemieckie potrawy muszą być tłuste i ciężkie,
a coraz większe wpływy kulinarne na naszych zachodnich sąsiadów mają takie kraje jak Francja, Holandia i Austria. Podstawowym elementem niemieckiej kuchni są różnego rodzaju kiełbasy, kiełbaski i szynki. Najczęściej spotkać się można z Weiβwurste (białą kiełbasą), Currywurst (smażoną kiełbasą w sosie z dodatkiem przyprawy curry) lub Schwarzwälder Schinken (szynką szwarcwaldzką). Niemcy jedzą chętnie nie tylko wieprzowinę i wołowinę, ale też różne rodzaje drobiu: gęsinę, kaczkę.
Na niemieckich stołach nieustannie królują dania z ziemniaków. Ich zastosowań Niemcy znaleźli więcej niż Polacy, niekwestionowany prym wiedzie Kartoffelsalat (tradycyjna sałatka z ziemniaków). Podczas gotowania często sięgają także po inne warzywa, takie jak kapusta, cebula, szparagi i fasola. W zależności od sezonu chętnie przygotowują również dania z dyni lub z dodatkiem leśnych grzybów. Podobnie jak w Polsce, kapustę i ogórki podają po wcześniejszym kiszeniu.
Jeśli chodzi o zupy to warto wymienić chociażby Linsensuppe (zupę z soczewicy), a także zupę cebulową z dodatkiem groszku ptysiowego lub Kaspressknodel (popularnych knedli). Bardzo często mieszkańcy Niemiec przygotowują danie jednogarnkowe Eintopf, przypominające zupę warzywną z mięsem lub gulasz. Niespotykanym w Polsce połączeniem smaków na pewno zaskoczy nas hamburska zupa z węgorza, do której dodawane są jabłka, gruszki i suszone śliwki. Jak widać, Niemcy nie boją się nietypowych kompozycji.
Na deser możemy podać lekki Rote Grütze (kisiel z czerwonych jagodowych owoców) lub Apfelkuche (jabłka w cieście piwnym). Na większe okazje warto przygotować znany na całym świecie Szwarzwalder Kirschtorte (tort szwarcwaldzki z wiśniami), który zachwyci wszystkich bez względu na kraj pochodzenia.
Poza solą i pieprzem Niemcy cenią sobie smak majeranku i kminku. Co do napojów, to poza znanym na całym świecie niemieckim piwem, możemy skosztować wina z miejscowych winiarni, które stają się coraz bardziej popularne. Osoby preferujące bezalkoholowe napoje powinny spróbować Schorlen, czyli rozcieńczonych wodą gazowaną soków. Na południu kraju popija się Moszcz – słabe, lekko gazowane wino jabłkowe.
Trudno mówić o jednolitej kuchni niemieckiej, gdyż każdy z landów posiada specjały charakterystyczne dla swojego regionu. Kuchnię lżejszą, bogatą w świeże warzywa, preferują mieszkańcy Szwarcwaldu oraz Badenii sąsiadujący z Francją i Szwajcarią. Bawarczycy cenią sobie nieco bardziej tłuste potrawy, podobnie jak Austriacy. Berlińczycy natomiast coraz chętniej sięgają po kuchnię wegetariańską i wegańską, których zalety, także i dla osób starszych, podkreśla się coraz częściej.
Podejmując pracę jako opiekun osób starszych warto wziąć pod uwagę zarówno zalecenia dietetyczne swojego podopiecznego, jak i połączenia smaków typowe dla miejsca, w którym się znajdujemy. Będzie to dobra okazja do zapoznania się z nowymi potrawami i kulturowe zbliżenie z podopiecznym. Przygotowaliśmy zatem kilka najpopularniejszych przepisów, które będą pomocne podczas Twojej pracy.